přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

7. srpna 2012, 19:18

Večer plný skvělých výkonů, Škrobáková 11.

Olympijský rekord překážkářky Pearsonové, vyrovnaná bitva diskařů se šťastným koncem pro Hartinga, skvělý výškař Uchov i mílař Makhloufi - to byli hrdinové úterního večera v Londýně. Z českého pohledu se zaskvěla Lucie Škrobáková.

Škrobáková 11., Pearsonová zdolala obhájkyni

Lucie Škrobáková si v semifinále stovky překážek doběhla pro svůj nejlepší výsledek na světové scéně. Halové vicemistryni světa z roku 2009 k celkovému 11. místu pomohl druhý čas kariéry 12.81 (vítr 0.6 m/s). "To je fantastické," radovala se v mixzóně svěřenkyně Jany Jílkové. "Přiznám se, že jsem si věřila pod 90, ale 81 jsem přeci jen nečekala. Zapracovaly jsme posledních deset dní na startu, objevily jsme takovou vychytávku. Snažím se první čtyři kroky držet sprintersky, a až potom zvednout hlavu - ono to dělá spoustu holek, že se hned druhý krok dívají na překážky. Tak doufám, že mě trenérka pochválí," říkala s úsměvem Škrobáková. "Jedenácté místo? Počítali jste správně?" reagovala, když slyšela konečné pořadí. "Tak to je hodně dobrý, Lucie, klobouk dolů," pochválila se v nadsázce. "Atmosféru jsem si maximálně užívala, něco takového se mi ještě nestalo," povídala zkušená překážkářka, pro kterou to byla již třetí olympiáda a dost možná ne poslední. "Po 12.81 nevidím důvod končit, zvlášť když si většina - až na výjimky, které běhají rychle ve dvaceti a mezi které nepatřím - běhá nejlepší časy po třicítce," smála se letos právě 30letá sprinterka.

Semifinále ozdobila znovu Australanka Pearsonová, jejíchž 12.39 je vylepšený její vlastní výkon roku. Skvěle běžela také obhájkyně zlata Američanka Harperová, která posunula hranice svých možností na 12.46, naopak posledním časem (12.71) proklouzla do bojů o medaile její krajanka (a smolařka z Pekingu) Jonesová. Finále si vybojovala také kanadská vícebojařka Zelinková či dvojnásobná mistryně Evropy Yanitová.

Vše vygradovalo bitvou o cenné kovy, která se zapsala do olympijské historie. Těsný finiš zaměstnal obsluhu kamery a tak až po pár vteřinách bylo jasné, že vládkyně posledních sezon Sally Pearsonová přidá k titulu mistryně světa  i triumf pod pěti kruhy. Australanka k tomu navíc přidala rekord her 12.35. Šampionka olympiády v Pekingu Dawn Harperová prohrála o dvě setiny, ale Američanka měla radost ze stříbra, jistě i proto, že si posunula hranici svých možností. Totéž lze říct o její krajance Kellie Wellsové (osobák 12.48), pro niž je to navíc vůbec první medaile na světové scéně. Smutná bude naopak Lolo Jonesová, která skončila opět bez medaile, čtvrtá.

Uchov králem, centimetrová bitva diskařů, Keňané vyhořeli na 1500 m

Výškař Ivan Uchov už není jen halovým démonem, ale i olympijským šampionem. Dosud se v jeho kariéře skvěly především triumfy pod střechou, dnes si však řekl ruský skokan o největší úspěch kariéry mimořádným způsobem. S výjimkou 229 cm skákal všechny postupné výšky napoprvé, včetně 238. Jeho jediný sekundant a překvapivý stříbrný medailista Američan Erik Kynard od překonaných 233 už pouze křížkoval a vynechával, až do 240, kde jeho "hra" skončila. O bronz za 229 se podělilo trio skokanů, Katařan Barshim, Kanaďan Drouin a Brit Grabarz. Stejnou výšku zdolali ještě tři další, ovšem na druhé či třetí pokusy.

Napínavou bitvu připravili divákům také diskaři a medailisty nakonec dělil pouhý čtvrtmetr. O cenný kov si řekl hned v první sérii Iránec Ehsan Hadádí a jeho 68.18. dlouho stačilo i na zlato. O něj jej však pátým pokusem, o devět centimetrů delším připravil Němec Robert Harting, který si tak po soutěži mohl užít rituál trhání dresu, kterým oslavil už svůj titul na domácím MS v Berlíně 2009. Dlouho po medaili sahal 40letý litevský veterán Alekna, nakonec jej o cenný kov připraval soused z Estonska, Gerd Kanter, jenž se v předposlední sérii vybičoval k svému letošnímu maximu 68.03.

Dnešní program uzavřela finálová patnáctistovka, která vyústila v překvapivý nezdar Keňanů, z nichž byl nejlepší až sedmý Silas Kiplagat, obhájce zlata Asbel Kiprop uzavíral 12členné pole. Zlato si vybojoval jednoznačně nejlepší závěrečnou třístovkou Alžířan Taoufik Makhloufi (3:34.08), který si prožil drama kolem vyloučení z her za to, že nedoběhl půlku, do níž ho omylem přihlásili. Mnohem vyrovnanější byla bitva o zbylé medaile, pro stříbro si nakonec nečekaně dosprintoval Američan Leonel Manzano, bronz naopak jeho krajanovi o 4 setiny sebral Maročan Abdelaati Iguider.

Kvalifikační boje

Na vysoké úrovni se běhaly všechny tři semifinálové běhy na 800 metrů, a tak bylo potřeba mezi nejlepších osm zdolat hranici 1:45. Povedlo se to pětici Afričanů, nejrychlejší byl halový mistr světa a teprve 18letý Etiopan Aman (1:44.34), jen o setinu pomalejší byl favorit číslo jedna Keňan Rudisha. K radosti domácího publika se do finále probil i Brit Osagie, jehož v Istanbulu porazil Holuša, a dvojnásobné zastoupení vedle Keni (spolu s Rudishou také sedmnáctiletý Kitum) i USA, když Symmonds a Solomon byli šťastnými poraženými.

Zatímco sprinteři si olympijský stadion v Londýně pochvalují, v tom dálkařském jsme zatím žádné bůhvíjaké výkony neviděli. Pokračovalo to i v kvalfikaci žen, kde na finálovou dvanáctku stačilo i 640 cm. Stanovenou normu 670 splnila čtveřice skokanek, nejdále se dostaly domácí Proctorová (683), Američanka DeLoachová (681) a Turkyně Melisová (680). V boji o medaile nebude jediná obhájkyně z Pekingu, vypadly Brazilka Maggiová i Nigerijka Okagbareová (byla tu ve finále stovky), Ruska Lebeděvová startovala pouze v trojskoku.

Skvělou bitvu o medaile můžeme čekat na ženské dvoustovce. V semifinále se čtveřice sprinterek vešla do pouhých čtyřech setin (od nejrychlejší): Američanky Richards-Rossová (22.30) a Felixová, Jamajčanky Campbell-Brownová a Fraser-Pryceová (22.34). A to byla ještě Jeterová jen o 0.05 za poslední z nich ... Na finále byl potřeba 22.56 a lépe.

Výsledky jsou zde.

Michal Procházka, graf.cz

Vytisknout