přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

18. února 2015, 13:30

Ve Stromovce ostré bitvy o „Evropu“

Předběžná soupiska pro vrchol první části sezóny na domácí půdě utěšeně roste a nadcházející víkendový republikový šampionát v pražské hale Otakara Jandery (21. až 22. února) ji může zase o kousek přiblížit k očekávanému počtu 40 a více. V rámci „sběru titulů a medailí“ však nepůjde směrem k HME v O2 areně jen o splnění minim, v řadě disciplín už byla naplněna či převýšena kvóta třech na disciplínu. A i proto lze očekávat líté boje, neboť halový šampion bude při finální nominaci 1. března upřednostněn.

„Očekávám závody se spoustou skvělých výkonů a s nábojem,“ uvedl dnes šéftrenér ČAS Tomáš Dvořák. „Přeji si ale hlavně, aby se nikdo z těch, kteří už si zajistili účast na HME, nezranil. Obzvláště se pak těším na soutěže, kde právě mistrovství republiky teprve rozhodne,“ dodal reprezentační kouč směrem k disciplínám, kde ještě úplně není jasné, kdo se nakonec v pražské O2 areně za dva týdny představí.

Obvykle se to má tak, že atleti se splněným výkonnostním kritériem na vrcholnou akci si při mistrovství republiky vybírají, pokud to lze, nějakou doplňkovou disciplínu. Vzhledem k mírnějším limitům (i proto píšeme spíše minimům) se však úspěšnost plnění viditelně zvedla a mnozí si testování „jinde“ nemohou dovolit. Kvótu třech startujících za zemi se pak podařilo už nyní překonat nejen v očekávané mužské kouli, ale také jejich kolegy na čtvrtce a patnáctistovce, naplněna je také na šedesátce a půlce, mezi ženami pak v jediné disciplíně, překážkách. Právě ty jsou však dokladem toho, že žádnou velkou jistotu dosavadní splnění minima nedává – vždyť všechny tři sprinterky jej zaběhly v jediném závodě a dělí je pouhé tři setiny!

Výjimky potvrzující …

Pochopitelně ne všichni se musí nutně obávat „vyšoupnutí“ ze sestavy. A tak uvidíme třeba čtvrtkařku Denisu Rosolovou testovat rychlost na dvoustovce, kratší trať také volí mílař Jakub Holuša – v jeho případě navíc nelze vyloučit ani pokoření minima na půlce. V klidu může být i čtvrtkař Pavel Maslák, přesto patrně zvolí právě svou hlavní distanci 400 m, byť v přihlášce stojí také 200 m. Jeho tréninková parťačka Zuzana Hejnová má přihlášenu čtvrtku, v jejím případě to rovněž znamená spíš test – podle toho, nakolik se jí podaří zrychlit, zvolí trať na HME, neboť může startovat i na osmistovce. Malý rébus pak přichystala její možná kolegyně z půlky Lenka Masná, do přihlášky vyplnila totiž kratších 400 i delších 1500 metrů. Dokonce kombinaci 800, 1500 a 3000 metrů (pochopitelně jen sotva realizovatelnou) si zapsala na víkend Kristiina Mäki, jež má splněná minima na těchto tratí vyjma osmistovky.

… pravidlo

Nejen šéftrenér Dvořák se pochopitelně těší na „nerozhodnuté disciplíny“, spolu s ním jistě i atletická veřejnost, snad vyjma dotčených závodníků, pro něž to bude velmi ostrá generálka, Obzvláště pikantní bude koule, kde Jan Marcell má prakticky zajištěn start na „Evropě“ díky umístění do osmičky na ME v Curychu, Tomáš Staněk po úterku opět vede evropské tabulky, a také Ladislav Prášil už se dostal za 20 a půl metru. Přesto je právě medailista z předešlého šampionátu v Göteborgu nejvíce ohrožen, pokud by se totiž podařilo zvítězit někomu z ostatních soupeřů, nominoval by se na Prášilův úkor. To slibuje souboj na úrovni finále samotného HME.

Možná nepůjde výkonnostně o tak kvalitní soutěže, zato skýtají běžecké disciplíny souboje rychlých nohou i ostrých loktů. O drama půjde nejen na přečerpané patnáctistovce, ale i na poloviční distanci, kde je kvóta naplněna. Zajímavé také bude, zda se Milan Kocourek (aktuálně vyšoupnutý z 1500 m) pokusí zaútočit na minimum při trojce – nejspíš to však bude bez pomoci „pacemakera“. I když by se mu to v sobotu podařilo, nečeká mílaře klid, zaútočit na duo mladíků (za Holušou) Jan Friš, Filip Sasínek bude zcela jistě chtít loňský šampion Petr Vitner. Snad ještě nejistější je i kvůli širší konkurenci pozice půlkařů, za Miroslavem Burianem, Filipem Sasínkem pak zejména Matěje Pavlíčka, jenž nominační čas pokořil o pouhou setinu. Relativně klidnější mohou být čtvrtkaři, ti se mohou v případě neúspěchu v boji o individuální start utěšit startem na HME ve štafetě 4x400 metrů.

Další taháky

Po čtyřech letech se na halovém mistrovství republiky představí překážkář Petr Svoboda, tehdy tu odstartoval časem 7.48 cestu za evropským zlatem z Paříže. Jeho kolegyně Lucie Škrobáková, z aktivních atletů jednička na HMČR co do počtu titulů, bude vedle pojištění účasti na HME usilovat o své třinácté zlato. Mezi muži dokonce vůbec nejúspěšnějším v historii republikových šampionátů je výškař Jaroslav Bába, po loňsku jich má na kontě osm. A pokud jde o taháky MČR, zůstaňme ještě u vertikálních skoků, kde by v tyči neměli chybět česká rekordmanka Jiřina Ptáčníková (mimochodem již také s šesti tituly), či Jan Kudlička, jenž jako jeden z mála očekávaných startujících na HME nemá kvůli zdravotním potížím splněno potřebné minimum (v jeho případě 550 cm). A co vícebojaři? Ale jistě, také se představí … Lídr evropských tabulek Adam Sebastian Helcelet si přihlásil překážky, dálku a tyč, Eliška Klučinová zvolila první dvě disciplíny stejné a přidala k nim výšku a kouli.

Více informací, včetně bohatých statistik mistrovství naleznete v rubrice Zaostřeno na.

Michal Procházka

Vytisknout