přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

6. srpna 2022, 19:38

Vadlejch vítězný, Špotáková druhá

Po mistrovství světa se do kalendáře vrátila svým devátým kolem Diamantová liga. Seriál se poprvé zastavil v polském Chořově, který nahradil jednu ze zrušených zastávek v Číně. Vcelku logicky tak přinesl plejádu rekordů mítinku, ale nejen je. Z řady skvostných výkonů vyčnívá nejlepší ženská stovka roku v podání Fraser-Pryceové. Hodně byli vidět čeští oštěpaři, Jakub Vadlejch triumfoval, Barbora Špotáková přišla o prvenství až v poslední sérii, Kristiina Mäki byla na patnáctistovce dvanáctá.

Jakub Vadlejch potvrdil roli mírného favorita soutěže oštěpařů a přesvědčivě zvítězil. Dominanci bronzového z mistrovství světa (oba jeho přemožitelé z Eugene chyběli) dokládá, že by soupeře porazil hned čtyřmi měřenými pokusy. Svěřenec Jana Železného začal 85.15, v druhé sérii přidal na 85.53 a ve čtvrté na nakonec nejkvalitnějších 86.68 a soutěž uzavřel finálovými 86.27. Pozici dvojky potvrdil také Němec Julian Weber, nejlépe 84.94, třetí byl Američan Curtis Thompson s 82.39.

I když metry neatakoval své nejlepší závody sezóny, Vadlejch našel na výsledku řadu pozitiv. „Závod na zavřeném stadionu, pro mě v relativní zimě – dny před bylo 35, a teď 18 stupňů. Také jsem v polovině soustředění směrem k ME, za sebou jeden ostrý týden a od neděle další, takže jsem hodně unavený. Přesto jsem to po dvou (povedených) pokusech nezabalil a snažil jsem se zlepšovat, věděl jsem, že můžu hodit dál. A nikdo neměl svůj vlastní oštěp, takže jsme házeli novými, erárními. To se mi ještě nestalo. O to je to cennější,“ vypočítával plusy.

Vadlejchova mysl je nyní zaměřena naplno na Mnichov, do něj již žádný závod nepůjde, házet oštěpem bude jen na tréninku. „Po MS jsem moc odpočinek neměl, Eugene jsem hodil za hlavu a hned jsem začal trénovat. Jsou tam kluci, kteří umí hodit k 90 metrům, nikdy nic není jisté, chci se poprat o medaili. Do závodu jdou všichni z nulové pozice, mám to tak nastaveno v hlavě. Chci ukázat, co ve mně je a věřím, že jsem ještě neřekl poslední slovo,“ uvedl pokorně, ale sebevědomě.

Sezóna oštěpařky Barbory Špotákové se vyvíjí velmi slibně. Světová rekordmanka se každým závodem zlepšuje a platilo to i při startu s pořadovým číslem čtyři. K výkonu z vítězného MČR v Hodoníně přidala svěřenkyně Jana Tylčeho více než metr hned při svém úvodním pokusu, když hodila 62.29. Pak třikrát vynechala, v páté sérii zapsala křížek, a přesto do finále trojice nejlepších vstupovala z vedoucí pozice. Už se nezlepšila (61.78) a toho využila Haruka Kitagučiová, Japonka hodila své letošní maximum 65.10 a k bronzu z MS přidala své druhé diamantové prvenství. V centimetrovém souboji o třetí místo uspěla Litevka Liveta Jasiunaiteová (61.79).

„Metry dobrý, snažila jsem se prošetřit síly, protože program je nabitý,“ vysvětlovala Špotáková vynechané pokusy. „Zase jsem si uvědomila, jak důležití jsou pro mě diváci. Atmosféra byla fajn,“ pochvalovala si soutěž v Chořově. „Už se těším do Monaka a hlavně do Mnichova. Dnes jsem si potvrdila že jsem stále ve hře,“ dodala s optimismem k oblíbenému diamantovém mítinku a blížícímu se mistrovství Evropy.

Semifinalistka MS Kristiina Mäki na patnáctistovce nestačila na čelo závodu, v závěru se z chvostu probila na dvanácté místo a byl z toho nakonec i velmi solidní čas, 4:05.01 je její třetí nejlepší v sezóně. „Byla jsem strašně moc nervózní po nepovedeném semifinále v Eugene. Řekla bych, že jsem to zvládla. S časem jsem spokojená, umístění by mohlo být lepší. V aktuální situaci jsem moc ráda za to, jak to dopadlo,” těšilo svěřenkyni Pavla Tunky. Početná etiopská sestava potvrdila svou dominanci a obsadila první tři pozice. V rekordu mítinku a osobním rekordu 3:56.91 kralovala Diribe Weltejiová před Tsegayovou za 3:58.18 a jednou z vodiček Mesheshaovou (4:00.93).

Kapesní raketa a spol.

Byla to tečka za mítinkem jak má být. Na hladké stovce se tu ve skvělém světle předvedla Shelly-Ann Fraser-Pryceová. Mistryně světa z Jamajky si nic nedělala z opakovaného startu a dle své přezdívky Kapesní raketa vypálila z bloků nejrychleji a pak už se soupeřkám jen vzdalovala. Skvělý sprint ozdobila časem 10.66, čímž o 15 setin vylepšila vlastní rekord mítinku z loňského roku, ale také o setinu výkon roku, který zaběhla třikrát, postupně v Nairobi, Paříži a při zisku světového titulu v Eugene. Američanka Hobbsová sprintovala také pod 11 vteřin, přesto prohrála téměř o tři desetiny (10.94), třetí byla zkušená Ta Louová z Pobřeží Slonoviny (11.00).

Jedním ze skvostů mítinku byla i čtvrtka žen. Femke Bolová v ní ukázala, že útok na zlatý double v Mnichově vůbec nemusí být nereálný. Zadarmo to však neměla ani v Chořově, navíc soupeřka to bude i pro ME. Užuž se totiž zdálo, že Nizozemka směřuje za vítězství, mohutně se k ní však v posledních metrech přibližovala Natalia Kaczmareková. I když Polka atak nedotáhla, vůbec nesmutnila, i ona premiérově pokořila 50 vteřin časem 49.86. Bolové vítězný čas 49.75 je navíc rekordem mítinku i národním. Třetí byla lepší z dvojice Jamajčanek McLeodová za 50.22.

Jízda tyčkařské superstar Armanda Duplantise pokračuje. V Chořově opět neměl vážnějšího konkurenta, přestože byli přítomni oba zbylí medailisté z MS. Američanu Nilsenovi se však příliš nedařilo a byl až pátý, Filipínec Obiena dopadl lépe, zdolal 573 a byl třetí vinou nezdařených pokusů za Norem Guttormsenem. Duplantis tak po zdolání 583 v soutěži osiřel, poté si nastavil 600 a zdolal napoprvé, o decimetr výš sice až napotřetí, ale uspěl a ustavil tím nový rekord mítinku.

Na stovce překážek chyběly obě nejlepší z MS, přesto měla soutěž skvělou úroveň. Rekord mítinku zlepšila bronzová z Oregonu Jasmine Camacho-Quinnová už v rozběhu (12.51). Dlouho však nevydržel, v souboji s bývalou světovou rekordmankou Kendrou Harrisonovou se Portoričanka vybičovala k času 12.34, poražená Američanka zůstala o tři setiny zpět (12.37). Její krajanka Tia Jonesová si vylepšila osobák na 12.49, podobně na čtvrtém místě domácí Skrzyszowská (12.51).

V kladivu sice startovalo v obou kategoriích po čtyřech závodnicích, respektive závodnících, obsazení však bylo navýsost elitní, z medailistů z Oregonu chyběla pouze Kanaďanka Rogersová. Pozici jedniček potvrdili oba šampioni. Američanka Brooke Andersonová si díky výkonu 75.76 poradila s krajankou Kassanavoidovou (74.89). Podobně pak Polák Pawel Fajdek za 81.27 s kolegou z reprezentace Nowickým (79.19). Fajdkův hod je navíc rekordem diamantovky.

Na čtyřstovce se zopakovala první dvě místa z mistrovství světa. Jen rozdíl byl mezi rivaly trochu větší. Američan Michael Norman totiž běžel o něco rychleji než v Oregonu – 44.11 je navíc nový rekord mítinku – zatímco Kirani James z Grenady pomaleji a po výkonu 44.55 taktak uhájil pozici před dalším ze silné ekipy Američanů Deadmonem (44.68).

Také mistryně světa na 200 metrů Shericka Jacksonová potvrdila roli momentální jedničky. Soupeřkám v rovince jasně poodběhla a připsala si další čas pod cennou hranici 22 vteřin, 21.84. Ostatní dobíhaly o půlvteřiny a později, nejdříve šampionka čtvrtky Miller-Uibová z Baham (22.35) a vzápětí Američanka Prandiniová (22.39).

Slušnou úroveň měla i mužská čtvrtka překážek. Aby také ne, když nechyběl světový šampion a druhý nejrychlejší muž všech dob Alison do Santos. Pozice brazilského favorita nebyla úplně suverénní, ale za poslední překážkou nedal už nikomu šanci a vyhrál v rekordu mítinku 47.80. Finalista MS Rosser z USA finišoval přesně půlvteřinu za ním (48.30), třetí pozici těsně vydřel na rozdíl od Oregonu Francouz Happio (48.74).

V koulařském sektoru v soutěži žen potvrdila pozici současné jedničky Chase Ealeyová, hned třemi pokusy by Američanka zvítězila, ten nejdelší měřil 20.38 a posunula s ním značku MR. Nizozemka Jessica Schilderová nemusela smutnit, o příčku si proti MS polepšila a hlavně zlepšila osobní a tím i národní rekord na 19.84. Třetí byla Kanaďanka Mittonová (19.44). Mezi muži chyběl světový šampion Američan Crouser, a tak dostali šanci jiní. Nejlépe se příležitosti chopil jeho krajan vicemistr světa Joe Kovacs, jenž díky výkonu 21.79 uspěl v přetahované s Novozélanďanem Walshem, čtvrtý z MS zapsal 21.70. Třetí byl stejně jako v Oregonu Američan Awotunde (21.35).

Rekord mítinku se poroučel také v dálce, kde se o něj postaral favorit z Řecka Miltiadis Tentoglu výkonem 813. Hned pro tři skokany bylo maximem 809, o druhém místě pro Američana McCartera před Kubáncem Massó pak rozhodl druhý nejdelší pokus, přičemž i u něj to bylo těsné, rozhodl jediný cm (802-801).

Cenný skalp úřadujícího mistra světa Picharda si připsal Kubánec Andy Díaz Hernández, jenž dolétl na 17.53, zatímco favorit zapsal jen 17.29. Tak tak, že se před něj nedostal ještě Číňan Zhu, ten si tak se 17.25 zopakoval třetí příčku z Eugene.

Na osmistovce se schylovalo k velkému překvapení, nakonec ale Ajee Wilsonová v cílové rovince předčila mezinárodně prakticky neznámou krajanku Sage Hurtaovou a zvítězila za 1:58.28, poražená zůstala o 12 setin zpět. Třetí byla Slovinka Horvatová (1:58.96) o setinu před Italkou Bellóvou, obě v osobních rekordech. Také mezi muži měl jeden z favoritů namále, ale nakonec se mistr světa Emanuel Ferguson Korir vymotal ze zavřené pozice a stihl zafinišovat pro prvenství za 1:45.72 o čtyři setiny před krajanem Rotichem a o osm před Nizozemcem van Diepenem.

Jediným sprinterem, který pokořil deset vteřin na stovce, se stal Američan Trayvon Bromell, bronzový z MS zaběhl 9.95. Jeho krajan Marvin Bracy a Jamajčan Akeem Blake sprintovali přesně na této hranici, pět tisícin rozhodlo o tom, že Američan bude druhý podobně jako v Eugene.

Ve výškařském sektoru nechyběla kupříkladu vicemistryně světa Mahučichová, přesto se neskákalo vysoko. Ukrajinská favoritka zdolala jen 192 a na pokusy prohrála se Safinou Sadullajevovou z Uzbekistánu, která se tak stala překvapivou vítězkou. Třetí byla další Ukrajinka Tabašnyková (188).

Na trojce ženy hodně taktizovaly a o všem podstatném rozhodl závěr. Stoupající formu prokázala Nizozemka Sifan Hassanová, která poslední okruh stlačila pod minutu a z šesté pozice vystoupala k přesvědčivému vítězství za 8:39.27. V cíli ji následovaly o pár kroků zpět Etiopanka Tayeová a Keňanka Kipkemboiová.

Výsledky

Michal Procházka, foto: Twitter DL

Vytisknout