přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

4. listopadu 2023, 23:52

Vadlejch potřetí Atletem roku

Oštěpař Jakub Vadlejch opanoval potřetí v řadě anketu Českého atletického svazu Atlet roku 2023. Trenérem roku se stal jeho kouč Jan Železný. Ocenění juniora roku si odnesl po roce opět půlkař Jakub Dudycha. Jako objev roku byl oceněn sprinter Ondřej Macík. O výsledcích rozhodlo 141 hlasující z řad činovníků, trenérů a zástupců médií.

Vadlejchův hattrick, Staněk poprvé druhý a premiéra mix štafety v top 3

Jakub Vadlejch je v desítce Atleta roku už posedmé. Atmosféru slavnostního galavečera však poprvé okusil už v roce 2009, kdy byl vyhlášen objevem roku. Absolutního vítězství se pak dočkal po sezóně 2021, ve které získal stříbro na olympijských hrách v Tokiu a další prvenství přidal loni po zisku světového bronzu a evropského stříbra. Také letos byl nejzářivější českou atletickou hvězdou, a tak dle očekávání zkompletoval svůj vítězný hattrick v této anketě. Svěřenec Jana Železného zakončí sezónu jako leader světových tabulek, když ve finském Turku poslal své náčiní do vzdálenosti 89.51. Na světovém šampionátu v Budapešti pak úspěšně obhájil bronzovou medaili z Eugene. Vyhrál mítinky Diamantové ligy v Monaku, Curychu a Eugene. Právě poslední triumf mu vynesl už jeho třetí diamantovou trofej.

Svého nejlepšího umístění v rámci Atleta roku dosáhl při své šesté účasti v TOP 10 letos druhý Tomáš Staněk. Svěřenec Petra Stehlíka obsadil v předešlých třech ročnících vždy pomyslnou bronzovou pozici. Letos si tak o jednu příčku polepšil. Velkou zásluhu na tom měl zisk stříbrné medaile na halovém mistrovství Evropy v Istanbulu, kde si tento cenný kov na krk pověsil díky výkonu 21.90. V průběhu letní sezóny pak pravidelně závodil na mítincích Diamantové ligy. Nejlépe si vedl ve Florencii, kde skončil třetí za 21.64 a dělilo ho jen devět centimetrů od premiérového vítězství na mítinku tohoto nejprestižnějšího atletického seriálu. Na mistrovství světa v Budapešti se mu bohužel nepodařilo postoupit do finále, když obsadil šestnácté místo.

Smíšená štafeta na 4x400 metrů je stále ještě poměrně novou disciplínou, a tak není divu, že má v desítce Atleta roku své premiérové zastoupení. Ovšem právě štafetový mix nám dělal v této sezóně dělal velkou radost. Nejprve nás potěšil vítězstvím na mistrovství Evropy družstev v Chorzówě, které bylo zároveň i součástí Evropských her. Sestava Matěj Krsek, Tereza Petržilková, Vít Müller a Lada Vondrová zde zvítězila v českém rekordu 3:12.34 a s přehledem se kvalifikovala na mistrovství světa v Budapešti. Při globálním vrcholu vystřídal v naší čtveřici Víta Müllera další zkušený člen našich štafet Patrik Šorm. Po hladkém postupu do finále v něm pak finišmanka Lada Vondrová proběhla na parádním čtvrtém místě v dalším vylepšení národního rekordu 3:11.98. Ovšem po pádu Nizozemky Femke Bol, která proběhla cílem bez kolíku a následné diskvalifikaci, se naše štafeta posunula ještě o jednu příčku výše a na světě byl senzační bronz.

Juška, Švábíková i Vondrová nejvýše v anketě

Dálkař Radek Juška je v desítce Atleta už popáté, a také on dosáhl letos čtvrtým místem svého maxima v této anketě. Dosud to byla pátá příčka z jeho průlomové sezóny 2015, kdy byl zároveň vyhlášen objevem sezóny. Radkovi se dařilo už v hale, když mu na HME v Istanbulu chybělo s výkonem 794 jen šest centimetrů k bronzové příčce. Venku se pak celkem pětkrát dostal přes osm metrů. Svůj devátý titul mistra České republiky ozdobil sezónním maximem 815 centimetrů. V kvalifikaci na světovém šampionátu v Budapešti pak zaznamenal 810, což mu stačilo k postupu do finále, kde obsadil sedmé místo, což je také jeho nejlepší umístění na globálním atletickém vrcholu. Český rekordman se pak dokázal kvalifikovat i do finále Diamantové ligy, kde díky dalšímu osmimetrovému skoku (810) vybojoval čtvrté místo.

Tyčkařka Amálie Švábíková absolvovala svou druhou sezónu pod vedením Štěpána Janáčka a vyšla jí na výbornou. Při domácím republikovém šampionátu v Ostravě posunula úspěšným skokem na 472 o jeden centimetr devět let starý národní rekord Jiřiny Kudličkové (dříve Ptáčníkové). Následně vyhrála prestižní tyčkařský mítink ve francouzském Clermont-Ferrand a vrchol v jejím podání přišel na halovém mistrovství Evropy v Istanbulu, kdy získala po řadě mládežnických úspěchů svou první velkou medaili i mezi dospělými. Díky svému druhému nejhodnotnějšímu kariérnímu výkonu 470 cm vystoupala na bronzový stupínek. Stabilní formu potvrzovala i pod otevřeným nebem, a nakonec nechyběla ani ve finále světového šampionátu. V Budapešti si vyskákala jedenácté místo. Při své premiéře v rámci Diamantové ligy skončila na mítinku v Curychu sedmá. Do elitní desítky Atleta roku se vrací po roční pauze a je to její třetí umístění v TOP 10. V sezónách 2018 a 2021 byla desátá. Své maximum v rámci ankety si tak pátou příčkou vylepšila velmi výrazně. Před pěti lety byla také oceněna jako juniorka roku.

Po roční odmlce se do TOP 10 vrací také čtvrtkařka Lada Vondrová. Objev roku 2019 byl ve stejném roce v celkovém hodnocení šestý, stejně tomu bylo i v sezóně 2021 a nyní zopakovala Lada toto umístění do třetice. Lada se už druhou sezónu připravuje společně se svým životním partnerem Janem Volejníkem a tato spolupráce nese své ovoce. Pro Vondrovou byla tato sezóna v mnoha ohledech průlomová. Na halovém mistrovství Evropy v Istanbulu postoupila poprvé v kariéře do velkého finále na dospělé akci a obsadila parádní páté místo. Poté ještě vytáhla českou štafetu čtvrtkařek na čtvrté místo. Oporou reprezentačních štafet byla i pod otevřeným nebem, když finišovala při zisku zlata na Evropských hrách i bronzu na mistrovství světa. V Budapešti pak zaběhla také svůj dosud životní závod i na hladké čtvrtce, když poprvé v kariéře prolomila hranici 51 vteřin, což se jí podařilo jako teprve šesté české čtvrtkařce. Časem 50.92 se stala po Jakubu Vadlejchovi a Tomáši Staňkovi teprve třetí českou nadějí, která splnila ostrý limit na olympijské hry v Paříži.

Debutanti v top 10

Další atleti se v desítce Atleta roku umístili vůbec poprvé. Sedmá příčka náleží chodkyni Tereze Ďurdiakové. Ta rozhodně neměla jednoduchou sezónu a na světový šampionát v Budapešti se kvalifikovala na poslední chvíli. Tam ovšem ukázala, že se společně s koučem Ivo Pitákem umí směrem k vrcholu připravit perfektně. V maďarské metropoli i přes velmi teplé počasí vylepšila na trati 35 kilometrů vlastní národní rekord téměř o tři minuty na 2:49:06 hodiny a došla si ve světové konkurenci pro desáté místo.

Na osmé pozici figuruje čtvrtkařka překážkářka Nikoleta Jíchová. Svěřenkyni trenéra Jindřicha Šimánka se podařilo prolomit velký kariérní milník, když poprvé stlačila svůj čas na trati 400 metrů překážek pod 55 vteřin. Na mistrovství ČR v Táboře zvítězila v čase 54.88 a stala se tak třetí nejrychlejší Češkou na této distanci. Neztratila se ani na světovém šampionátu v Budapešti, kde dokázala postoupit do semifinále, kde za zmiňovanou hranicí zaostala jen o jedinou setinu a skončila sedmnáctá.

Devátý je další člen naší bronzové smíšené sestavy ze světového šampionátu Matěj Krsek. Také jemu vyšla parádně už halová sezóna, kde se stal díky času 46.03 druhým nejrychlejším českým čtvrtkařem pod střechou a na HME v Istanbulu se mohl radovat z parádní páté příčky. Po otevřeným nebem získal svůj čtvrtý národní titul v řadě a kvalifikoval se i na světový šampionát, kde skončila jeho cesta v rozběhu. Nicméně velmi dobře rozbíhal jak bronzovou smíšenou štafetu, tak i tu mužskou čtvrtkařskou, která v Budapešti vylepšila národní rekord na 3:00.99 a obsadila v nabité konkurenci dvanácté místo.

TOP 10 pak uzavírá Tereza Petržilková. Ta i letos pokračovala ve svém výkonnostním progresu. Na halovém mistrovství Evropy doprovodila Ladu Vondrovou do finále a doběhla v něm šestá, což je pro Terezu individuální životní úspěch. Pod otevřeným nebem si pak postupně zlepšovala své kariérní maximum až na 51.25. Skvělou formu pak potvrdila i na mistrovství světa, kde byla jen o pět setin pomalejší a postoupila do semifinále. Byla nedílnou součástí obou našich úspěšných štafetových mixů na Evropských hrách i mistrovství světa.

Železný poosmé, Dudycha znovu juniorem a objevem Macík

Trenérem roku byl už poosmé vyhlášen Jan Železný, jenž se z tohoto ocenění mohl těšit poprvé už v roce 2011 a v posledních třech letech nezná tato kategorie jiného vítěze. Železný letos dovedl Jakuba Vadlejcha k zisku bronzové medaile na mistrovství světa a celkovému vítězství v Diamantové lize. Na světovém šampionátu v Budapešti nás reprezentovaly také jeho další tři svěřenkyně Nikola Ogrodníková, Irena Gillarová a Nikol Tabačková.

Z ocenění pro juniora roku se podruhé za sebou těší půlkař Jakub Dudycha. Největší zásluhu na tom má opět jeho vystoupení v Jeruzalémě. Tentokrát se jednalo o mistrovství Evropy do 20 let, kde letos dominoval podobným způsobem, jako se mu to podařilo před rokem na evropském dorosteneckém šampionátu. Juniorskou kontinentální elitu pokořil v kvalitním čase 1:46.76. Nejrychlejší čas ovšem předvedl svěřenec Lukáše Dejdara až v samotném závěru sezóny, když na mítinku v Záhřebu vylepšil hodnotu českého juniorského rekordu na 1:45.84 a stal se v čerstvých osmnácti letech osmým nejrychlejším českým půlkařem vůbec.

Objevem roku se stal sprinter Ondřej Macík. Na mistrovství Evropy do 23 let ve finském Espoo skončil ve sprintu na 200 metrů na sedmém místě, což pro něj bylo v ten moment trošku zklamání. Nicméně vše si atlet, který se připravuje pod vedením Michala Nováka vynahradil na mistrovství České republiky v Táboře, kde šokoval triumfem v novém českém rekordu 20.39, čímž si navíc otevřel cestu na mistrovství světa, kde při své premiéře také zazářil, když dokázal postoupit z rozběhu a na svůj čerstvý nároďák ztratil časem 20.40 jedinou setinu.

TOP 10 ATLET ROKU 2023

 • 1.        Jakub Vadlejch                   1405 bodů
 • 2.        Tomáš Staněk                     1033
 • 3.        Štafeta 4x400 m mix         1021
 • 4.        Radek Juška                         1009
 • 5.        Amálie Švábíková               954
 • 6.        Lada Vondrová                    512
 • 7.        Tereza Ďurdiaková             428
 • 8.        Nikoleta Jíchová                 341
 • 9.        Matěj Krsek                          209
 • 10.      Tereza Petržilková              202

TOP v kategoriích:

 • JUNIOR: 1. Jakub Dudycha 57 hlasů, 2. Lurdes Gloria Manuel 55, 3. Karolína Jarošová 25
 • OBJEV: 1. Ondřej Macík 55 hlasů, 2. Karolína Jarošová 24, 3. Lurdes Gloria Manuel 23
 • TRENÉR: 1. Jan Železný 66 hlasů, 2. David Sekerák 42, 3. Lukáš Dejdar 8, 4. Štěpán Janáček 7

Petr Jelínek, foto: ČAS - Soňa Maléterová

Vytisknout