Vadlejch podruhé Atletem roku

sobota 5. listopadu 2022
V Hotelu Ambassador – Zlatá Husa proběhl slavnostní galavečer při příležitosti vyhlášení ankety Českého atletického svazu Atlet roku 2022. Stejně jako loni si toto ocenění odnesl oštěpař Jakub Vadlejch. Trenérem roku byl vyhlášen Jan Železný. Juniorem roku se stal půlkař Jakub Dudycha a kategorii objev roku ovládla vícebojařka Dorota Skřivanová.

Oštěpař Jakub Vadlejch se stal vítězem ankety podruhé v kariéře, když obhájil svůj primát z loňského roku. Tehdy se stal prvním mužským vítězem Atleta roku od roku 2006, když navázal na triumf Romana Šebrleho. Celkově už je Jakub pošesté v řadě v elitní desítce. Svěřenec Jana Železného má za sebou životní sezónu. Už v jejím úvodu se mu vůbec poprvé v kariéře podařilo přehodit 90 metrů. Stalo se tak na mítinku Diamantové ligy v Dauhá, kde si posunul svůj osobní rekord na 90.88. V rámci Diamantového seriálu dokázal zvítězit na mítinku v polském Chořově a v curyšském finále obsadil skvělé druhé místo. Dařilo se mu také na obou mezinárodních vrcholech. Z mistrovství světa v Eugene si přivezl bronz a na evropském šampionátu v Mnichově vystoupal na stříbrný stupínek.

Barbora Špotáková je s devíti triumfy rekordmankou Atleta roku a už popatnácté je v TOP 10. Chyběla pouze v letech 2013 a 2018, kdy si plnila mateřské povinnosti. Svými letošními výkony si vysloužila druhé místo. Barbora ukázala, že i po čtyřicítce dokáže konkurovat těm nejlepším. Na MČR v Hodoníně si vyházela už patnáctý titul. V rámci Diamantové ligy se nejlépe umístila na mítinku v Chořově, kde obsadila druhé místo v sezónním maximu 62.29. Podařilo se jí také postoupit do finále Diamantovky, kde skončila pátá. Mistrovství Evropy v Mnichově pro ni bylo poslední velkou mezinárodní akcí v kariéře a rozloučila se ve velkém stylu, když si posledním pokusem zajistila zisk bronzové medaile.

Koulař Tomáš Staněk obsadil v anketě počtvrté za sebou bronzovou pozici. V TOP 10 je už popáté v řadě. Do letošní venkovní sezóny vstoupil kvůli zranění až při domácím republikovém šampionátu v Hodoníně, kde získal už svůj šestý mistrovský titul. MS v Eugene se rozhodl vynechat a soustředil své síly směrem k mistrovství Evropy v Mnichově a vyplatilo se. Už před ním potvrdil stoupající formu, když v lucemburském Schifflange zaostal výkonem 21.94 jen sedm centimetrů za vlastním národním rekordem z roku 2017. V Mnichově se pak po čtyřech halových cenných kovech konečně dočkal velké medaile i pod otevřeným nebem, když si pověsil na krk bronz.

Čtvrté místo patří Vítězslavu Veselému. Loni se do TOP 10 vrátil po pěti letech a druhým místem vyrovnal své maximum v rámci této ankety z let 2013 a 2014. Letos skončil těsně pod pomyslnými stupni vítězů. Vítězslav zazářil na mistrovství České republiky v Hodoníně. Na stadionu, kde začínal s atletikou, si zajistil svůj šestý titul, který ozdobil velmi kvalitním výkonem 85.97. O mistrovství světa v Eugene kvůli nemoci přišel, ale dokázal se kvalitně připravit směrem k evropskému šampionátu v Mnichově, kde skončil jen těsně pod stupni vítězů na čtvrtém místě. O medaili ho připravil až v závěru soutěže Fin Lassi Etelätalo.

Mílařka Kristiina Mäki se do první desítky Atleta poprvé podívala loni a hned z toho bylo čtvrté místo. Letos obsadila pátou příčku. Svou porci smůly si vybrala v hale, když přišla o účast na HMS v Bělehradě kvůli pozitivnímu covidovému testu. Pod otevřeným nebem se pak prezentovala velmi vyrovnanou výkonností. Svůj letošní nejrychlejší čas 4:04.17 zaběhla na Zlaté tretře v Ostravě. Na mistrovství světa v Eugene se jí podařilo postoupit do semifinále. Při mistrovství Evropy v Mnichově se šestou příčkou postarala o jedno z nejlepších českých umístění v rámci tohoto kontinentálního šampionátu. V září pak úspěšně debutovala v půlmaratonu, když v Ústí nad Labem doběhla druhá v čase 1:13:57.

Oštěpařka Nikola Ogrodníková je v posledních čtyřech ročnících stálicí TOP 10. V minulosti dokázala Atleta roku i vyhrát, a to v roce 2018. Na loňské páté místo letos navazuje šestou pozici. Nikola měla vydařený vstup do sezóny. Nejdelší výkon roku 62.80 zaznamenala už na květnovém mítinku v německém Offenburgu. Pouze o dva centimetry kratší pokus předvedla na Zlaté tretře v Ostravě, kde obsadila druhé místo. Následně zvítězila na Memoriálu Josefa Odložila hodem 62.65. Na mistrovství světa v Eugene se jí podařilo projít do užšího finále a z Oregonu si odvezla osmé místo. Nechyběla ani ve finále evropského šampionátu v Mnichově, kde skončila dvanáctá.

Štafeta mužů na 4x400 metrů se loni do desítky těsně nevešla, letos už v ní nechybí. V celkovém hodnocení figuruje na sedmém místě. Reprezentační štafeta má za sebou úspěšnou sezónu. Na halovém mistrovství světa v Bělehradě obsadila sestava Patrik Šorm, Vít Müller, Tadeáš Plaček a Pavel Maslák pěkné páté místo. Naši čtvrtkaři pak nechyběli ani na obou vrcholech letní sezóny. Na mistroství světa v Eugene zaběhla čtveřice Matěj Krsek, Pavel Maslák, Michal Desenský a Patrik Šorm nový národní rekord 3:01.63 a postoupila do finále, kde skončili naši reprezentanti na osmém místě. Stejné složení měla česká štafeta i při mistrovství Evropy v Mnichově, kde si doběhla pro šesté místo.

Dálkař Radek Juška se vrací do TOP 10 po pěti letech. Celkem už je to jeho čtvrté umístění mezi deseti nejlepšími atlety této ankety. Svého maxima dosáhl v roce 2015, kdy skončil pátý a zároveň byl vyhlášen objevem roku. Letos se muže těšit z osmého místa. V této sezóně dolétl v regulérních podmínkách dvakrát za osm metrů. Sezónní maximum 811 centimetrů si vytvořil na Zlaté tretře v Ostravě, kde skončil druhý. O několik dní později zvítězil na Memoriálu Josefa Odložila za 801 centimetrů. Na mistrovství světa v Eugene mu finále těsně uniklo a skončil celkově čtrnáctý. Ve finále evropského šampionátu v Mnichově ovšem už nechyběl a vyskákal si v něm devátou příčku.

Chodkyně Eliška Martínková je benjamínkem první desítky Atleta roku. V minulém roce se blýskla juniorským světovým bronzem a ziskem stříbrné medaile na evropském šampionátu stejné kategorie. Přechod mezi dospělé zvládla v této sezóně na výbornou. Na mítinku Poděbrady Walking si došla pro páté místo ve velkém osobáku 1:30:54, kterým si zajistila účast na mistrovství světa i Evropy. V Eugene vybojovala ve světové konkurenci jedenadvacáté místo a na mistrovství Evropy v Mnichově skončila jako vůbec nejmladší závodnice z celého startovního pole na vynikající sedmé příčce, což bylo jedno z nejlepších umístění české výpravy na tomto šampionátu.

Také čtvrtkař Patrik Šorm nahlíží do TOP 10 poprvé v kariéře. Dosud byl nejlépe devatenáctý. Skvěle vstoupil už do halové sezóny. Ve Stromovce si zaběhl osobní rekord 46.25, kterým se zařadil na čtvrté místo českých historických tabulek. Na halovém světovém šampionátu v Bělehradě pak dosáhl zatím svého největšího kariérního úspěchu, když dokázal postoupit do finále, ve kterém doběhl na pátém místě. Nejrychlejší venkovní časy si schoval na mistrovství Evropy v Mnichově, kde dvakrát předvedl totožný výkon 45.66, což stačilo v kontinentální konkurenci na desáté místo. Tradičně byl také oporou našich úspěšných čtvrtkařských štafet.

Jan Železný se už loni stal s šesti triumfy nejúspěšnějším trenérem v rámci Atleta roku. Letos přidal svůj sedmý primát. Jeho svěřencům se dařilo i v letošní sezóně. Jakub Vadlejch získal pod jeho vedením bronz na světovém šampionátu, stříbro na mistrovství Evropy a poprvé v kariéře přehodil devadesát metrů. Nikola Ogrodníková obsadila na MS osmé místo a ve finále nechyběla ani na evropském šampionátu, kde byla dvanáctá. Nikol Tabačkovou pak dovedl při její premiéře na velké mezinárodní akci k osmému místu na ME. Napříč kategoriemi získal Jan Železný v rámci Atleta roku už čtrnáct ocenění. Sedmkrát se stal vítězem této ankety i jako závodník.

Dorota Skřivanová i letos pokračovala ve velkém výkonnostním růstu. Při halovém MČR si výrazně vylepšila své pětibojařské kariérní maximum až na 4560 bodů, čímž se posunula na třetí místo našich historických tabulek. Úspěšnou premiéru na velké mezinárodní akci si připsala na HMS v Bělehradě, kde ještě šest bodů ke svému osobáku přidala a ze Srbska si odvezla páté místo. Domácí titul v sedmiboji obhájila svým prvním výkonem přes 6000 bodů, když jich posbírala 6073. Na mistrovství Evropy v Mnichově bohužel závod po třech nezdařených pokusech v dálce nedokončila. I tak pro ni byla tato sezóna prozatím životní.

Půlkař Jakub Dudycha o sobě dal poprvé výrazněji vědět už na domácím halovém republikovém šampionátu mužů a žen, kde si v šestnácti letech doběhl pro čtvrté místo v novém dorosteneckém národním rekordu 1:50.94. České historické maximum této kategorie posunul i pod otevřeným nebem, když na Zlaté tretře v Ostravě proběhl cílem v čase 1:48.58. Na mistrovství Evropy do 18 let odlétal jako hlavní favorit a papírové předpoklady bez problému potvrdil ziskem mistrovského titulu. Neztratil se ani na MSJ v kolumbijském Cali. Ač byl jedním z nejmladších závodníků z celého startovního pole, tak předvedl v rozběhu vyzrálý taktický výkon a postoupil do semifinále. Navíc se časem 1:48.83 přiblížil i vlastnímu národnímu rekordu.