přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

26. srpna 2021, 22:52

Vadlejch druhý v Lausanne

Hned čtveřice českých reprezentantů si zazávodila na mítinku Diamantové ligy ve švýcarském Lausanne. Nejlépe si vedl oštěpař Jakub Vadlejch, jenž skončil druhý. Jeho kolega v sektoru Vítězslav Veselý obsadil páté místo. Koulař Tomáš Staněk skončil sedmý a mílařka Kristiina Mäki byla desátá.

Oštěpařské klání bylo s dvojnásobnou českou účastí. V sektoru byli oba naši medailisté z olympijských her Jakub Vadlejch a Vítězslav Veselý. Lépe si vedl Vadlejch. Ten se dokonce hodem na 85.73 na chvilku ocitl ve vedení, které si ovšem záhy vzal zpět Němec Johannes Vetter, který se zlepšil na 88.54. Jakub tak bral cenné diamantové body za druhé místo. „Myslím, že v těchto podmínkách hodit skoro 86 metrů je dobré. Je to těsně za mým sezónním výkonem. Mohl jsem trefit víc hodů, ale na druhou stranu jsem po tom dlouhém pokusu trochu šetřil síly, protože za pár dní házíme v Paříži, takže panuje spokojenost. Moc jsem si užíval atmosféru. Diváci tvoří velkou část výkonu a tady povzbuzovali skvěle,“ zhodnotil Jakub. Vítězslav Veselý hodil nejdále ve čtvrté sérii, kdy se jeho oštěp zapíchl na 81.19, za což mu patří pátá příčka. „Jsem spokojený. Po mítinku v Ústí nad Orlicí jsem měl problémy s pánví. Ani jsem nevěděl, zda sem odjedu. Trochu jsem se toho obával hlavně při rozběhu, takže když jsem hodil 81 metrů, tak mi to pro dnešek stačilo, abych byl schopný odházet i v Paříži. Překvapilo mě, kolik tady může být lidí a je to, jako by najednou někdo pokropil atletiku živou vodou. Fandí se tady ve stoje a snad to vydrží,“ řekl bronzový muž z her v Tokiu. Vadlejcha s Vetterem doprovodil do finálového šestého pokusu Grenaďan Anderson Peters za 84.32. Ve finále už se ovšem na pořadí nic nezměnilo.

V nabité koulařské soutěži se představil také český rekordman Tomáš Staněk, který zahájil vrhem na 20.69. Hned v další sérii se dokázal zlepšit na 21.05 což je výkon, který zopakoval i ve čtvrté sérii a v celkovém hodnocení to stačilo na sedmé místo. „Včera jsem ještě ani pořádně nevěděl, zda sem pojedu. Dobírali mě na poslední chvíli jako devátého. Také před samotným závodem to bylo hodně komplikované. Porazil jsem Romaniho a Otterdahla, což se počítá. Cítil jsem se v té zimě trošku stažený, ale i tak to byly pěkné vrhy. Těší mě, že tu mohli být diváci. Na to už jsme si docela odvykli, takže bylo moc příjemné zase cítit tu jejich podporu. Je vidět, že tady atletiku milují a házím tady rád,“ pochvaloval si Tomáš. Svou suverenitu potvrdil světový rekordman a dvojnásobný olympijský šampion Ryan Crouser, jenž hned svým úvodním pokusem poslal své náčiní do vzdálenosti 22.81, čímž překonal vlastní rekord mítinku z roku 2017 o 42 centimetrů. Crouser by zvítězil každým ze svých pěti měřených pokusů. Druhou příčku bral Novozélanďan Tom Walsh za 22.10. Třetí byl Chorvat Filip Mihaljevič (21.37).

Na startovní čáru závodu na 1500 metrů se postavila Kristiina Mäki. V celém jeho průběhu se pohybovala kolem desáté pozice, na které taky doběhla do cíle v čase 4:12.57. „Ze začátku se mi běželo dobře, ale poslední kolo mi došlo. Nevím, zda to bylo z únavy nebo co, ale tempo mi nepřišlo nějak rychlé. Dnes to nebyl můj den. Věřila jsem v rychlejší čas. Snad poběžím v Bruselu lépe,“ sdělila své dojmy těsně po doběhu. Pro prvenství si doběhla favorizovaná Etiopanka Freweyni Gebreezibeherová, která se v cílové rovince dostala před Autralanku Linden Hallovou (což byla jediná závodnice, která akceptovala tempo vodičky) a vyhrála v čase 4:02.24. Hallová byla o 71 setin zpět (4:02.95).

Další trojskokanské galapředstavení nabídla lausannskému publiku venezuelská královna této disciplíny Yulimar Rojasová. Světová rekordmanka ozdobila své vítězství ve Švýcarsku novým rekordem Diamantové ligy a druhým nejhodnotnějším výkonem historie 15.52. Rekord mítinku Rusky Taťány Lebeděvové z roku 2004 vylepšila o celých 19 centimetrů. K tomu ještě přidala větrných 15.56 a regulérních 15.42. Ojedinělou sérii pak uzavřela trojskokem na 15.11. Přes 15 metrů se dostala i druhá Jamajčanka Shanieka Rickettsová. Kariérní milník 15.02 jí ovšem pokazila až příliš silná podpora větru. Regulérně pak nejdál doskákala na 14.82.

Jamajské sprinterky v současnosti vládnou světové stovce a v Lausanne tomu nebylo jinak, když obsadily první tři místa. Nejrychlejší byla Shelly-Ann Fraser-Pryceová a její čas byl jedinečný. Ve 34 letech si totiž vylepšila o tři setiny osobní rekord na 10.60 a upevnila si tak pozici třetí nejrychlejší ženy historie v této disciplíně. Rekord mítinku Američanky Marion Jonesové z roku 1998 srazila o dvanáct setin, a navíc se mohla radovat ze skalpu své reprezentační kolegyně Elaine Thompson-Herové, která si též dosprintovala pro vynikající čas 10.64. Třetí byla Shericka Jacksonová za 10.92.

Rekord mítinku neodolal ani na čtvrtce překážek žen. Jeho novou držitelkou je Nizozemka Femke Bolová, která si skvěle rozvrhla síly a s tratí si poradila v čase 53.06, což je o dvě setiny rychleji, než to v Lausanne zvládla před dvaadvaceti lety Maročanka Nezha Bidouaneová. Druhá byla Američanka Shamier Littleová, která se s Bolovou držela až do poslední překážky a zaznamenala čas 53.78. Třetí byla Ukrajinka Anna Ryžikovová (54.32).

Velmi rychlé časy se běžely také na dvoustovce mužů. Tentokrát je ovšem znehodnotil příliš silný vítr do zad o hodnotě +3.1 m/s. Letošní třetí diamantové vítězství si připsal Američan Kenny Bednarek za 19.65 před krajanem Fredem Kerleyem (19.77) a Stevenem Gardinerem z Baham (20.11).

Atletičtí nadšenci jistě sledovali, jak si již v předprogramu povede na hladké čtvrtce světový rekordman z té překážkové Karsten Warholm. Ten bohužel vysoká očekávání nenaplnil, když doběhl na čtvrtém místě v čase 45.51, což je jen o 43 setin rychleji, než zvládl v tokijském olympijském finále stejnou distanci s překážkami. Vyhrál Američan Will London za 45.17. Závod žen na 400 metrů už byl diamantovou disciplínou a jasně nejrychlejší v něm byla čerstvá stříbrná olympijská medailistka Marileidy Paulinová v čase 50.40. Pod 51 vteřin se pak vešla už pouze druhá Sara Williamsová z Barbadosu (50.77). Nutno dodat, že čtvrtkaři se v Lausanne nemohli zrovna těšit z příznivých větrných podmínek a bylo to na výsledných časech znát.

Ač zaznamenala Švédka Khaddi Sagniaová nejhodnotnější výkon v soutěži dálkařek, když si skokem na 692 centimetrů vyrovnala kariérní maximum, z prvenství se neradovala. Poslední pokus, který rozhodoval o celkovém pořadí totiž měla kratší než Srbka Ivana Španovičová. Ta dolétla na 673, zatímco Sagniaová zapsala 664. Srbka jinak v Lausanne nejdále skočila větrných 685. Třetí byla Britka Jazmin Sawyersová za 666 (ve finálovém pokusu (643).

Ve výškařském sektoru se pouze dvě závodnice přenesly úspěšně přes 198 centimetrů. Rusce Marii Lasickeneové se to podařilo napoprvé, a díky tomu zvítězila. Ukrajinka Jaroslava Mahučiková potřebovala pokusy tři a byla druhá. Třetí příčku obsadila Australanka Nicola McDermottová za 195.

Svůj půlkařský triumf z Diamantovky v Eugene zopakoval Kanaďan Marco Arop. I tentokrát za sebou nechal oba keňské olympijské medailisty Emmanuela Korira (1:44.64) a Fergusona Rotiche (1:45.48) a zvítězil v čase 1:44.50.

Stodesítku překážek vyhrál Američan Devon Allen v čase 13.07. Jeho výkon ovšem bude ve statistikách veden jako větrný, jelikož překážkářům foukalo do zad +2.9 m/s. Další pomyslné medailové pozice obsadili Švýcar Jason Joseph (13.11) a Francouz Pascal Martinot-Lagarde (13.17).

Další diamantový vavřín si připsal Nor Jakob Ingebrigtsen. Tentokrát kraloval závodu na 3000 metrů, když se v podstatě celou dobu vezl a v cílové rovince vrátil atak etiopskému soupeři Barihu Aregawimu a zvítězil v čase 7:33.06. Aregawi byl za svou odvahu odměněn osobním rekordem 7:33.39. Třetí skončil Australan Stewart McSweyn za 7:35.06.

Tyčkařský fenomén Armand Duplantis našel podruhé v této sezóně přemožitele a tentokrát dokonce ne pouze jednoho, ale hned tři. Švéd zvládl zdolat pouze svou základní výšku 562 centimetrů a na 582 byl třikrát neúspěšný. Se složitými větrnými podmínkami se nejlépe srovnali Američané. Tím nejúspěšnějším byl Chris Nilsen, jenž pokořil všechny své hodnoty napoprvé, a to včetně vítězných 582. Sam Kendricks zdolal stejnou metu napodruhé a dokonal tak vítězný double reprezentantů ze Spojených států. Před Duplantise se vešel ještě třetí Rus Timur Morgunov (572).

Celý program uzavřely štafety žen na 4x100 metrů, kde svedly vyrovnaný duel o vítězství sestavy Velké Británie a domácího Švýcarska. V něm byly úspěšnější Britky za 42.44. Sprinterky ze země helvétského kříže zaběhly 42.47.

Výsledky

Petr Jelínek, foto: ČAS - Aleš Gräf

Vytisknout