přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

18. srpna 2019, 21:22

Vadlejch druhý v Birminghamu

Seriál Diamantové ligy pokračoval po delší odmlce v britském Birminghamu, kde se představila také dvojice českých reprezentantů. Oštěpař Jakub Vadlejch si vyházel druhé místo. Mílař Jakub Holuša doběhl devátý.

Oštěpař Jakub Vadlejch zaznamenal v Birminghamu doposud své nejlepší umístění v letošním ročníku Diamantové ligy, když si vyházel druhou příčku. Svěřenec Jana Železného poslal hned v druhé sérii své náčiní do vzdálenosti 85.78, čímž si o tři centimetry posunul hodnotu svého sezónního maxima z Memoriálu Josefa Odložila. Jakub dlouho soutěži vévodil, a to přitom absolvoval pouze čtyři pokusy. Nicméně v závěrečné šesté sérii se před něj přeci jen jeden soupeř dostal. Taiwanec Chao-Tsun Cheng zaznamenal 87.75 a bral plný počet diamantových bodů. Třetí byl za 85.29 Estonec Magnus Kirt, který se do Birmingamu přesouval přímo z estonského národního šampionátu, který jasně ovládl. Vadlejch si tímto umístěním zajistil účast ve finále Diamantové ligy, které proběhne 29. srpna v Curychu.

Druhým českým zástupcem byl Jakub Holuša v závodě na 1500 metrů. Tentokrát finišoval na devátém místě v čase 3:40.52 a porazil plejádu britských běžců. Jediným lepším Evropanem v závodě byl šestý Španěl Jesus Gomez, jenž si vylepšil osobní rekord na 3:36.40. Trochu nečekaně zvítězil nepříliš známý Uganďan Ronald Musagala za 3:35.15. Další pomyslné medailové pozice obsadili Novozélanďan Stewart McSweyn (3:35.21) a Američan Graig Engels (3:35.51). Patnáctka mužů tentokrát nebyla diamantovou disciplínou.

Nový rekord mítinku padl v závodě na 1 míli žen. Postarala se o něj Němka Konstanze Klosterhalfenová, která si s tratí poradila v čase 4:21.11 a z předešlého maxima legendární Irky Soni O´Sullivanové z roku 1992 ukrojila více než tři vteřiny. Zároveň také zaběhla nové německé historické maximum. V cíli ji následovaly Kanaďanka Gabriela Debues-Statffordordová (4:22.47) a nejlepší z Britek Eilish McColganová (4:24.71).

Další historický zápis mítinku přidala v ženském stýplu Keňanka Beatrice Chepkoechová. Ta překonala časem 9:05.55 rekord své předchůdkyně Milcy Chemosové o necelých dvanáct vteřin. V těsném doběhu si musela poradit s krajankou Celliphine Chespolovou (9:06.76) a Winfred Yaviovou z Bahrajnu (9:07.23). Keňanky obsadily čtyři z prvních pěti míst.

K vyrovnání rekordu mítinku došlo na stovce překážek. Jeho dosavadní držitelku doplnila vítězná Jamajčanka Danielle Williamsová, která proběhla rovinku s ploty za 12.46. Harrisonová se musela tentokrát spokojit s druhým místem a výkonem 12.66. Třetí byla Nigerijka Tobi Amusanová (12.71).

Vícebojařská suverénka Nafissatou Thiamová poměřila své síly s dálkařkami specialistkami a bylo z toho diamantové prvenství v novém belgickém národním rekordu 686 centimetrů. Své předešlé maximum překonala o 19 centimetrů. Thiamová si připsala cenný skalp Srbky Ivany Španovičové, která Belgičance podlehla o jediný centimetr, když si posunula své sezónní maximum na 685 centimetrů. Stejného výkonu dosáhla také další vícebojařka Katarina Johnson-Thompsonová. I pro u ní se jedná o nejlepší dálkařský výkon sezóny.

V diskařském kruhu dominovaly kubánské závodnice. Nejdelší pokus předvedla vedoucí žena letošních světových tabulek Yaimé Pérezová, když její disk dopadl na 64.87. Její krajanka Denia Caballerová však příliš nezaostala (64.59). Třetí byla Chorvatka Sandra Perkovičová.

V tyčkařském sektoru se svezla na vítězné vlně Řekyně Katerina Stefanídiová, která se jako jediná úspěšně přenesla přes laťku ve výšce 475 centimetrů. Další tři závodnice zdolaly 465. Jediné Kanaďance Alyshe Newmanové se to podařilo napoprvé, čímž získala cenné body za druhé místo. Kubánka Yarisley Silvaová a Američanka Jennifer Suhrová si podělily třetí příčku.

Nejsilnější závěrečné metry na mužské čtvrtce měl Jamajčan Akeem Bloomfield a bral zasloužené vítězství v čase 45.04. Američan Obi Igbokwe pak jen těsně uhájil druhé místo za 45.53 před dotírajícím Britem Matthewem Hudson-Smithem, který byl jen o dvě setiny pomalejší.

Závod na 400 metrů překážek mužů se musel obejít bez největších hvězd této disciplíny. O to vyrovnanější souboj o prvenství se čekal. Z něj se pak radoval zkušený Turek Yasmani Copello (49.08) před brazilským mladíkem a nedávným vítězem Panamerických her Alisonem Santosem (49.20) a Američanem Davidem Kendzierou (49.29).

Jen jediný výškař se dokázal přenést přes 230 centimetrů a byl jím Australan Brandon Starc, jenž tak bral zasloužené vítězství. Další čtyři borci zvládli 223. Nejlepší zápis měl ruský nezávislý závodník Ilja Ivaňuk a byl druhý. Keňan Mathew Sawe a Číňan Yu Wang dělili třetí místo.

V nejkratším sprintu na sto metrů rozhodovaly tisíciny. Ty hrály ve prospěch Jamajčana Yohana Blake před Britem Adamem Gemilim. Oba prolétli rovinku za 10.07. O dvě setiny zpět se do cíle předkláněl Američan Mike Rodgers (10.09).

Na dvojnásobné trati žen se sešla vskutku hvězdná konkurence. V té byla nejúspěšnější Shaunae Miller-Uibová z Baham, která proběhla cílem jako první za 22.24. Druhým místem udělala radost domácímu publiku Britka Dina Asher-Smithová (22.36). Jako třetí dosprintovala Jamajčanka Shelly-Ann Fraser-Pryceová (22.50).

V těsném doběhu na ženské osmistovce měla nejvíce sil Američanka Ajee Wilsonová, která potvrdila roli mírné favoritky a vyhrála v čase 2:00.76. Druhá byla Britka Lynsey Sharpová (2:01.09) před další půlkařkou ze Spojených států Raevyn Rogersovou (2:01.40).

Výsledky

Petr Jelínek, foto: ČAS - Aleš Gräf

Vytisknout