V Třinci vládli Gale a Heraščenková

neděle 2. února 2020
Třinecká Werk Aréna hostila 28. ročník Beskydské laťky, která je první částí třetího vydání seriálu High Jump Grand Prix. Mužské soutěži kraloval britský mladík Tom Gale. Mezi ženami triumfovala Ukrajinka Iryna Heraščenková.

Závodu žen tentokrát jasně dominovaly ukrajinské reprezentantky. Iryna Heraščenková a Julia Čumačenková jako jediné z celého startovního pole zdolaly výšku 192 centimetrů. Heraščenková se přes tuto hodnotu přenesla hned prvním pokusem, čímž si zajistila vítězství. O jednu příčku si tak vylepšila své maximum v tomto závodě z roku 2017. Čumačenková pokořila 192 napodruhé a mohla být též spokojena, jelikož si o šest centimetrů posunula své sezónní maximum. Na stupně vítězů se vešla ještě Američanka Tynita Butts-Towsendová. Finalistka loňského světového šampionátu zapsala 187 centimetrů. Čtvrtá byla za 184 centimetrů vítězka High Jump Grand Prix 2018 Levern Spencerová ze Svaté Lucie. Elitní pětici uzavírala domácí Bára Sajdoková, která skočila také 184 a následně předváděla nadějné pokusy na 187 centimetrech. Tato meta jí ovšem prozatím odolala. Druhá česká zástupkyně Klára Krejčiříková dělila sedmé místo s uzbeckou výškařkou Světlanou Radzivilovou za 180 centimetrů.

Záhy po ženách nastoupili do sektoru muži a toto klání mělo jasného krále. Stal se jím mladý Brit Tom Gale, jenž suverénně zvítězil úspěšným skokem na 230 centimetrech, což pro něj znamenalo vylepšení halového kariérního maxima o dva centimetry a vyrovnání absolutního osobáku. Stříbrný muž loňského mistrovství Evropy do 22 let nejbližším soupeřům nadělil šest centimetrů. Těmi byli Polák Sylwester Bednarek a Jamal Wilson z Baham. Oba skočili 224 centimetrů a měli naprosto shodný zápis. Tím pádem dělili druhou příčku. Dělila se také čtvrtá pozice, a to mezi Mexičanem Edgarem Riverou a Číňanem Guowei Zhangem. V jejich zápise stojí výsledek 220 centimetrů. Z českého dua byl úspěšnější devátý Marek Bahník, jenž se druhým pokusem přenesl přes 215 centimetrů. Zkušenější Martin Heindl zvládl při svém prvním letošním startu 210 a byl dvanáctý.