přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

7. září 2011, 16:41

V Písku se chystají na atletický svátek

Jubilejní desáté mistrovství republiky do 22 let hostí o tomto víkendu jihočeský Písek. Útulný stadionek u řeky Otavy přivítá 10. a 11. září řadu úspěšných reprezentantů z ME v Ostravě.

„Jedná se o nejmladší mistrovství, ale rozhodli jsme se mu věnovat mimořádnou pozornost,“ uvedl na dnešní tiskové konferenci Václav Fišer, vedoucí soutěžního oddělení Českého atletického svazu. „Velmi si vážíme, že jsme pro pořádání dostali přednost před silnými soupeři,“ prohlásil předseda organizačního výboru MČR Jaroslav Putschögl s odkazem na protikandidáty z pražské Slavie a Pardubic při výběrovém řízení. „V Písku je krásný areál, a také se snažíme, aby mistrovství přišla do míst, kde třeba zatím atletika není na top úrovni,“ vysvětlil Fišer, proč dostal od předsednictva ČAS důvěru jihočeský kandidát.


TK před MČR, zleva: V. Eningerová, J. Putschögl, V. Fišer,
tisková mluvčí ČAS K. Farská - foto v článku: M. Markup

Hvězdami úspěšní z Ostravy

Zárukou kvality celého šampionátu je účast špiček této věkové kategorie. „Startovat by měli téměř všichni úspěšní z mistrovství Evropy v Ostravě, včetně obou medailistů a dalších, kteří se umístili do finálové osmičky,“ přiblížil Fišer. Na břehu Otavy se tak představí sedmibojařka Kateřina Cachová, která ke stříbru z domácího ME přidala ještě i bronz z univerziády a solidní představení na uplynulém světovém šampionátu. Svěřenkyně Michala Buzka si v přihlášce vybrala tři disciplíny, 100 metrů překážek, výšku a dálku. Zde navíc obhajuje loňský titul a střetne se tu s šestou juniorkou na ME v Tallinnu, Michaelou Nejedlovou. Bronzový z Ostravy a senzačně čtrnáctý z dvoustovky v Tegu Pavel Maslák měl obhajovat tituly na 200 i 100 metrů. Podle vyjádření svého kouče Dalibora Kupky se sice chystá pouze na čtvrtku, také zde však bude patřit k horkým kandidátům na zlato.

Řada finalistů z ME

Z ženských disciplín je třeba upozornit především na kladivářský sektor, kde se utkají především dvě vrhačky z elitní osmičky ostravského mistrovství Evropy. Favoritkou zůstává držitelka rekordu této věkové kategorie Kateřina Šafránková, oba předešlé šampionáty však patřily Tereze Králové. V oštěpu čekejme další zajímavý souboj, tentokrát držitelky nejdelšího hodu v historii mistrovství a obhájkyně Nikol Ogrodníkové s juniorskou rekordmankou a šestou z ME své kategorie Irenou Šedivou. Favoritkou obou hladkých sprintů by měla být členka reprezentační štafety Jana Slaninová, zvláště silnou je pro ni dvoustovka.

Finalistky stýplu se do Písku každá vydají na jinou trať, Lucie Sekanová by měla běžet patnáctistovku, Eva Krchová se přihlásila na pětku. Zde by se měla utkat vedle obhájkyně titulu Michaely Šaršonové také s píseckou nadějí, Valerií Eningerovou. „Šampionátu přikládám velký význam, je to pro mě vyvrcholení sezony. Počítám, že přijde rodina, hodně mých kamarádů, takže se těším, ale současně jsem i nervózní,“ přiznala domácí běžkyně. Mezi další naděje regionu patří také tyčkařka Nikol Jiroutová hájící aktuálně barvy českobudějovického Sokola.

Mužské sprinterské disciplíny přinesou souboje třech členů krátké štafety, která na ME vybojovala páté místo. Na stovce i dvoustovce se však Václav Zich a Lukáš Šťastný – odchovanec nedaleké milevské atletiky – střetnou i s dvojnásobným bronzovým medailistou z evropského olympijského festivalu, talentovaným dorostencem Markem Bakalárem. Třetí do party ostravského štafetového týmu, Tomáš Kavka, se specializuje na 110 metrů překážek, kde jej čeká těžká obhajoba proti šestému z evropského šampionátu Martinu Mazáčovi.

Vrhač Martin Stašek, čtvrtý koulař z ME a také účastník diskařské kvalifikace na téže akci přidal k obvyklé „dvojkombinaci“ ještě i hod kladivem. Minimálně v disku jej čeká velmi silná konkurence v osobě osmého z Ostravy Tomáše Voňavky, kromě něj ale nechybí mezi přihlášenými ani loňský šampion Vladislav Hruška. Stejně jako Stašek skončil těsně pod stupni vítězů i desetibojař Adam Sebastian Helcelet, v Písku si vedle koule vybral nevícebojařskou čtvrtku překážek. Podle svého kouče Tomáše Dvořáka v ní hodlá potrápit i favorizované specialisty Tomáše Křikala a Radka Fischera, jemuž navíc půjde o obhajobu prvenství z Břeclavi. Ačkoli mezi evropskými vrstevníky v Ostravě pohořel, v dospělé světové konkurenci v Tegu se oštěpař Jakub Vadlejch neztratil a v září navíc tradičně předvádí vynikající výkony.

Písecká premiéra

Městský atletický stadion v Písku se dočkal čtyřicetimilionové rekonstrukce před čtyřmi lety. Na účastníky tak čeká stánek s osmidráhou po celém obvodu, krytá tribuna i potřebné zázemí. Fotbalisté, jejichž stadion těsně přiléhá tomu atletickému, dali pro šampionát k dispozici na rozcvičení své tréninkové plochy, navíc oddělené pro vrhače a běžce.

Třicetitisícové město se známou dominantou nejstaršího kamenného mostu hostí akci tohoto rozsahu poprvé. „Úplně bez zkušeností ale nejsou, bylo tu třeba mistrovství republiky veteránů,“ připomněl Václav Fišer, který nevylučuje přidělení některého ze šampionátů pod hlavičkou ČAS ani v příštích letech. „Pro následující rok se Písečtí pochopitelně nepřihlásili, ale pořád mohou kandidovat i na některé z mezistátních utkání, které budeme v roce 2012 pořádat,“ dodal Fišer.

Mistrovství republiky do 22 let startuje v sobotu v deset hodin zmiňovanou soutěží kladivářek, v neděli pak o hodinu později ženskými rozběhy na dvoustovku a třemi technickými disciplínami. Představit by se mohlo až 17 loňských šampionů z Břeclavi, z toho jedenáct žen a šest mužů.

Více informací naleznete v rubrice Zaostřeno na.

Michal Procházka

Vytisknout