přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

3. března 2023, 11:16

V pátek dopoledne samé postupy

V průběhu prvního části pátečního programu na halovém evropském šampionátu v Istanbulu hájilo české barvy šest reprezentantů a reprezentantek. Každému z nich se podařilo postoupit do další fáze mistrovství. Radek Juška, Amálie Švábíková a Kristiina Mäki si zajistili finále, Ladu Vondrovou, Terezu Petržilkovou a Matěje Krska čekají večer semifinále čtvrtky.

Dálkař Radek Juška si i při své třetí účasti na halovém mistrovství Evropy zaskáče o medaile. Svou kvalifikaci zahájil velmi solidním zajišťovacím pokusem 782 centimetrů. V druhé sérii se pak ještě zlepšil na 786. Vyrovnaný zápis pak dokonal třetím skokem na 784 a do finále postoupil ze sedmé pozice. Vítězem kvalifikace se stal Švéd Thobias Montler, jenž dolétl na 814 centimetrů.

Tyčkařka Amálie Švábíková si v kvalifikaci zvolila poměrně vysokou základní výšku, když se poprvé v průběhu kvalifikace představila až na 445 centimetrů. Hned úvodním pokusem však byla úspěšná. Jak se později ukázalo, i to jí stačilo na postup do finálové osmičky. Následně sice ještě absolvovala dva pokusy na 455 centimetrech, zejména druhý byl velmi nadějný, ale do třetího už ani nastoupit nemusela, jelikož v ten moment už měla boj o cenné kovy jistý.

Matěj Krsek měl v rozběhu čtvrtky velmi silného soupeře v obhájci titulu Oscaru Husillovi ze Španělska. Možná i proto se z šesté dráhy nebál závod rychle rozběhnout a do druhého okruhu vbíhal na vedoucí pozici. Tu k naší radosti před dotírajícím Španělem uhájil až do cíle, kterým proběhl vítězně v parádním čase 46.23, což je jen devět setin za jeho osobním rekordem z letošního mistrovství České republiky. Suverénně nejrychlejším mužem rozběhů byl Nor Karsten Warholm za 45.75.

Lada Vondrová byla hlavní favoritkou úvodního rozběhu na 400 metrů žen a této role se zhostila na výbornou. Už od startu byla jasně nejrychlejší a po seběhu si už vedoucí pozici jen hlídala. Naprosto kontrolovaným způsobem si tak zajistila postup i výhodnou dráhu pro semifinále. K rozběhovému triumfu jí stačil čas 52.77.

Pro přímý postup si doběhla ve stejné disciplíně také Tereza Petržilková. Svěřenkyně Jana Hanzla se skvěle vyvezla za favorizovanou Polkou Annou Kielbasinskou a odměnou jí nebyla pouze kvalifikace do dalšího kola, ale také nový osobní rekord 52.14. Z kariérního maxima ukrojila dalších pět setin. Znamená to tedy, že v semifinálových bězích na 400 metrů budeme mít všechny tři naše naděje.

Stoprocentní postupovou bilanci českého týmu v rámci pátečního dopoledního programu dokonala v rozbězích na 1500 metrů Kristiina Mäki. Ta si vedla vskutku velezkušeně, když se po většinu času držela v zadních pozicích, postupně se posouvala vpřed a přibližně 250 metrů před cílem se dostala na potřebnou třetí pozici, která by jí zajistila přímý postup do finále. Na ní také figurovala i v cíli, kterým proběhla v sezónním maximu 4:10.86. Nejrychlejší z celého startovního pole byla vítězka prvního rozběhu Rumunka Claudia Bobocea za 4:07.63.

Výsledky

Petr Jelínek, foto: Soňa Maléterová

Vytisknout