přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

30. června 2011, 22:53

V Lausanne zazářili Powell a Tamgho

O vrcholy sedmého diamantového mítinku se výkony roku postarali jamajský sprinter a francouzský trojskokan. Čeští oštěpaři Veselý a Frydrych zůstali těsně pod stupni vítězů.

Vynikající úroveň měla mužská stovka nejen díky výkonu roku 9.78 Asafy Powella za metrové podpory větru. Pod deset vteřin se dostalo hned pět sprinterů, další z Jamajčanů Michael Frater si vylepšil osobní rekord na 9.88, francouzský rychlík Christophe Lemaitre vyrovnal národní rekord 9.95. Čtvrtý Carter a pátý Ndure zapsali 9.99, pro druhého jmenovaného je to norský rekord.

Takřka o čtvrt metru posunul svůj vlastní nejdelší letošní trojskok sezony Teddy Tamgho. Francouzský světový rekordman v hale předvedl po dvou křížcích parádních 17.91, jakžtakž na to dokázal odpovědět pouze Brit Phillips Idowu (17.52), jenž si ale udržel vedení v diamantovém závodě. Zbylí závodníci zůstali o další půlmetr zpět.

Dvojice českých zástupců skončila v oštěpu mimo bodované pozice. Lepší byl ze svěřenců Jana Železného Vítězslav Veselý, jenž hodil nejdále ve čtvrté sérii 82.03. Petr Frydrych měl jediný měřený pokus, hned ten první, ale zůstal pod osmdesátimetrovou hranicí (78.94). Zpátky v plné síle je zjevně Andreas Thorkildsen, jenž se vítězstvím dostal i do čela seriálu. Na Norových 88.19 metru pátým hodem odpověděl Rus Sergej Makarov (87.12), třetí byl s odstupem Němec De Zordo (83.65).

Světový rekordman na 800 metrů David Rudisha zůstal i v druhém závodě po zdravotních potížích neporažen, nejbližšího soupeře Poláka Lewandowského porazil takřka o vteřinu za 1:44.15. Těsně pod 13 minut se dostalo vítězné trio na pětce, rekord mítinku a čtyři diamantové body pro sebe získal Keňan Vincent Kiprop Chepkok (12:59.13). Stodesítku s překážkami vyhrál světový rekordman Dayron Robles za 13.12. Centimetr za letošním nejlepším výkonem zůstal vítěz soutěže tyčkařů Renaud Lavillenie s 583 cm. Vysoká kvalita byla k vidění v koulařském sektoru, vítězné duo Američanů Christian Cantwell (21.83) – Ryan Whiting (21.76) překonalo letitý nejlepší výkon v Lausanne.

Příliš silný vítr (3.3 m/s) sebral výkon roku na 100 m překážek Australance Sally Pearsonové (12.47), o setinu zpět zůstala Američanka Carruthersová, závod příliš nevyšel čerstvé šampionce USA Wellsové, v cíli až šesté. Čtyřstovku ovládla Botswaňanka Amantle Montshová v solidním čase 50.23, letošní výkon si zlepšila na 50.61 úřadující mistryně světa Sanya Richards-Rossová. V rekordu mítinku 9:19.87 se radovala ve stýplu Milcah Chemos Cheiwaová. Ve své kůži dnes nebyla světová atletka loňského roku Blanka Vlašičová, ve výškařském sektoru Chorvatka zdolala jako čtveřice kolegyň jen 190 cm a skončila až šestá. Vítězství brala Ruska Anna Čičerovová, která jediná skočila 195.

Výsledky jsou zde.

Michal Procházka

Vytisknout