přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

18. listopadu 2020, 08:07

V Kluži o návrat mezi evropskou elitu

Evropská atletika rozhodla o dějištích konání mistrovství Evropy družstev v roce 2021. Superliga se uskuteční v polském Chořově. Česká reprezentace bude usilovat o postup do elitní skupiny v rumunské Kluži.

Mistrovství Evropy družstev dozná pro příští rok několik změn. Všechny čtyři skupiny této soutěže se uskuteční místo ve třech pouze ve dvou dnech, a to 19. a 20. června 2021. Superliga se navíc ztenčila z 12 týmů na pouhých 8, na což v minulém roce doplatila i česká reprezentace, jelikož v Bydhošti sestupovalo místo klasických tří družstev hned pět. Naši atleti tehdy podlehli Ukrajině o pouhých 5.5 bodu, což znamenalo celkovou osmou příčku, která na udržení mezi elitou nestačila.

Superliga se měla v příští sezóně původně konat v běloruském Minsku. Nicméně vzhledem k politické situaci v této zemi, se musel hledat jiný kandidát. Nakonec byl vybrán Chořov, což znamená, že se nejvyšší skupina evropského šampionátu družstev vrací po dvou letech opět do Polska. To je dobrá zpráva pro domácí atlety, kteří získali v roce 2019 v Bydhošti premiérové prvenství v této soutěži, když za sebou nechali stříbrné Německo a bronzovou Francii. Znamená to tedy, že Poláci budou svůj triumf obhajovat na domácí půdě.

Zároveň to také bude třetí velká mezinárodní akce, kterou bude Polsko v příštím roce hostit. Již začátkem března (3.-5.3) by se mělo v Toruni uskutečnit halové mistrovství Evropy a ve dnech 1. a 2. května by se měly právě v Chořově konat World Athletics Relays.

V Superlize budou pro rok 2021 startovat reprezentanti Polska, Německa, Francie, Velké Británie, Itálie, Španělska, Ukrajiny a Portugalska, kterému se podařilo postoupit z první ligy.

Právě do té sestoupil český tým a v rumunské Kluži bude bojovat po návrat mezi elitu. Na novém stadionu pro 30 000 diváků, který hostil nedávný balkánský šampionát, se náš výběr utká se soupeři z Finska, Švédska, Řecka, Švýcarska, Běloruska, Norska, Turecka a Nizozemska.

Druhá liga ME družstev se bude konat v bulharské Staré Zagoře a kromě domácích budou favority na postup do vyšší soutěže také Maďarsko, Litva nebo Slovensko. Nováčkem je Island.

Pořadatelem třetí ligy ME družstev je pak kyperská Nikosie. Zde patří mezi nejsilnější týmy domácí sestava a také Srbsko.

Petr Jelínek, foto: ČAS - Aleš Gräf

Vytisknout