přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

3. září 2021, 23:27

V Bruselu tři rekordy mítinku

Tři historická maxima a řadu dalších pozoruhodných výkonů nabídl poslední řadový mítink Diamantové ligy v Bruselu před finále v Curychu příští týden. Mílařka Kristiina Mäki obsadila deváté místo.

V závodě na 1 míli si Sifan Hassanová brousila zuby na vlastní světový rekord, ale byla jediná, kdo akceptoval tempo vodiček, takže pak velkou část trati absolvovala sama. I tak z toho byl vynikající čas 4:14.74, rekord mítinku a výkon roku. V závodě za ním – ze kterého televizní diváci mnoho neměli – v závěru uspěla Etiopanka Axumawit Embayeová (letošní maximum 4:21.08), Australanka Linden Hallová na třetím místě zaběhla rekord Oceánie 4:21.38. V závěru této skupinky finišovala Kristiina Mäki, která při svém debutu na této klasické distanci zaběhla kvalitních 4:23.38 a obsadila deváté místo.

Mužská tyčka a ve startovní listině Armand Duplantis, to je záruka skvělé podívané. Hvězdný švédský mladík si jako jediný poradil s 591 cm, pak si nechal nastavit 605 a – sice až napotřetí – rekord mítinku zdolal. Pak mohlo následovat jediné, pokusy na rekordu světovém 619. A přes předchozí nezdary vůbec nebyly špatné, přinejmenším ten druhý, byť ani zde laťka nezůstala na stojanech. Pro Američany Christophera Nilsena (2.) a KC Lightfoota (3.) zůstalo maximem 585, pro druhého jde o vyrovnaný osobák.

Čtvrtý z olympijských her Michael Cherry si na své evropské kampani připsal druhé vítězství, když po Roveretu triumfoval na řádově vyšším mítinku v Bruselu. Zde navíc zaběhl svůj osobní rekord a 44.03 je zároveň novým maximem mítinku, který dosud držel Američanův legendární krajan Michael Johnson. Cherry přitom jasně předčil Kiraniho Jamese z Grenady (44.51) a Isaaca Makwalu z Botswany (44.83).

Špičkovou kvalitu měla dvoustovka žen, kde se hned dvě sprinterky dostaly pod 22 vteřin a třetí zůstala jen kousek od této mety. Silným závěrem se prosadila Christine Mbomaová z Namibie v čase 21.84 před Sherickou Jacksonovou za 21.95, s podobným odstupem za nimi doběhla Dina Asher-Smithová z Velké Británie (22.04).

Na stovce se pod deset vteřin dostali výhradně Američané. Ve vyrovnaném závodě se prosadil Fred Kerley za 9.94 před Trayvonem Bromellem (9.97) a Michaelem Normanem (letošňák 9.98). Kerleymu, který se dříve věnoval hlavně čtvrtce, se tím podařil mimořádný počin, neboť jako první muž vyhrál při Diamantové lize tratě na 400, 200 a teď i 100 metrů.

Soutěž olympijských medailistek ve výšce se lámala 2 cm nad dvěma metry. Bronzová Jaroslava Mahučichová zde jako první uspěla, soupeřky chybovaly, vynechávaly a přes následných 204 už se žádná nepřenesla. To ani Ukrajinka, ale s 202 zvítězila, druhá skončila šampionka z Tokia Marija Lasickeneová díky lepšímu zápisu na 200 před stříbrnou z OH, Australankou Nicolou McDermottovou.

Dramatický finiš čtveřice afrických běžkyň na pětce pro sebe v samotném závěru rozhodla Francine Niyonsabaová z Burundi a svůj triumf ozdobila národním rekordem 14:25.34. O tři desetiny zpět finišovala Etiopanka Ejgayehu Tayeová, do vteřiny za vítězkou se vešla i nejlepší z Keňanek Hellen Obiriová.

Na patnáctistovce absence medailistů z Tokia využila nejlépe dvojice Australanů. Zvítězil Stewart McSweyn (3:33.20) o půlvteřiny před Oliverem Hoarem. Pod 3:34 se dostal ještě třetí v cíli Polák Michal Rozmys.

Lepší technika přeběhu překážek a více sil rozhodly, že se nakonec vítězem 400 m př. stal favorizovaný Alison dos Santos, který dosáhl času 48.23. Poražený Kyron McMaster zůstal o osm setin zpět (48.31), třetí byl Yasmani Copello z Turecka (48.45).

Půlkařky předvedly publiku napínavý finiš. V něm se přes veškerou snahu Keely Hodgkinsonové z triumfu radovala Natoya Gouleová za 1:58.09. Britka zůstala za Jamajčankou o sedm setin zpět (1:58.16), třetí byla její krajanka Jemma Reekieová, také ještě v čase pod 1:59.

Osmistovka mužů byla sice mimo diamantový program, ale jeho hvězda v ní předvedla kvalitní výkon. Ferguson Cheruiyot Rotich z Keni jasně zvítězil v čase 1:43.81. Jeho krajan Cornelius Tuwei těsně prohrál souboj o druhé místo s domácím Eliottem Crestanem (1:45.24 vs. 1:45.29).

Předehru mítinku obstaraly již ve středu v místním parku soutěže v disku. Byť těsně (o 3 cm), přesto potvrdila pozici nejlepší ženy ve finálovém kole Kubánka Yaimé Pérezová s nejdelším hodem 66.47. Naopak Valarie Allmanová šestým hodem předstihla Sandru Perkovičovou, která předtím hodila více – Chorvatka nejlépe 65.14 vs. Američanka 64.25. Mezi muži se zopakoval podobný scénář, Švéd Daniel Stahl potvrdil svou dominanci v závodě i ve finále, když nejdál hodil 69.31. Fedrick Dacres přeskočil v závěrečné sérii Kristjana Čeha, přestože Jamajčan zapsal celkově méně (65.17) než Slovinec (65.68).

Na stovce s překážkami dvě nejlepší dosáhly shodného času 12.69. Pro Nizozemku Nadine Visserovou hovořilo proti Nigerijce Tobi Amusanové osm tisícin vteřiny. Třetí byla Jamajčanka Megan Tapperová (12.77).

Hladká čtyřstovka žen (mimo DL) byla koncipována jako duel mezi Nizozemskem a Belgií. Z prvenství se radovaly domácí barvy, když Camille Lausová na čáře předčila rivalku ze země tulipánů Eveline Saalbergovou (52.34 vs. 52.38).

V dálkařském sektoru nebyl k vidění osmimetrový skok. Na jediný centimetr se této metě ve finálovém pokusu přiblížil Američan Steffin McCarter a zvítězil. Druhý byl Jihoafričan Ruswahl Samaai (nejlépe 795), třetí Ital Filippo Randazzo (789).

Výsledky

Michal Procházka, foto: Twitter/WA

Vytisknout