Už předprogram Zlaté tretry přinesl velké výkony

čtvrtek 12. června 2003
Hlavní program mítinku Super Grand Prix Zlatá tretra v Ostravě je na pořadu od 18,30 hodin, ale i závody mu předcházející byly bohaté na kvalitní výkony.

Poprvé při atletické soutěži na evropském kontinentu byly právě na Zlaté tretře k identifikaci závodníků využita jména namísto čísel. Česká juniorská štafeta na 4x100 m ve složení Patera, Benda, Ogoun, Novotný časem 41,06 vybojovala účast na červencovém ME do 19 let v Tampere. Letošní maximum si vylepšil překážkář Jindřich Šimánek časem 50,74 na 400 m překážek a v osobním rekordu 46,82 na hladké čtvrtce zvítězil Václav Bláha. Mnohé se očekávalo od soutěže žen v hodu diskem, kde se představila Věra Pospíšilová.

Česká reprezentantka letos už dvakrát vylepšila osobní maximum a před pěti dny při závodech Česká spořitelna extraligy v Kladně její forma vygradovala na skvělých 66,66 m. V Ostravě Pospíšilová začala solidním hodem 62,20, ale tento výkon už nepřekonala. „Na překonání svého čerstvého osobáku jsem tady ani nepomýšlela,“ sděluje vítězka Zlaté tretry 2003. „V novém kruhu je tu dost drsný povrch, nebylo to úplně ideální,“ dodává Pospíšilová.

Největší pozornost ostravského publika v soutěži výškařů byla upřena k domácímu hrdinovi Jaroslavu Bábovi. Teprve osmnáctiletý závodník zahájil na 215 cm a za výrazné podpory diváků došel bezchybně až přes laťku 224 cm. Na druhý pokus pak překonal 227 cm a jeden centimetr mu tak chyběl k vyrovnání vlastního juniorského rekordu ČR pod otevřeným nebem. „Forma jde nahoru,“ těší se Bába, „230 by bylo pěkných, ale zatím jsem to neskočil ani v tréninku.“ Druhou příčku za Bábou obsadil Jan Janků, který si po překonání 220 cm a dvou neúspěšných pokusech na 227 nechal zvýšit na 230 cm. Útok na limit pro účast na MS v Paříži mu ale nevyšel.

V běhu B na 110 m překážek s výhradně českou účastí startovali celkem čtyři závodníci se splněným limitem na některý z evropských či světových šampionátů této sezony. Světový rekordman v desetiboji Roman Šebrle časem 14,06 zde nenašel přemožitele, přičemž závěr na šachovnici vypustil. Šebrle si tak zajistil účast v elitním běhu A, kam postoupil pouze vítěz. „Po Goetzisu jsem s dosaženým časem spokojen,“ uvedl Šebrle po závodě, „navíc na Tretře jdu z plného tréninku.“ Vedoucí muž letošních světových tabulek desetiboje původně v Ostravě plánoval start i v dálce. „Dálku nechci pokoušet, můj kotník zatím není úplně v pořádku,“ vysvětlil Šebrle, který v Ostravě přeci jen absolvuje dva závody. „Teď už to budu kontrolovat ze zadních pozic,“ žertuje o svém vystoupení ve finále A na 110 m překážek.

V trojskokanském sektoru žen podle očekávání dominovala Kubánka Aldanaová, která výkonem rovných 15 metrů vytvořila rekord mítinku a dostala se do čela letošních světových tabulek. Mistryni světa z Atén 1997 Šárce Kašpárkové se kýžený limit-A pro světový šampionát v Paříži splnit nepodařilo. V první sérii zahájila nadějným čtrnáctimetrovým pokusem, ale další centimetry už nepřidala. Jejím nominačním výkonem pro mistrovství světa (na úrovni B-limitu) tak zůstává pokus z pražské Julisky z před dvou týdnů 14,10 m. V Ostravě Kašpárková skončila šestá.

B-běhy v nejkratším sprintu se staly kořistí českých reprezentantů v kategorii do 22 let. Lenka Ficková časem 11,56 porazila zkušenou Hanu Benešovou a momentálně nejrychlejší Čech Jiří Vojtík výkonem 10,56 potvrdil výbornou formu. Dorostenec Milan Novotný atakoval limit pro účast na MS do 17 let v kanadském Sherbrooke, ale časem 10,84 za ním zaostal o 9 setin