Úspěšný víkend českých atletů

pondělí 14. června 2021
Uplynulý atletický víkend byl vskutku nabitý. Čeští atleti závodili v hojném počtu doma i v zahraničí. V Aroně se dařilo českým vícebojařům. Jan Jirka se stal druhým nejrychlejším Čechem historie na dvoustovce. Úspěšné závody za sebou mají také běžkyně Kristiina Mäki s Dianou Mezuliáníkovou nebo tyčkaři Matěj Ščerba a Romana Maláčová.

Arona

Hned trojnásobné zastoupení měla česká atletika na mítinku vícebojařské Challenge na Kanárských ostrovech. Po první dni na tom byl nejlépe Adam Sebastian Helcelet, když byl průběžně třetí. Druhý soutěžní den ovšem vyšel lépe Jiřímu Sýkorovi, jenž nakonec zvítězil v novém osobním rekordu 8122 bodů. Čtyři roky staré kariérní maximum z Götzisu si vylepšil o dva body. Českou dominanci v tomto závodě potvrdil Helcelet, jenž byl druhý za 8058 bodů a zopakoval tak své umístění z letošního mítinku v italské Laně. Marek Lukáš obsadil v celkovém hodnocení deváté místo za 7518 bodů.

Zajímavou vítězku měl závod sedmibojařek. Zde kralovala Nina Schultzová, která až do letošního roku reprezentovala Kanadu, v jejíž barvách získala například stříbro na posledních Hrách Commonwealthu. V Aroně ovšem už závodila pod čínskou vlajkou, když se vzdala kanadského občanství a stala se jednou z mála naturalizovaných čínských atletek. Přijala totiž občanství po své babičce, která byla v padesátých letech dokonce světovou rekordmankou ve skoku do výšky. Při svém prvním startu za novou domovinu si posunula hodnotu kariérního výkonu o více než 200 bodů na 6358. Byl to její první dokončený sedmiboj od roku 2018. Na stupně vítězů ji doprovodily Španělka Maria Vicenteová (6274 bodů) a Belgičanka Noor Vidtsová (6240 bodů).

Ženeva

Na mítinku ve švýcarské Ženevě usilovala česká štafeta mužů na 4 x 100 metrů o vylepšení sezónního maxima, které by ji přiblížilo k účasti na olympijských hrách. Oproti startu na Memoriálu Josefa Odložila se sestava mírně pozměnila, když Štěpána Hampla nahradil Dominik Záleský. Spolu s ním startovali Zdeněk Stromšík, Jan Jirka a Jiří Polák. Naši borci svedli vyrovnaný souboj s Nizozemci a domácími Švýcary. Nakonec z toho bylo druhé místo v čase 38.68, což bylo o setinu pomaleji než na Julisce. Za dva roky starým národním rekordem právě z Ženevy zaostali čeští sprinteři o šest setin. Nizozemci zvítězili za 38.56. Švýcaři byli třetí v čase 39.08. S oběma štafetami se utkáme o nadcházejícím víkendu v rámci první ligy mistrovství Evropy družstev.

Na dvoustovce dosáhl skvělého výkonu Jan Jirka, jenž se časem 20.58 stal po Pavlu Maslákovi druhým nejrychlejším Čechem historie. Osobní rekord z loňské sezóny si svěřenec Petra Habáska vylepšil o 13 setin. Jiří Polák tentokrát zaběhl čas 21.15. Na poloviční trati byl o něco rychlejší Dominik Záleský (10.50) před Zdeňkem Stromšíkem (10.52). Na přímý souboj však nedošlo, protože každý startoval v jiném běhu. Na patnáctistovce se radoval z nového osobního rekordu 3:38.78 Jan Friš. Ten o desetinu srazil své dosavadní maximum z květnové Zlaté tretry a nestačil pouze na vítězného Belgičana Ismaela Debjaniho, jenž překonal časem 3:33.06 rekord mítinku.

Mezi top výkony patřily jednoznačně čtvrtky. Na té hladké se stal časem 45.01 leaderem letošních evropských tabulek Nizozemec Liemarvin Bonevacia. Jeho krajanka Lieke Klaverová si vyrovnala výkonem 50.98 osobní rekord. Na překážkové čtvrtce prokázal stoupající formu časem 48.49 Estonec Rasmus Mägi. Švýcarské sprinterky zaběhly letošní nejlepší světový výkon ve štafetě na 4 x 100 metrů 42.42.

Poznaň

V polské Poznani se dařilo dvojici českých reprezentantek. Tyčkařka Romana Maláčová posunula při svém letošním druhém startu hodnotu nejlepšího českého výkonu této sezóny na 446 centimetrů, čímž splnila český nominační limit pro start na olympijských hrách v Tokiu. V závodě obsadila druhé místo za běloruskou rekordmankou Irynou Žukovou (456). Stejného umístění dosáhla v závodě na 1500 metrů Kristiina Mäki. Také ona dokázala pokořil české kvalifikační kritérium směrem k Tokiu, když proběhla cílem v čase 4:10.17. Rychlejší byla pouze Běloruska Daria Baryševičová za 4:09.03.

Sollentuna

Na mítinku ve švédské Sollentuně potvrdila stabilní formu mílařka Diana Mezuliáníková. V závodě na 1500 metrů finišovala jako třetí v čase 4:08.41, což je jen těsně za jejím sezónním maximem. Nad její síly byly pouze Irka Sarah Healyová (4:07.12) a Etiopanka Axumawit Embayeová (4:08.28). Nový švédský národní rekord 19.33 zaznamenala domácí koulařka Fanny Roosová. V disku dominovala další švédská hvězda Daniel Stahl za 68.03.

Nice

Na mítinku ve francouzském Nice jsme měli jedinou zástupkyni, kterou byla mílařka Simona Vrzalová. Té však závod příliš nevyšel, když proběhla cílem jako devátá v čase 4:17.82. Jasnou vítězkou byla Němka Hanna Kleinová za 4:02.58. Na osmistovce zazářil teprve dvacetiletý Brit Oliver Dustin, jenž si posunul hodnotu kariérního maxima o téměř dvě vteřiny na 1:43.82 a tímto časem momentálně vévodí letošních světovým tabulkám.

Eugene

V Oregonu proběhl šampionát NCAA a tradičně byl plný výjimečných výkonů. Devatenáctiletý Američan Sean Burrell zaběhl na čtvrtce překážek časem 47.85 nový juniorský světový rekord. Dosavadní rekordní zápis krajana Dannyho Harrise z roku 1984 srazil o 17 setin. Na hladké čtvrtce byla letos poprvé prolomena hranice 44 vteřin a postaral se o to další sprinter se Spojených států Randolph Ross, když triumfoval v čase 43.85 a v historii NCAA se zařadil na třetí místo za Michaela Normana a Freda Kerleyho. Na dvoustovce hned dva sprinteři stlačili svůj čas pod 20 vteřin. V těsném duelu o prvenství byl úspěšnější Joseph Fahnbulleh (19.91) před Terrancem Lairdem (19.94), který bral titul na stovce za 10.05.

Plánovaný skokanský double získal Juvaughn Harrison, když nejprve nenašel přemožitele v dálkařském sektoru za 827 centimetrů a následně zvítězil i ve výšce výkonem 233 centimetrů. Následně se třikrát zatím neúspěšně pokoušel o zdolání 239. Dva tituly si domů odvezla také sprinterka Cambrea Sturgisová. Na stovce byla nejrychlejší ve větrném čase 10.74 a dvoustovku ovládla již v regulérních podmínkách za 22.12. Skvělých výkonů dosáhly také stříbrné ženy obou závodů Twanisha Terryová (10.79) a Tamara Clarková (22.17).

Teprve druhou ženou v historii NCAA, která zvítězila v překážkových závodech na 100 i 400 metrů, byla Anna Cockrellová. Stovku překážek vyhrála v čase 12.58 (12.54 v rozběhu) a čtvrtku s ploty zvládla nejrychleji ze všech za 54.68. Dalšího vylepšení amerického juniorského rekordu a také univerzitního maxima na hladké čtvrtce dosáhla Atching Muová. Ta oba rekordní zápisy posunula na 49.57. Kompletní sadu medailí vybojovala reprezentantka Trinidadu a Tobaga Tyrra Gittensová. V sedmiboji potvrdila roli hlavní favoritky a dominovala se součtem 6285 bodů. K tomu přidala stříbro v dálce (668) a bronz ve výškařském sektoru (187).

Drážďany

Hned několik českých běžců závodilo na pětce v Drážďanech. Nejrychlejšího času z nich dosáhl Martin Zajíc, jenž si s tratí poradil v čase 14:28.64. David Šlapák splnil výkonem 14:33.04 áčkový limit pro start na mistrovství Evropy juniorů v Tallinnu. Nový osobák 14:31.55 si zaběhl Vladimír Marčík. Eduard Kubelík prolétl stovku za 10.65. Tadeáš Plaček zvládl čtvrtku v čase 47.99.

Domácí ligové soutěže

V České republice konečně proběhla také první kola ligových soutěží. V rámci první ligy v Edenu se blýskl novým venkovním osobákem 551 centimetrů Matěj Ščerba. Ester Bendová zaběhla na čtvrtce překážek časem 59.54 áčkový limit pro start na mistrovství světa juniorů v Nairobi i na evropský šampionát stejné kategorie v Tallinnu.

V Olomouci testovala svou formu Barbora Malíková a na konto svého týmu z Opavy připsala dva plné bodové zisky. Čtvrtku vyhrála v čase 54.60 a na dvoustovce zvítězila za 24.81. Koulař Jakub Héža vrhl výkonem 17.68 béčkový limit pro mistrovství Evropy do 22 let v Tallinnu.

Na trati 400 metrů překážek mají už na mistrovství Evropy do 22 let splněné limity čtyři překážkářky. Ve Staré Boleslavi se přiblížila novým osobákem 58.72 výrazně účasti na tomto vrcholu Barbora Veselá. Výškař Jakub Bělík potvrdil úspěšným skokem na 212 centimetrů béčko pro MEJ.

V rámci druholigového kola v Plzni si mimo soutěž zaskákala Zuzana Pražáková a byl z toho velký osobní rekord 436 centimetrů. Dařilo se také Janu Kudličkovi, který vylepšil vlastní nejlepší český výkon sezóny na 552 centimetrů.

Shaoxing

Ženská světová koule viděla letošní první výkon za 20 metrů. Na čínské olympijské kvalifikaci ho obstarala úřadující mistryně světa Gong Lijiao, která poslala své náčiní do vzdálenosti 20.31. O nejlepší mužský výkon se postaral vítěz stovky Bingtian Su, jenž triumfoval v čase 9.98.