přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

29. srpna 2019, 10:04

Úspěšná premiéra Sečkářova memoriálu

Ve středu proběhl v Brně mezinárodní mítink „Vzhůru Brno“, který byl zároveň prvním ročníkem Memoriálu Josefa Sečkáře. K uctění brněnské legendy se sešla velmi zajímavá mezinárodní konkurence. Z českého pohledu se o nejkvalitnější výkon postaral Jan Tesař, jenž na čtvrtce překážek poprvé v kariéře pokořil hranici padesáti vteřin.

Závod na 400 metrů překážek mužů patřil rozhodně ke klenotům celého programu a nabídl velmi dramatický souboj o prvenství mezi indickým reprezentantem Jabirem Pillayou Madarim a naším Janem Tesařem. O vítězi nakonec rozhodly tři setiny, které hrály ve prospěch Madariho, jenž proběhl cílem v čase 49.86. Spokojen však mohl být i druhý Tesař. Časem 49.89 si posunul hodnotu svého kariérního maxima (kterého mimochodem dosáhl při nedávném mistrovství ČR právě v Brně) o 61 setin a poprvé v kariéře prolomil na této distanci padesátivteřinovou metu. Jako třetí finišoval v čase 50.33 Kolumbijec Lucirio Garrido.

Letošní nejlepší český výkon padl na trati 110 metrů překážek a na svědomí ho má Petr Svoboda. Ten si to rozdal v napínavém duelu o primát s Brazilcem Joaem de Oliveirou. Tomu nakonec náš reprezentant podlehl, když Oliverira vyhrál v čase 13.85, nicméně se při svém letošním druhém startu dostal pod čtrnáct vteřin. Na výsledkové tabuli svítil u jeho jména čas 13.98, čímž se posunul do čela letošních českých tabulek. Na stovce překážek žen byla jasně nejrychlejší Slovenka Stanislava Lajčáková za 13.46.

Parádní úroveň měla soutěž koulařů. Zde předvedl nejdelší pokus novozélandský favorit Jacko Gill, jehož náčiní dopadlo na 21.13 a suverénně triumfoval. Velmi kvalitního výkonu 20.39 dosáhl také druhý Brit Lincoln Scott. V disku byl podobně dominantní evropský šampion kategorie do 22 let Slovinec Kristjan Čeh, který zapsal 58.18.

Mužská stovka lákala na souboj rychlého Kanaďana Gavina Smellieho a slovenského rekordmana Jána Volka. V něm byl nakonec lepší Smellie, jenž prolétl rovinku vítězně v čase 10.14. Volko byl druhý za 10.37. Časy sprinterů na stovce bohužel znehodnotil příliš silný vítr do zad o hodnotě +2.4 m/s.

Hladké čtvrtce kralovaly indické závodnice. Zvítězila Vismaya Korothová za 52.12 před Poovammou Machettirovou (53.47) a Subhou Venkatesanovou (53.67).

Také trojskok žen byl záležitostí zahraničních hostů. Jasné prvenství si vyskákala Litevka Dovilé Kiltyová, která se jako jediná dostala přes čtrnáct metrů. Její vítězný výkon měl hodnotu 14.17. Druhá byla Ekvádorka Maria Zaldivarová za 13.71.

V závodě na 1000 metrů zvítězili Ukrajinec Jevren Hustol (2:23.02) a Slovenka Gabriela Gajanová (2:41.58).

Petr Jelínek, foto: Tomáš Brázdil

Vytisknout