přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

3. září 2023, 17:32

Úspěšná obhajoba pro Duklu a USK

V Hodoníně proběhlo mistrovství České republiky družstev mužů a žen. Na své tituly z loňského roku navázali atleti z Dukly Praha a atletky z USK Praha.

O nejkvalitnější výkon celého soutěžního dne se postaral koulař Tomáš Staněk. Ten si nechal změřit pouze dva pokusy, ale oba stály zato. Svěřenec Petra Stehlíka zahájil vrhem na 20.39, čímž s přehledem zajistil kladenským barvám dílčí prvenství. Ve čtvrté sérii se pak dokázal ještě výrazně zlepšit, když jeho náčiní dolétlo až na 21.28. Dobrou formu z posledních týdnů potvrdil také jeho tréninkový a týmový kolega Tadeáš Procházka, jenž zapsal solidních 19.21.

Velkým tahákem pro příznivce královny sportu byla soutěž oštěpařek, kde se utkaly čerstvá světová šampionka Haruka Kitaguchi z Japonska a světová rekordmanka Barbora Špotáková. Papírové předpoklady přeci jen potvrdila Kitaguchi, která se jako jediná dostala přes 60 metrů. Její vítězný výkon měl hodnotu 60.06. Špotáková zapsala 55.40, což stačilo na třetí místo. Druhou příčku si vyházela díky svému sezónnímu maximu 56.78 další reprezentantka Dukly Praha Martina Píšová.

Radek Juška kraloval oběma horizontálním skokům. V dálkařském sektoru mu k suverénnímu triumfu stačil jediný pokus z první série, který měřil 783 centimetrů. Další primát pak přidal v trojskoku, kde zapsal 15.41. Soutěž dálkařek měla poměrně překvapivou vítězku. Tereza Vokálová zavzpomínala na své vícebojařské časy a porazila všechny specialistky větrným skokem o hodnotě 655 centimetrů. Při tomto pokusu foukalo svěřenkyni Michala Nováka +3.2 m/s do zad. Regulérně pak zaznamenala 631 centimetrů, čímž se vyhoupla do čela letošních národních tabulek.

Amálie Švábíková dominovala soutěži tyčkařek, když si vyskákala suverénní primát za 443 centimetrů. Podobně jednoznačný byl ve stejné disciplíně také triumf Davida Holého, jenž se úspěšně přenesl přes 551 centimetrů. Výškařský sektor patřil Janu Štefelovi (219) a jeho tréninkové kolegyni ze skupiny Jaroslava Báby Michaele Hrubé (185).

Špičkovou kvalitu měl závod na 800 metrů mužů a postaral se o to juniorský mistr Evropy Jakub Dudycha, jenž se ujal tempa už od samotného počátku a své tažení dotáhl až do vítězného konce v parádním čase 1:46.32, kterým zaostal jen pět setin za osobním rekordem z této sezóny. Jako druhý finišoval Daniel Kotyza v kariérním maximu 1:47.15. Třetí byl Filip Šnejdr za 1:47.30. 

Na čtvrtce mužů si doběhl díky skvělému závěru pro vítězství člen naší bronzové smíšené štafety z MS v Budapešti Patrik Šorm. Ten se v cílové rovince dostal před Slováka Šimona Bujnu (46.81) a získal pro Duklu Praha plný bodový zisk v čase 46.51.

Hned dvě individuální prvenství přidala na konto oddílu PSK Olymp Praha Nikola Bendová, která nejprve vyhrála stovku za 11.58 a následně nenašla přemožitelku ani na dvojnásobné distanci v čase 23.83. Mužská stovka nabídla tradičně vyrovnaný duel mezi Janem Velebou a Zdeňkem Stromšíkem. Ten tentokrát vyzněl lépe pro Velebu, který se do cíle předklonil o setinu dříve než jeho tradiční rival v čase 10.47. Třetí Ondřej Macík si zaběhl osobák 10.51. Ten byl pak dle očekávání nejrychlejší na dvoustovce za 20.95.

Na domácím stadionu se blýskl místní patriot Filip Sasínek. Ten byl jednoznačně nejvýraznější osobností běžeckých distancí. Závod na 5000 metrů opanoval v letošním nejlepším českém výkonu a osobním rekordu 13:55.47 a na patnáctistovce nenašel přemožitele v čase 3:48.57. Z delších běhů lze vyzdvihnout také výkon juniorské mistryně Evropy Karolíny Jarošové, která v závodě na 3000 metrů překážek vyhrála v kvalitním čase 10:06.59, kterým zaostala jen dvě vteřiny za vlastním národním rekordem do 20 let. K velkému osobáku 10:08.56 se s ní vytáhla Bára Stýblová.

Chodecké klání na 5000 metrů bylo v jasné režii účastnic nedávného mistrovství světa v Budapešti Terezy Ďurdiakové (22:13.55) s Eliškou Martínkovou (22:48.72). Obě hájí barvy USK Praha.

Po sečtení všech výsledků se v soutěži mužů radovali z úspěšné obhajoby reprezentanti Dukly Praha se ziskem 276 bodů. Celkově se jedná už o 62. týmový titul pro armádní sportovní klub. Stříbro z loňského roku zopakovali atleti z VSK Univerzita Brno s 236 body. Bronz putuje do Plzně. Borci ze Škodovky posbírali 226 bodů.

Také kategorie žen má stejné vítězky, jako v předešlých letech. Svou dominanci v rámci této soutěže prodloužily závodnice z USK Praha, které vybojovaly 33. titul za 312.5 bodů. Po delší době se na stupně vítězů vrací reprezentantky PSK Olymp Praha, když si vezou domů stříbro za 285 bodů. Po dvou stříbrech tentokrát berou bronz ženy z AK Škoda Plzeň (271 bodů).

Výsledky

Petr Jelínek, foto: Jan Houska

Vytisknout