Úspěšná česká tečka za Nairobi

neděle 22. srpna 2021
Českým nadějím se dařilo i v rámci posledního soutěžního dne na mistrovství světa juniorů v Nairobi. Půlkař Jakub Davidík skončil čtvrtý v novém národním rekordu této kategorie 1:46.07. Vlastní národní maximum z nedávného MEJ v Tallinnu vylepšila také štafeta dívek na 4x100 metrů, která obsadila páté místo. Téhož umístění dosáhla štafeta čtvrtkařek. Stýplař Tomáš Habarta doběhl v silné konkurenci afrických běžců desátý.

Po skvělém vystoupení Jakuba Davidíka ve včerejším semifinále osmistovky, kdy vylepšil vlastní národní rekord této kategorie na 1:46.59, bylo otázkou, kolik sil mu zbylo pro finálový závod a svěřenec Alexandra Matulky ukázal, že jich má stále dost. Nezalekl se ani zběsilého tempa, které nastavili keňští favorité, kteří probíhali čtvrtou na hranici padesáti vteřin a držel se s nimi téměř až do šestistovky. Poté se mu začala medailové vidina vzdalovat, a nakonec proběhl cílem jako čtvrtý. Nicméně jeho čas v cíli byl vynikající, když o dalších 52 setin srazil svůj rekordní zápis ze semifinále na 1:46.07 a čtvrtá příčka v tak kvalitním závodě je velkým úspěchem. Však vítězný Keňan Emmanuel Wanyonyi překonal časem 1:43.76 rekord šampionátu Botswaňana Nijela Amose. Stříbrný Alžířan Mohamed Ali Gouaned zaběhl juniorský rekord své domoviny 1:44.45 a pod 1:45 stlačil svůj čas i další domácí běžec Noah Kibet, jenž bral bronz za 1:44.88.

Štafeta juniorek na 4x100 metrů nás skvěle reprezentovala na MEJ v Tallinnu, kde skončila děvčata čtvrtá a v rozběhu navíc zaběhla národní rekord této kategorie 44.94. Nyní však sestavu Eva Kubíčková, Tereza Lamačová, Barbora ŠplechtnováLucie Mičunková čekala konfrontace se světem. Běželo se rovnou finále. Našim reprezentantkám vyšly parádně předávky, a navíc některé z nich jsou v lepší formě, než byly v Tallinnu. Výsledkem tak bylo páté místo na světě a další posunutí národního historického maxima do 20 let o 59 setin na 44.35. Vítězné Jamajčanky ozdobily svůj primát juniorským světovým rekordem 42.94. Dosavadní zápis Němek z MEJ v Grossetu 2017 stlačily o dalších 33 setin. Stříbro braly v národním juniorském rekordu 43.76 Namibijky v sestavě s Christine Mbomaovou a Beatrice Masilingiovou, pro kterou se jedná už o třetí stříbro na tomto šampionátu. Bronz si pověsí na krk Nigerijky za 43.90. Na čtvrté Polky ztratily naše sprinterky jen čtyři setiny. Juniorský světový rekord zaběhla časem 38.51 také zlatá štafeta mužů z Jihoafrické republiky. Kontinentální rekordy pak vylepšili stříbrní Jamajčané (38.61) a bronzoví Poláci (38.90).

Stýplař Tomáš Habarta měl ve finále, kde převažovali afričtí běžci velmi těžkou pozici. Však spolu s ním už byli v závodě pouze další tři Evropané. Velmi záhy po startu se pak také startovní pole rozdělilo na dvě skupinky. Zatímco v té první se v podstatě jednalo o mistrovství Afriky, v té druhé byli právě Evropané společně s Kanaďanem. Ovšem i ta se postupně roztrhala, a tak musel náš reprezentant běžet druhou půlku závodu v podstatě za své. Přesto ukázal, že si umí vždy skvěle rozvrhnout síly. Stejně jako na MEJ v Tallinnu se v závěru dokázal dostat před několik soupeřů, a nakonec z toho bylo velmi solidní desáté místo v čase 9:09.86, a tak se Tomáš netratil ani ve světové konkurenci. Keňsko-etiopský souboj o vítězství vyšel lépe domácím barvám, když se z titulu radoval Amos Serem za 8:30.72. Druhý skončil favorizovaný Etiopan Tadese Takele (8:33.15) a bronz zůstal také v pořadatelské zemi díky Simonu Koechovi (8:34.79).

Vystoupení českého týmu v Nairobi pak zakončila štafeta čtvrtkařek. Od startu běžela Nikola Bisová, která předávala Karolíně Mitanové na průběžném pátém místě. Tuto pozici následně udržely také Kateřina MatouškováLucie Zavadilová, která proběhla cílem v čase 3:41.59. V letošním nejlepším světovém výkonu roku v kategorii juniorek 3:31.46 vyhrály Nigerijky, které v cíli následovaly v dalším pořadí stříbrné Jamajčanky (3:36.57) a bronzové Italky (3:37.18).

Z disciplín, kde jsme neměli zastoupení jistě stojí za zmínku také disk juniorů, kde vyhrál v novém rekordu mistrovství 69.81 Litevec Mykolas Alekna. Kvalitních hodů dosáhli také další dva medailisté Jamajčan Ralford Mullings (66.68) a Bělorus Raman Khartanovič (62.19).

Královnou horizontálních skoku v Nairobi byla Švédka Maja Askagová. Ta napodobila svůj zlatý double z MEJ v Tallinnu, když i na MSJ vyhrála dálku (660) i trojskok (13.75).

Petr Jelínek, foto: ČAS - Soňa Maléterová