přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

13. července 2020, 16:19

Unikátní „dvojka“ Atletiky

Rok 2020 si budeme všichni dlouho pamatovat, namísto těšení se na olympiádu překonáváme krizové období. Posoudit, jak se nám jej podařilo překonat v redakci časopisu, máte možnost v tyto dny, kdy vychází letošní druhé číslo Atletiky.

Takový start do venkovní sezóny nikdo nezažil, takže i druhé číslo jediného specializovaného magazínu o královně sportů je vpravdě jedinečné. Část vydání, v němž převažuje zpravodajství, jsme pojali jako svého druhu průvodce po atletice v době pandemické.

Pouť začínáme u bezprostředních reakcí na krizi, ať už atletů, kteří mnohdy ani nemohli trénovat, tak také federací, které musely reagovat úpravou kalendáře. Na ně navazuje to nejlepší z „virtuální atletiky“: rychlý souhrn od všemožných výzev po mikro-závody, dále jak se zabavil a pobavil ostatní jeden znuděný desetibojař, povídali jsme si s Radkem Brunnerem, (nejen) účastníkem jednoho bláznivého ultra závodu, a pochopitelně nechybí ani zpráva o vrcholném klání na dálku v tyči (a víceboji) či „nemožný“ diamantový mítink v Oslo.

Česká republika měla štěstí, že ji zrádný virus zasáhl méně a že se díky enormní snaze svazu a klubů s červnem rozjela sezóna na dráze, takže reflektujeme dění při těchto mítincích, pochopitelně včetně neodloženém Memoriálu Josefa Odložila a MČR na 10 km – prvním pokrizovým republikovým šampionátem. Běh dostává slovo ještě i jinak, a to netradiční horskou výzvou napříč Šumavou.

K textům již čistě publicistickým se dostáváme pohledem na tyčkařský supertalent Armanda Duplantise, a to nejen reportérsky návratem k jeho skvostné hale, ale také analyticky, kde jeho dovednosti rozebírá Zdeněk Lubenský. U trenérské práce ještě zůstáváme v následujícím článku, neboť pojednává o atletické přípravě herců na výkony při natáčení filmu Zátopek. Hlavního protagonistu Václava Neužila chystal (a do kupy dával běžecký komparz) Jan Pernica, představitelku Emilovy choti Marthu Issovou pak Rudolf Černý.

I dále si přijdou na své (hlavně) běžci, máme tu profil posledního maratonského rekordmana z Evropy Carlose Lopese, životní příběh legendy středních tratí Petera Snella, a do pravidelné rubriky o vzpomínkových fotkách přijal pozvání Jiří Homoláč. Končit se má zvesela, bohužel však zemřelo několik atletických osobností, což nebylo možné přejít mlčky. „Naštěstí“ však mezi nimi byl i halový evropský šampion Peter Nemšovský, člověk, s nímž bylo veselo i těm, kteří ho znali jen letmo, a tak snad text o něm i trochu pobaví.

Vážené čtenářky, vážení čtenáři,

mnozí z nás prožívali a stále prožívají velmi nelehké časy. Doufám, že vám časopis, v němž je toho obsahově standardního jen velmi málo, zpříjemní léto. Sezóna se rozjela a nezbývá než si přát, aby proběhla alespoň u nás doma. Jak to ostatně stručně a jasně řekla Lada Vondrová při „společném“ startu v Kladně: „Závody? Proto to přece děláme.“

Níže ještě připomínám několik cest, jak k vám časopis může doputovat a také náhled, jak vypadá. Příjemné čtení.

Michal Procházka, šéfredaktor

JAK ČASOPIS POŘÍDIT: ATLETIKA.CZ/PREDPLATNE

Opravy:

  • Autorem použitých fotografií z Odložilova memoriálu je Jiří Kottas (str. 35-37).
  • Správné foto z natáčení filmu Zátopek s popiskem „...s Abdelkabirem Sajim jako Alainem Mimounem“ viz náhled níže.

Za chyby se omlouváme.