Tým U23 druhý na mezistátku

pátek 5. srpna 2022
Mezistátní utkání družstev mladších 23 let v Györu ovládli Poláci před českou reprezentací a domácími Maďary. K vidění byla řada kvalitních výkonů, několik našich atletů si veze domů osobní rekordy či sezónní maxima.

Stejné pořadí v obou kategoriích, ba i velmi podobné bodové výsledky. Polky předčily Češky o 23 bodů, Poláci Čechy o 22, třetí byli v obou případech s výraznějším odstupem Maďaři. Celkově zvítězili naši severní sousedé s náskokem 45 bodů před námi, hostitelé už na šampiony ztratili 120,5 b (podrobně viz tabulku pod foto). Původně mělo jít v maďarském Györu o čtyřutkání, ale Slovinci se vinou zranění a nemocí nedostavili.

Týmové výsledky (body)

• Ženy: 1. POL 232,5, 2. CZE 209,5, 3. HUN 168
  • Muži: 1. POL 228, 2. CZE 206, 3. HUN 172
  • Celkově: 1. Polsko 460,5, 2. Česko 415,5, 3. Maďarsko 340
1. a 2. místa

Takřka dokonalé představení předvedla skokanská dvojice Linda Suchá – Emma Maštalířová. Nejprve ovládly s trochou štěstí dálku, kde zvítězila Suchá s 615 cm, Maštalířová byla druhá s 601 proti Polce Jedraszakové díky druhému lepšímu pokus (594 vs. 590). České duo pak dokonalo dvojitý double, když díky zlepšením v poslední sérii na 13.19 znovu vyhrála Suchá před Maštalířovou. Ta od první série vedla s 13.08 a pak už se nezlepšila, ale nakonec to na druhé místo bezpečně stačilo.

Obsadit první dvě příčky a tedy přinést stoprocentní bodový zisk se podařilo také mužům na dvoustovce. Životní formu posledních týdnů potvrdil Ondřej Macík, jenž dominoval za 20.79, Eduard Kubelík uhájil druhou příčku v čase 21.10.

1. a 3. / 2. a 3.

Blízko k maximálnímu bodovému přísunu pro český tým měly také čtvrtkařky překážkářky. Nikoleta Jíchová zvítězila o parník v solidním čase 56.76. Třetí místo pár setinek za druhým vybojovala časem 1:00.33 Zuzana Cymbálová.

Díky sezónnímu maximu 14.62 ovládla kouli Blanka Tomášková. Třetí byla Michaela Trčová s 13.92. Filip Bartoněk v soutěži tyčkařů zdolal podobně jako Polák Marciniewicz 510, ale měl lepší zápis. Třetí místem za 480 povedený závod pro Čechy podtrhl Benedikt Šachta.

Taktickou bitvu na patnáctistovce zvládl Jakub Davidík a zvítězil v čase 3:48.04 před Polákem Ostrowským (3:48.43). Třetí byl s odstupem pěti vteřin za Davidíkem vítěz v harmonogramu předcházející osmistovky Daniel Kotyza. Druhé a třetí místo v časech kousek od osobáků přidaly běžkyně na trojce, Julia-Anna Lily Bell za 9:48.98, Gabriela Veigertová 9:50.27.

1.

Optimální větrné podpory ve svém posledním pokusu využil trojskokan Jakub Kunt k vylepšení osobního rekordu na 15.50. Soutěž tím jasně ovládl. Osobák si z Györu odveze také Matouš Pospíšil, který premiérově pokořil 15 metrů. Jen na umístění měl trochu smůlu, od druhého místa zůstal sedm centimetrů, od třetího jediný cm. Oštěpařka Ivana Koktavá si zlepšila sezónní maximum na 53.52 (půlmetr od osobáku). Jakub Forejt uspěl v centimetrové bitvě v disku a vyhrál za 55.03.

Další vítězství přidali běžci. Martin Kováčech ovládl stýpla v kvalitním čase 8:59.21, Martin Zajíc přesvědčivě zvítězil na pětce za 14:23.32 a Daniel Kotyza zase pomalu běženou osmistovku (1:53.68). Triumfovala ještě i štafeta žen 4x100 m, která ve složení Kvasničková, Kaiserová, Šplechtnová, Kožuškaničová zaběhla 45.02.

2.

Na stovce překážek se blýskla osobním rekordem Tereza Elena Šínová. V Hodoníně sice na MČR zaznamenala už 13.07, ale to bylo bohužel s větrem. Regulérní maximum si v Maďarsku zlepšila o devět setin na 13.25 a podlehla jen Polce Nagiečové (13.19). Osobní rekord na patnáctistovce si na 4:24.57 posunula Anna Suráková a nad její síly byla pouze suverénní Maďarka Urbánová (4:19.66).

Blizoučko vítězství na 400 m překážek byl Bořek Pešta, trio nejlepších dělily pouhé dvě setiny, český reprezentant zůstal v čase 52.41 setinu za Polákem Kidoněm. Philip Krenek 47.43 prohrál na hladké čtvrtce pouze s Polákem Wawrzkowiczem (47.04).

Ve výškařském sektoru skočila Denisa Pešová své sezónní maxim 180, lepší byla jen Polka Miasová s 190. V tyčce se Tereza Schejbalová podělila o druhé místo díky skočeným 380. V soutěži dálkařů posledním pokusem dolétl Vojtěch Komárek na 735 a nestačil jen (o decimetr) na Maďara Pázmíndiho.

Natálie Kožuškaničová zaběhla dvoustovku za 23.97, jasně zvítězila Polka Jastrzabová 23.51. Podobně na poloviční za suverénní Maďarkou Takácsovou za 11.52 Tereza Marková (12.08). A druhá byla ještě štafeta čtvrkařek v čase 3:40.56. (Mezi muži se Maďaři se blýskli národním rekordem 3:05.82, Češi byli třetí.)

3.

Adéla Sádlová na půlce o pár setin prohrála souboj o druhé místo (2:05.48), čtvrtá byla o vteřinu zpět Lenka Čechová v osobním rekordu 2:06.81. V disku přispěla třetím místem Eliška Zahradníčková (43.61), ve výšce Jan Štefela (210). Na třetím a čtvrtém místě ve stýplu se v těsném sledu seřadily Anna Málková a Soňa Kouřilová (10.32.75 a 10:34.01), a také oštěpaři Jonáš Fiedler a Martin Florian (69.64 a 69.62), od druhého místa pár decimetrů.

Michal Procházka, foto: ČAS - Jiří Ondráček