přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

19. července 2019, 21:21

Tupý pátým koulařem MEJ

V rámci druhého soutěžního odpoledne na MEJ v Boras proběhla také již některá finále. V tom koulařském nám udělal radost pátým místem David Tupý. Čtvrtkaři Barbora Malíková a Matěj Krsek poběží o evropské medaile.

Skvělého úspěchu dosáhl při své premiéře na velké mezinárodní akci koulař David Tupý. Nejenže se mu podařilo postoupit do finále, ale v něm obsadil parádní páté místo. David v průběhu celé soutěže obstřeloval devatenáctimetrovou hranici. V závěrečné sérii pak zabojoval a poslal své náčiní na 19.36. V ten moment se na chvilku ocitl dokonce na medailové pozici. Jeho soupeři se však také dokázali zlepšit a náš reprezentant zůstal bez cenného kovu. Přesto mohl být se svým výkonem na výsost spokojen. Zlato bral Bělorus Aleh Tamaševič za 21.32. Nový osobní rekord 20.07 zajistil stříbro Wojciechu Marokovi z Polska a bronz získal Turek Alperen Karahan za 19.76.

Druhým dnem pokračovala soutěž sedmibojařek. Ani tentokrát se Anně Kerbachové příliš nevedlo. V dálkařském sektoru zapsala nejlépe 559 centimetrů a v oštěpu měřil její nejdelší pokus 36.60. Závěrečnou osmistovku rozběhla odvážně, ale v druhém okruhu došly síly a byl z toho čas 2:29.98. Celkově Kerbachová posbírala 5266 bodů a skončila třináctá. Na stupně vítězů bylo třeba pokořit šestitisícovou hranici. Juniorskou mistryní Evropy se stala Španělka Maria Vicenteová v letošním nejlepším světovém výkonu roku této kategorie a osobním maximu 6115 bodů. Na stříbrný stupínek vystoupala Irka Kate O´Connorová za 6093 bodů a bronz putuje do Švýcarska zásluhou Annik Kälinové, která poskládala 6069 bodů.

V každém z tří semifinálových běhů na 400 metrů juniorů měla česká atletika po jednom zastoupení. Matěj Krsek musel v tom svém až do posledních metrů bojovat o přímý postup, což se mu také nakonec podařilo v čase 46.98 a může se těšit na zítřejší finále. Špatně si však nevedli ani jeho kolegové. Daniel Lehar se s nepříjemnou první dráhou popral velmi obstojně, když cílem proběhl v čase 47.28 a z Boras si odveze jedenácté místo. Velmi solidní výkon předvedl v osmé dráze běžící Ladislav Töpfer, jenž závod velmi odvážně rozběhl a s časem 47.65 bude čtrnáctý.

Naprosto zkušeně zvládla své semifinále na 400 metrů Barbora Malíková. V úvodu závodu se nenechala vybláznit zběsilým tempem Rusky Poliny Millerové a věřila si na silný závěr, který se také dostavil. V posledních metrech už jen kontrolovala druhou přímo postupovou pozici v čase 53.30. Millerová byla o desetinu rychlejší. Vůbec nejhodnotnější semifinálový čas 52.81 zaběhla Irka Davidia Pattersonová.

Rozběhy na 200 metrů juniorů byly s dvojnásobnou českou účastí. V tom prvním se z druhé dráhy vydal na trať Daniel Vejražka, jenž zvládl zatáčku s rovinkou za 21.21 a postoupil z třetího přímo postupového místa do semifinále. Navíc zaostal jen sedm setin za loňským osobákem. Z třetí pozice jistil svůj postup do dalšího kola také Tomáš Němejc, jemuž stačil k přímé kvalifikaci do semifinále čas 21.61. Nejrychlejší čas v rozbězích patřil Němci Eliasi Goerovi (21.07). Na stejné distanci dívek usilovala o postup do semifinále Linda Hettlerová. Výkon 24.31 k tomu ovšem nestačil a v celkovém hodnocení obsadí osmnáctou příčku. Už v rozbězích naznačila své možnosti hlavní kandidátka na zlato Amy Huntová z Velké Británie (23.23).

Nejkvalitnějším kláním druhého soutěžního dne bylo finále kladivářů. V něm zvítězil favorizovaný Ukrajinec Myhaylo Kochan, jenž svůj triumf ozdobil novým evropským juniorským rekordem, historickým maximem šampionátu a letošním nejlepším světovým výkonem v této kategorii 84.73. Víc, než vyrovnaného soupeře měl v Řekovi Hrístosovi Frantzeskákisovi, který posunul hodnotu juniorského národního rekordu své země na 84.22. Třetí byl s odstupem Ital Giorgio Olivieri (78.75).

Italská trikolora se dočkala zlatých medailí na obou nejkratších sprintech. Ve finále ženské stovky rozhodovaly o titulu tisíciny, které hovořily ve prospěch Italky Vittorie Fontanové před Nizozemkou N´Ketiou Seedovou. Obě závodnice prolétly rovinku za 11.40. V podání Fontanové se jedná o nový italský národní rekord této kategorie. Pro bronz si dosprintovala Španělka Jael Bestueová (11.59). Na Apeninský poloostrov putuje také zlato ze stovky juniorů. To si na krk pověsil Lorenzo Paissan, který vyhrál v čase 10.44 před Polákem Antolim Plichtou (10.52) a Britem Chadem Millerem (10.53).

Finále dálkařů opanoval Francouz Jules Pommery, jenž dolétl na 783 centimetrů a bral mistrovský titul. Ze stříbra a nového juniorského národního rekordu 778 centimetrů se mohl těšit Švýcar Jarod Biya. Bronz si vyskákal Rumun Andreas-Samuel Bucsa za 753.

Mezi diskařkami kralovala Nizozemka Alida van Daalen, která poslala svůj disk do vzdálenosti 55.92. Na stupně vítězů ji doprovodily Turkyně Özlem Becereková (54.17) a Francouzka Amanda Ngandu-Ntumbaová (53.22).

Výsledky

Petr Jelínek, foto: ČAS - Denisa Kisialová

Vytisknout