přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

15. května 2023, 14:31

Trojskokanský WJR a další top výkony v zámoří

Další záplavu jedinečných výkonů přinesl uplynulý závodní víkend na amerických univerzitách. Úspěšné vystoupení zaznamenali také naši běžci v Pliezhausenu.

Jedinečná Britton Wilson i juniorský světový rekord v Baton Rouge

Americká čtvrtkařka a překážkářka Britton Wilson se letos nachází v životní formě, což potvrdila na dalším univerzitním klání v Baton Rouge. Už v rozběhu hladké čtvrtky se blýskla letošním nejlepším světovým výkonem 49.40 a ve finále pak byla ještě rychlejší, když si posunula své kariérní maximum až na 49.13. Byl to už její čtvrtý závod na 400 metrů pod 50 vteřin v řadě. Podobně suverénně si v rámci závodního víkendu počínala i na stejné distanci s překážkami. Rozběh opanovala v parádním čase 53.76 a ve finále, které se konalo jen hodinu po tom na hladké čtvrtce, předvedla další letošní nejlepší světový výkon 53.28.

Osmnáctiletý jamajský trojskokan Jaydon Hibbert nadále pokračuje ve strmém výkonnostním vzestupu. Tentokrát zazářil novým juniorským světovým rekordem 17.87. Vlastní absolutní výkon z letošní haly posunul o 33 centimetrů. Letitý venkovní svěťák Němce Volkera Maie vylepšil dokonce o 37 centimetrů. Hibbert přitom bude v této kategorii závodit i příští rok. Talentovaný Jamajčan se zároveň vyhoupl do čela letošních světových tabulek mezi dospělými.

Američan Kyle Garland útočil v hale na sedmibojařský světový rekord krajana Asthona Eatona a nyní předvedl velmi kvalitní bodový součet i při svém letošním úvodním desetiboji, ve kterém poskládal letošní nejlepší světový výkon 8589 bodů. Další špičkový vícebojař Portoričan Ayden Owens testoval svou formu na čtvrtce překážek a byl z toho vynikající osobní rekord 48.26.

Špičkovou kvalitu měla i stovka překážek žen, kde se vítězná Američanka Alia Armstrong zařadila díky novému kariérnímu maximu 12.40 na druhé místo letošních světových tabulek. V rozběhu byla ještě rychlejší. Čas 12.31 ovšem znehodnotil příliš silný vítr do zad +2.1 m/s, což je o desetinku více, než je povoleno. Ve finále se mohla těšit z parádního osobáku 12.43 Jamajčanka Ackera Nugent. Třetí byla vedoucí žena světových tabulek Masai Russell za 12.47. Na hladké stovce byla nejrychlejší Jacious Sears v čase 10.96.

V Baton Rouge se dařilo také dalším jamajským nadějím. Dálkař Wayne Pinnock zaostal skokem 837 centimetrů jen těsně za letošním nejlepším světovým výkonem Inda Jeswina Aldrina. Diskař Roje Stona si už poněkolikáté v této sezóně posunul osobní rekord, a to na 68.64.

Štafeta čtvrtkařů floridské univerzity se díky času 2:57.76 zařadila na osmé místo historických světových tabulek. Hned dva její členové zvládli své úseky pod 44 vteřin (Jacoby Patterson 43.97 a Ryan Willie 43.32). Druhý jmenovaný se navíc ukázal i na hladké čtvrtce, kde zaběhl 44.27. Nový univerzitní rekord zaznamenala také vítězná štafeta mužů na 4x100 metrů z Louisiany, která posunula historický zápis na 37.90. Jen o tři setiny pomalejší byla sestava z Floridy (37.93).

Další hvězdné výkony ze zámoří

Druhou nejrychlejší světovou stovku této sezóny zaběhla na mítinku v Clermontu Josée Marie Ta Lou. Reprezentantka z Pobřeží slonoviny zaostala za vedoucím výkonem Sha´Carri Richardson z Dauhá časem 10.78 jen o dvě setiny.

Vedoucí ženou průběžných světových statistik v dálce žen se stala v Oklahomě Jamajčanka Ackelia Smith, která dolétla na 708 centimetrů a dostala se tak před dosud vedoucí Taru Davis-Woodhall (705). Na stejném mítinku se dařilo sprinterce Julien Alfred. Na stovce zaostala časem 10.84 jen tři setiny za vlastním národním rekordem ostrova Svatá Lucie. K domu přidala větrný rozběhový čas 10.74 (+3.4 m/s). Přemožitelku nenašla ani na dvoustovce, kde kralovala za 22.09 a úspěšný závodní víkend korunovala jako členka sprinterské štafety texaské univerzity, která triumfovala v novém rekordu NCAA 41.89.

V Kalifornii zazářila další sprinterská naděje z afrického kontinentu. Dvacetiletý Nigerijec Udodi Onwuzurike prolétl dvoustovku za 19.91 a posunul se na druhé místo letošních světových tabulek. Další top výkon tohoto mítinku obstaral litevský diskař Mykolas Alekna, jenž podruhé za sebou překonal sedmdesát metrů. Tentokrát zapsal 70.40.

Po téměř čtyřleté závodní pauze se vrátila bahrajnská mistryně světa z katarského Dauhá a dopingová hříšnice Salwa Eid Naser. Při svém prvním startu od října 2019 zvládla v Miramaru čtvrtku za 50.88.

Univerzitní klání na Floridě ozdobila kvalitní dvoustovkou 22.09 Američanka Latasha Smith, která se tímto časem zařadila na třetí místo letošních světových tabulek.

Ve Freeportu na Bahamách zaznamenal svou letošní nejrychlejší stodesítku překážek Jamajčan Rasheed Broadbell, jenž prolétl rovinku s ploty za 13.10. Z nového čtvrtkařského národního rekordu Guyany 50.20 se radovala Aliyah Abrams, která vytěžila z napínavého souboje s Jamajčankou Cherokee Yang (50.45).

Češi v zahraničí

Půlkař Filip Šnejdr naznačil nadějnou formu směrem k nadcházející sezóně na mítinku v německém Pliezhausenu, kde skončil v závodě na 600 metrů třetí v novém osobním rekordu 1:16.53, kterým zaostal jen pět setin za národním historickým maximem Jaroslava Růži z roku 2006. Nad síly našeho reprezentanta byli pouze vítězný Nor Tobias Gronstad (1:15.33) a domácí Luis Oberbeck (1:15.34).

Nový osobák si zaběhl také David Foller, jenž finišoval v závodě na 2000 metrů překážek jako pátý a časem 5:35.37 se posunul na sedmé místo českých historických tabulek této disciplíny. Damián Vích se prezentoval časem 5:44.25.

V rámci univerzitních klání ve Spojených státech se nejvíce dařilo koulařce Katrin Brzyszkowské, která si vylepšila sezónní maximum na 16.53. Barbora Malíková zaběhla čtvrtku za 53.02. Tadeáš Plaček zvládl stejnou distanci v čase 48.15. Eva Kubíčková si připsala další větrný výkon na stovce. Tentokrát jí při času 11.48 foukalo do zad +3.2 m/s. Kladivářka Barbora Štejfová zapsala 59.06.

Petr Jelínek

Vytisknout