přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

17. června 2011, 12:27

Tři hlavní události víkendu

Zatímco světový kalendář si dává víceméně pauzu, domácí a především evropský zaplňují zásadní akce: MČR juniorů a dorostu v Ostravě, půlmaraton v Olomouci a zejména mistrovství Evropy družstev s českou účastí ve Stockholmu.

Boj o účast v Superlize pro rok 2013

Reprezentace dnes cestuje do Stockholmu, dějiště nejvyšší úrovně mistrovství Evropy družstev. Na prvním reprezentačním vrcholu letní sezony budou čeští atleti o víkendu bojovat o co možná nejlepší umístění mezi elitní dvanáctkou Evropy, především o setrvání v elitní skupině pro sezonu 2013.

Ke kvalitnímu výsledku české reprezentace by měly pomoci očekávané opory týmu, finalisté mistrovství Evropy jednotlivců: oštěpaři Barbora Špotáková a Petr Frydrych, výškař Jaroslav Bába, překážkáři Zuzana Hejnová, Lucie Škrobáková či Josef Prorok, sprinterka Denisa Rosolová, běžci Jakub Holuša a Lenka Masná, vrhač Jan Marcell nebo tyčkařka Jiřina Ptáčníková. „Celek, který jede do Stockholmu, je silný a odhodlaný,“ říká šéftrenér české reprezentace Tomáš Dvořák. „Někteří závodníci absolvují dvojstarty. Rozhodli jsme se tak cíleně s tím, abychom co nejlépe uspěli,“ doplňuje Dvořák.

Ve Stockholmu se český výběr střetne s družstvy Běloruska, Francie, Německa, Velké Británie, Itálie, Polska, Portugalska, Ruska, Španělska, Švédska a Ukrajiny. „Jsem rád, že nálada je před mistrovstvím Evropy družstev bojovná a týmový duch i bezvadná atmosféra mezi nominovanými atlety je příslibem dobrého vystoupení naší reprezentace,“ říká Libor Varhaník, předseda Českého atletického svazu a vedoucí výpravy.

Časový pořad je naplánován na sobotní i nedělní odpoledne. Poprvé v historii bude v přímém přenosu vysílat mistrovství Evropy družstev také Česká televize. „Těší mě, že se nám podařilo najít shodu s Českou televizí a že díky přímému přenosu bude moci vystoupení našich nejlepších atletů sledovat široká veřejnost. Domnívám se, že formát závodu, kde v každé disciplíně startuje český atlet, bude pro diváky atraktivní,“ vysvětluje Varhaník. Přímý přenos můžete sledovat na ČT 4 v sobotu od 14:35 do 18 hodin, v neděli od 14:40 do 18 hodin.
Další informace k ME v Zaostřeno na.

Generálka pro pořadatele i atlety

Již za méně než měsíc se v Ostravě uskuteční evropský šampionát do 23 let. O tomto víkendu však ovál i sektory vítkovický stadion zaplaví mladší domácí atleti, kteří se tu poperou o mistrovské tituly. Pro obě kategorie takzvaného „gigantu“ se také blíží nominační uzávěrky na vrcholy sezony. Pro dorostence už je MČR dokonce poslední šancí, mistrovství světa do 17 let proběhne od 6. do 10. července Lille. Krátí se čas i juniorům, jejichž evropský šampionát hostí od 21. do 24. 7. Tallinn, a možnost plnit limity se definitivně uzavře v den, kdy končí MS dorostu, tedy 10. 7.
Více informací k MČR zde.

V Olomouci seskok parašutistů i mše

Volkswagen půlmaraton v hanácké metropoli startuje druhý ročník a akci rozjel pořadatelský „tempo team“ ve velkém. Již ode dneška zaplaví centrum závodu na Horním náměstí živá hudba, ve čtyři hodiny pak bude sloužena mše v kostele svatého Michala. Před zítřejším startem v 19 h se chystá také seskok parašutistů na náměstí. Největšími osobnostmi závodu budou domácí vytrvalkyně Petra Kamínková a rekordman pražského maratonu Eliud Kiptanui z Keni. Pořadatelé v čele s Carlem Capalbem dostali již v předstihu od města Olomouc ocenění za „počin roku“.
Stránky závodu

Karolína Farská, Michal Procházka

Vytisknout