Tři české triumfy na Odložilovi

pondělí 3. června 2019
Na pražské Julisce se odehrál 26. ročník Memoriálu Josefa Odložila, který měl i tři české vítěze, kterými byli oštěpař Jakub Vadlejch, překážkářka Zuzana Hejnová a dálkař Radek Juška.

První české prvenství na letošním ročníku memoriálu Josefa Odložila vybojovala na čtvrtce překážek Zuzana Hejnová. Někdejší dvojnásobná mistryně světa si hned při svém prvním letošním startu ve své hlavní disciplíně zajistila časem 55.02 účast na mistrovství světa v Dauhá. Pod 56 vteřin stlačily svůj čas ještě druhá Kanaďanka Sage Watsonová (55.76) a třetí Britka Meghan Beesleyová (55.89).

Velmi záhy po ní se radoval z vítězství také oštěpař Jakub Vadlejch. Svěřenec Jana Železného zahájil pokusem 82.01 a ve třetí sérii poslal své náčiní až na 85.75, což je doposud jeho nejdelší pokus sezóny. Na stříbrný stupínek vystoupal Adrian Mardare z Moldávie za 83.01. Stoupající formu naznačil také třetí Vítězslav Veselý. Jeho oštěp se zapíchl na 82.85. Za limitem pro mistrovství světa zaostal o pouhých patnáct centimetrů.

Klání v dálkařském sektoru bylo dramatem až do posledních pokusů a toto drama mělo český happy end. Radek Juška totiž v závěrečné sérii dolétl na 780 centimetrů a dostal se před do té doby vedoucího Srba Lazara Aniče (778). Třetí skončil medailista z loňského ME v Berlíně Ukrajinec Sergej Nykyforov (773).

Jedním z klenotů mítinku byla mužská koule, což potvrdil i její samotný průběh. Z primátu se radoval Američan Joe Kovacs, jehož koule dopadla na 21.29. Spokojen mohl být i Tomáš Staněk, jenž si výkonem 21.19 výrazně posunul svůj nejlepší sezónní výkon. Třetí příčku si vyházel Mesud Pezer z Bosny a Herzegoviny za 20.78.

Hlavní memoriálová disciplína, kterou je běh na 1500 metrů k uctění památky české běžecké legendy Josefa Odložila, se rozhodovala až v samotném závěru. Ve finiši měl nejvíce sil Keňan Hillary Ngetich, jenž vyhrál za 3:37.70. O dvě setiny pomalejší byl Belgičan Isaac Kimeli (3:37.72) a jako třetí dospurtoval do cíle Američan Ben Blankenship (3:37.80). Nejlepším českým běžcem byl jedenáctý Jan Friš za 3:41.56. Jakub Holuša doběhl při svém letošním prvním startu dvanáctý v čase 3:42.33.

Nový rekord mítinku nabídl závod na 400 metrů mužů. Jeho novým držitelem se stal botswanský mladík Baboloki Thebe, který proběhl jeden okruh za 45.09. Zdatně mu šlapal na paty nakonec druhý Američan Vernon Norwood za 45.23 a třetí byl nyní již bývalý rekordman mítinku Luka Janežič ze Slovinska (45.80). Pavel Maslák dokončil závod na sedmém místě v čase 46.61. Druhý český reprezentant Michal Desenský byl osmý za 47.12.

Nejkratší sprint na 100 metrů opanoval v čase 10.01 Arthur Cissé z Pobřeží Slonoviny a připsal si cenný skalp evropského rekordmana Jimmyho Vicauta z Francie (10.07). Třetí byl jeho krajan Mouhamadou Fall (10.23). Jan Veleba se předkláněl do cíle osmý v čase 10.36.

Na stovce překážek potvrdila roli hlavní favoritky Nigerijka Tobi Amusanová, která si vylepšila sezónní maximum na 12.71 a na loňský rekord mítinku Bělorusky Elvíry Hermanové ztratila jen dvě setiny. Pod třináct vteřin se dostala i druhá Američanka Tia Jonesové. U jejího jméno svítilo na výsledkové tabuli 12.86. Třetí byla další zástupkyně ze Spojených států Jade Barberová. Z tria českých závodnic byla nejlepší šestá Lucie Koudelová v letošním nejlepším českém výkonu 13.44.

Nad mužskými krátkými ploty zvítězil rekordman mítinku z roku 2017 Antonio Alkana. Tentokrát mu k prvenství stačil výkon 13.37. Další „medailová“ umístění brali Brit David King (13.58) a Ahmad Khader Almuwallad ze Saudské Arábie (13.60). Souboj českých závodníků vyzněl nejlépe pro Davida Rybu, jenž si vylepšil osobní rekord na 14.11 a vyhoupl se do čela letošních českých tabulek. Jen o dvě setiny pomalejší byl Michal Brož (14.13). Také on si vylepšil osobní statistiky.

Časy hluboko pod padesát vteřin byly k vidění v závodě na 400 metrů překážek mužů. S tratí si nejrychleji poradil Alžířan Abdelmalik Lahoulou v čase 49.20. V cíli ho následovali Američané Johnny Dutch (49.61) a Khallifah Rosser (49.68). Vít Müller obsadil sedmou příčku ve vylepšeném sezónním maximu 50.52.

Na ženské půlce se útočilo na dvouminutovou hranici, která nakonec odolala. Přesto měly časy závodnic na předních příčkách vynikající kvalitu. Zvítězila Maročanka Malika Akkaouiová za 2:00.46. Velký osobní rekord 2:00.58 si vylepšila Slovenka Gabriela Gajanová. Jako třetí doběhla Švýcarka Selina Büchelová (2:01.49). Diana Mezuliáníková proběhla cílem jako sedmá za 2:02.75 a výrazného posunutí osobního maxima dosáhla časem 2:03.95 sedmá Vendula Hluchá.

Výškařskému sektoru kralovala zkušená Chorvatka Ana Šimičová, když se jako jediná přenesla přes laťku o hodnotě 194 centimetrů. Druhá příčka patří Australance Nicole McDermottové za 191. Třetí skončila Ukrajinka Julia Čumačenková. Jedinou českou zástupkyní byla osmá Lada Pejchalová (180).

Nejlepším tyčkařem byl na Julisce Francouz Axel Chapelle. Finalista posledního světového šampionátu v Londýně triumfoval za 560 centimetrů. Druhé místo si vyskákal ve svém sezónním výkonu 545 centimetrů český rekordman Jan Kudlička. Stejnou výšku zdolal také třetí Španěl Didac Salas.

Dukla mítink

Vynikající úroveň měla čtvrtka mužů. V něm dlouho vedl zkušený Jan Tesař, ale v závěrečných metrech se před něj dostal Matěj Krsek, který si hned při svém prvním letošním čtvrtkařském startu pod otevřeným nebem zaběhl skvělý čas 46.69 a zaostal jen desetinu za vlastním juniorským národním rekordem. Zároveň suverénně vyhověl nominačnímu požadavku pro start na MEJ. Tesař se do cíle předkláněl za 46.86. Z osobáku a limitu na juniorský evropský šampionát se mohl těšit také třetí Ladislav Töpfer (47.34). Mezi ženami byla nejrychlejší Martina Hofmanová v čase 55.45.

Na stejné distanci s překážkami se podařilo vyhovět nominačnímu standardu pro ME dvaadvacítek Tereze Jonášové, která se jako jediná dostala pod minutu, když jí výsledková tabule ukázala 59.51. Mužský závod se stal kořistí slovenského závodníka Martina Kučery (51.07). Čtvrtý Matěj Mach splnil časem 51.83 limit na ME do 22 let.

Řady limitářů pro ME do 22 let doplnila také Amálie Švábíková. Juniorská mistryně světa z loňského roku si vylepšila sezónní maximum na 413 centimetrů.

Štafeta na 4x100 metrů mužů byla soubojem našich reprezentačních výběrů různých kategorií se slovenskou sestavou. Nejrychlejší bylo dle očekávání kvarteto Zdeněk Stromšík Jan Veleba, Jan Jirka a Dominik Záleský, které zaběhlo nový rekord mítinku 38.94. Vlastní historické maximum Memoriálu Josefa Odložila překonalo reprezentační áčko o tři setiny.

Na dvoustovce žen dokázala jen jediná závodnice pokořit hranici 24 vteřin. Jasně nejrychlejší byla Nikola Bendová, které časomíra ukázala 23.93. Na poloviční trati mužů zvítězil Jan Jirka v čase 10.60.

V soutěži oštěpařek potvrdila dobrou formu v úvodu sezóny Petra Andrejsková. Její náčiní dolétlo na 56.96.

Nového leadera mají české trojskokanské tabulky. Papírové předpoklady potvrdil Jiří Vondráček, jenž doskákal na 15.60.

Půlkařské závody ovládly Iveta Putalová ze Slovenska 2:06.42 a Dominik Sigmund (1:51.99).

Petr Jelínek, foto: ČAS - E. Erben