přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

27. července 2023, 20:34

Tři česká zlata na EYOFu

Hned trojnásobnou zlatou radost nám přinesl čtvrtý den atletických klání na EYOFu v Mariboru. Na nejvyšší stupínek vystoupali dálkař Petr Meindlschmid, stýplařka Karolína Jarošová a Terezie Táborská na dvoustovce. Medailové konto našeho týmu tak nyní čítá už osm kusů.

Dálkař Petr Meindlschmid odstartoval v dálkařském sektoru cestu za obhajobou titulu velmi solidním skokem na 742 centimetrů. Na vítězství by mu to ovšem nestačilo, protože ve druhé sérii skočil Francouz James Armant Sordet o tři centimetry dál. Petr si ale vzal zpět vedení hned v následující sérii, kdy dolétl na 747. Na nejvyšší příčku už pak nikoho nepustil, jelikož se ještě postupně zlepšoval dvěma větrnými pokusy. V páté sérii zapsal 766 centimetrů (+2.4 m/s) a v té šesté pak potvrdil svou dominanci skokem na 790 centimetrů, a to za větrné podpory o hodnotě +3.7 m/s. Stříbrná pozice zůstala Sordetovi a bronz putuje do Rumunska zásluhou Christiana Mariuse Popesca (727).

Závodnicím na 2000 metrů překážek odpadly kvůli nepřízni počasí rozběhy, a tak finále čítalo dvacet běžkyň, což neslo velké riziko kolize. Karolína Jarošová tak jakožto favoritka závodu nenechala nic náhodě a hned od startu šla dopředu a udávala tempo. Postupně odpárala všechny své soupeřky a následně už svůj náskok jen navyšovala. Cílem proběhla jako vítězka v novém historickém maximu her a výrazně vylepšeném dorosteneckém národním rekordu 6:23.58. Vlastní zápis z letošního mezistátního utkání v Ptuji srazila o víc než devět vteřin. Své soupeřky přímo deklasovala, když na ni stříbrná Norka Andrea Vie ztratila přes deset vteřin (6:33.99). Třetí byla Švédka Maria Larsson (6:36.01). Pro Karolínu se jedná už o druhou medaili z EYOFu. Loni brala v Banské Bystrici stříbro.

Další suverénní finálové vystoupení v podání českých barev přidala Terezie Táborská na dvoustovce. Už v rozbězích byla nejrychlejší v čase 24.08. Do finále pak odstartovala z šesté dráhy a zejména v druhé polovině trati měla nad svými rivalkami výrazně navrch, díky čemuž si dosprintovala pro zlato v novém rekordu her 23.61. Na svůj národní rekord z Gigantu ztratila jen šest setin. Žádná další finalistka se pod 24 vteřin nedostala. Stříbro vybojovala Polka Barbara Wozniak za 24.08 a bronzová byla Estonka Miia Ott (24.21).

V tyčkařském sektoru nás reprezentoval Nikolas Spiros Papadimitriu. Ten od své základní výšky 435 centimetrů až do 470 postupoval naprosto čistě. Další postupná hodnota 480 by pro něj již znamenala vyrovnání osobního rekordu. Tentokrát mu ovšem tato výška odolala a Nikolas obsadil šesté místo. Zlato si vyskákal Španěl Fabio Marco Fantova za 515 centimetrů.

Michal Vích prošel z dopoledního semifinále dvoustovky díky času 21.90 a ve finále se musel poprat s nevýhodnou první dráhou. S tratí si poradil v čase 22.24 a do cíle se předklonil jako osmý. Ze zlata se mohl radovat Švýcar Akira Eghagha (21.07) před Litevcem Danielem Vasiliauskasem (21.20) a Portugalcem Pedrem dos Santosem (21.41).

Také kladivářky měly stejně jako stýplařky rovnou finále. Alexandra Kollárovičová v něm zahájila hodem na 59.14. V druhé sérii zapsala kříž a v té třetí se pak mírně zlepšila na 59.56, což bohužel na elitní osmičku o 34 centimetrů nestačilo a Alexandra si tak ze Slovinska odveze deváté místo. Vyhrála Finka Pnja Karha hodem dlouhým 67.29.

Klára Vavřinová vstupovala do druhého dne soutěže sedmibojařek z průběžného desátého místa. V dálkařském sektoru skočila nejlépe 547 centimetrů. V oštěpu hodila 35.70 a na osmistovce si zaběhla osobní rekord 2:28.04. Na další posun v pořadí to bohužel nestačilo, a tak i v celkovém zúčtování brala Klára desátou příčku se ziskem 4988 bodů. Zvítězila Maďarka Maria Kriszt s 5830 body.

Půlkařka Adéla Holubová patři k favoritkám této disciplíny a tuto pozici potvrdila i v rozběhu, který s jistotou opanovala v čase 2:07.91 a do finále postoupila vůbec nejrychlejším časem. Karolína Machová postupně v kvalifikaci koulařek přidávala. Nejdále její tříkilové náčiní dolétlo na 15.38, což stačilo na finálový postup z pátého místa. Úspěšnou kvalifikaci za sebou má i oštěpařka Tereza Lieblová, která prošla do finále z šesté pozice za 49.46. Dalším finalistou je diskař David Jarolímek, jenž si účast v boji o cenné kovy zajistil výkonem 57.36. Kandidátkou na postup z úvodního kola byla i Petra Poštůlková za stovce překážek. Tu ovšem postihla diskvalifikace za předčasný start.

Petr Jelínek, foto: olympijskytym.cz/Patrik Vacek

Vytisknout