přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

13. září 2020, 18:17

Tři česká želízka na ISTAFU

Trojnásobné zastoupení měla česká atletika na prestižním mítinku ISTAF v Berlíně. V německé metropoli se představili překážkář Vít Müller, diskař Marek Bárta a mílařka Simona Vrzalová. Dalším skvělým časem se prezentoval Karsten Warholm.

Další parádní představení předvedl na čtvrtce překážek norský fenomén Karsten Warholm. Také na ISTAFu byl naprosto suverénní, když jasně zvítězil v třetím nejrychlejším čase své kariéry 47.08. Rekord mítinku legendárního Američana Edwina Mosese srazil o devět setin. Pod padesát vteřin se dostal ještě druhý Rasmus Mägi z Estonska. Vít Müller odstartoval do závodu v druhé dráze a byla z toho pátá příčka a čas 50.47.

Běžeckou ozdobou byla ženská patnáctistovka, kde hrály prim britské reprezentantky. Vítězná Laura Muirová zaběhla letošní nejrychlejší světový čas 3:57.40, což je o 46 setin rychleji, než tuto distanci zvládla na mítinku Diamantové ligy ve Stockholmu. Zároveň se také stala novou držitelkou rekordu mítinku. Z nového osobního rekordu 4:00.09 se radovala Laura Weightmanová. Třetí Australanka Jessica Hullová vylepšila dokonce hodnotu kontinentálního maxima Oceánie na 4:00.42. Vyrovnanou výkonnost potvrdila jedenáctá Simona Vrzalová, když zaostala časem 4:08.39 jen 1.09 vteřiny za svým nejlepším českým výkonem roku.

V diskařském kruhu se představil Marek Bárta. V nabité konkurenci obsadil osmé místo, když hned v první sérii zaznamenal svůj nejdelší hod v soutěži, který měřil 60.39. Vítězem se stal Litevec Andrius Gudžius, jenž triumfoval výkonem 66.72 a připravil tak po šestnácti závodech o letošní neporazitelnost Švéda Daniela Stahla (65.89). Ten naposledy našel přemožitele před více než třinácti měsíci při mistrovství Evropy družstev v polské Bydhošti. O té doby zvítězil ve dvaceti závodech. Třetí příčku si vyházel Slovinec Kristjan Čeh.

Christian Taylor dokázal v trojskokanském sektoru vylepšit hodnotu vlastního nejlepšího světového výkonu roku, když v závěrečné šesté sérii doskákal až na 17.57, čímž posunul svůj výkon ze Zlaté tretry o jedenáct centimetrů. Domácí Max Hess se zařadil trojskokem na 17.17 na šesté místo světových statistik této sezóny. Třetí Švéd Jesper Hellström už se přes sedmnáct metrů nedostal (16.65).

Závod žen na 3000 metrů překážek byl v jasné režii keňských favoritek. Do posledního okruhu vbíhala na čele světová rekordmanka Beatrice Chepkoechová. Závěrečný finiš ovšem měla lepší její krajanka Hyvin Kiyengová, která proběhla cílem v čase 9:06.14 a výrazně tak vylepšila hodnotu letošního světového maxima. Chepkoechová byla druhá za 9:10.07. Slovinský národní rekord a nejlepší evropský čas roku 9:20.68 zaznamenala třetí Maruša Mišmašová.

Švédský tyčkař Armand Duplantis se počtvrté v řadě pokoušel o překonání světového rekordu Sergeje Bubky. I tentokrát mu ovšem tato hodnota odolala. Těšit ho tak mohla alespoň devátá výhra v rámci letošní letní sezóny. V Berlíně triumfoval úspěšným skokem přes 592 centimetrů. O deset centimetrů méně zvládli Polák Piotr Lisek a úřadující olympijský šampion Thiago Braz. Lisek zdolal 582 napoprvé, čímž se v celkovém pořadí dostal před svého brazilského soupeře.

V oštěpu potvrdil papírové předpoklady domácí favorit Johannes Vetter. Primát by si zajistil každým svým měřeným pokusem. Ten nejdelší měl hodnotu 87.26. Souboj o další příčky byl o poznání vyrovnanější. Nejúspěšnější v něm byl Moldavan Adrian Mardare (82.61) před Polákem Marcinem Krukowskim (82.31).

Osobní sezónní maximum 687 centimetrů vyneslo vítězství v dálkařském sektoru Ukrajince Marině Bekh-Romančukové. Vedoucí žena letošních světových tabulek Malaika Mihambová z Německa, která je letos zatím jedinou sedmimetrovou dálkařkou, se většinu soutěže trápila a chytila se až v pátých pokusech, kdy dolétla na 677 centimetrů. Na ukrajinskou rivalku to však nestačilo.

Nejkratší sprint na 100 metrů mužů ovládl Arthur Cissé z Pobřeží Slonoviny, jenž prolétl rovinku za 10.10. Ve stejné disciplíně žen byla nejrychlejší Nizozemka Dafne Schippersová za 11.26.

Výsledky

Petr Jelínek

Vytisknout