přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

16. června 2014, 19:35

Tretru odstartovaly kladivářské výkony roku

Velice kvalitní byl tradiční vrhačský prolog mezinárodního mítinku v Ostravě. O nejdelší světové hody roku se v soutěži započítané do kladivářského seriálu IAAF postarali Němka Heidlerová a Maďar Pars.

Dlouho tahala takzvaně za kratší konec, nakonec z toho byl triumf ve skvělém výkonz. Světový rekord sice hodila Betty Heidlerová doma v Halle, jinak ale musí mít Ostravu ráda: Loni tu předvedla svůj druhý nejdelší hod kariéry a rekord mítinku 78.07, dnes byla jen o kousek kratší, když předvedla rovných 78 metrů. To stačilo na vítězství i na postup do čela letošních statistik, v dlouhodobých je to třináctý nejkvalitnější výkon historie.

Bývalá světová rekordmanka Anita Wlodarczyková se tedy musela spokojit s druhým místem, ačkoli na rozdíl od své soupeřky hodila dvakrát za 76, ten delší z pokusů doletěl jen o 41 centimetrů dál. Polku nicméně může těšit vylepšení jejího letošního maxima, stejně jako třetí v pořadí, další Němku Klaasovou (74.61), i čtvrtou Slovenku Hrašnovou (74.39). Tereza Králová dnes předvedla na osmém místě 65.85, dle jejích slov se u ní projevila únava z množství závodů v nedávné době, věří však, že do nedělního závodu při ME družstev se dá dohromady. Domácí Romana Grómanová si zlepšila „SB“ na 59.39.

Úřadující olympijský vítěz Krisztián Pars potvrdil svou dosavadní nadvládu v sezóně, i z třetího měření sil v rámci IAAF challenge vyšel vítězně. Přitom si maďarský kladivář upevnil i vedení ve světových tabulkách, když svůj jediný měřený pokus za 80 metrů dostal ještě o 157 cm dál. Druhé místo od úvodu držel Dilšod Nazarov, nakonec však o něj musel po útoku mistra světa Fajdka zabojovat – reprezentantovi Tádžikistánu se to povedlo hodem v páté sérii 80.62 m, ve stejné, v níž Polák zaznamenal svůj jediný měřený hod 79.65.

Bronzový z Moskvy Lukáš Melich zatím v nové sezóně tápe, nejdále hodil v Halle při splněném limitu pro ME (hodil 75.89). Dnes to bylo 72.75, což zde loni druhému nestačilo tentokrát v nabité konkurenci na lepší než osmé místo. „Spokojený s tímhle výkonem být nemůžu. Od začátku sezóny se trápím technicky, přestože jsem kupodivu zdravý. Asi i hlava je po loňské sezoně malinko unavená,“ uvažoval nahlas svěřenec Dušana Krále, který nyní plánuje po ME družstev soustředění v Nymburce. Z nich si nanejvýš odskočí ke dvěma mítinkům, aby byl klasifikován na slušném místě v kladivářském seriálu.

Výsledky

Foto - autor: Jan Kucharčík

Michal Procházka

Vytisknout