přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

3. prosince 2022, 08:15

Tretra už chystá hvězdy na 62. ročník

Zlatá tretra Ostrava bilancuje uplynulý ročník a už připravuje hvězdy pro nadcházející, který proběhne 27. 6. 2023. Na páteční tiskové konferenci byli potvrzeni elitní domácí oštěpaři Vadlejch a Ogrodníková, přijede také úřadující mistr světa Peters či bronzová z Eugene Kitaguči.

Letošní ročník hodnotil manažer mítinku Alfonz Juck: „Tretra nabídla nejlepší světový čas historie v podání Femke Bol na 300 m překážek (36.86), tři rekordy mítinku a tři výkony roku. Poprvé se běželo 3 000 m překážek pod 8 minut, vítězná stovka Brita Prescoda 9.93 zůstala nejrychlejší v roce 2022 v podání Evropana. Výjimečnou událostí byl jeden z posledních evropských startů Allyson Felix.“

K tomu ještě pár čísel: TV přenos byl k vidění ve 140 zemích světa. Účastníci Zlaté tretry Ostrava 2022 vybojovali na MS v Eugene 22 medailí a na ME v Mnichově 35 cenných kovů, kompletně obsadili stupně vítězů v mužském běhu na 3000 m překážek či ženských 400 m a 400 m překážek.

Nadcházející 62. ročník Zlaté tretry Ostrava se uskuteční na konci června. V úterý 27. června to bude dva dny po skončení ME družstev v rámci Evropských her v nedalekém polském Chořově a v týdnu, kdy se konají mítinky Diamantové ligy ve Stockholmu a Lausanne. Vrchol sezóny se uskuteční dva měsíce poté, mistrovství světa hostí na konci srpna Budapešť. Pořadatelé věří, že termín jim pomůže k vhodným klimatickým podmínkám. Zároveň půjde pro české atlety o důležitou možnost plnit limity na MS či získat cenné body do kvalifikačního žebříčku.

Hvězdné oštěpy

Ředitel mítinku Jan Železný připravuje tradičně své svěřence tak, aby Zlatá tretry Ostrava byla jedním z jejich vrcholů sezóny. Proto se můžeme těšit na účast medailisty z OH, MS a ME Jakuba Vadlejcha i finalistky MS a ME Nikoly Ogrodníkové. Ze světových hvězd může Tretra počítat s mistrem světa Andersonem Petersem z Grenady, který se zlepšil na 93.07 a bude obhajovat letošní prvenství. V ženské kategorii se představí nejlepší japonská atletka současnosti Haruka Kitaguči (osobák 66.00), letos bronzová z MS a vítězka dvou diamantových mítinků, která se připravuje s českým koučem Davidem Sekerákem mj. v Domažlicích.

Zlatá tretra a ostravská atletika

Od roku 2002, tedy už 20 let, je Zlatá tretra Ostrava ve svém „zlatém“ období a patří mezi nejlepší mítinky planety (letos podle žebříčku WA 18. místo, pátý mimo DL) s účastí světových hvězd a celosvětovou televizní sledovaností. Její vliv byl rozhodující pro rozvoj atletiky v Ostravě a Moravskoslezském kraji. V rámci infrastruktury, trenérského zabezpečení a celkového zájmu o atletiku od nejmenších po nejstarší.

Symboly tohoto propojení jsou oštěpař Martin Konečný a dálkařka Lucie Pisková. Devatenáctiletá Pisková s osobním rekordem 610 cm je juniorskou mistryní Česka a členkou SSK Vítkovice i Krajské atletické akademie (trenér Aleš Duda – sekční trenér KAAO). Čtyřiadvacetiletý Konečný jako člen Olympu v Ostravě (jeho domovský oddíl je Atletika Poruba) má za sebou nejlepší sezónu v kariéře. Pod vedením trenéra Stanislava Šušky (sekční trenér KAAO) se zlepšil o více než 5 metrů na 79.86 a dostal se do finále ME v Mnichově.

Vstupenky

…budou v prodeji od 10. prosince, od 12 hodin a budou jistě jedním z nejlepších vánočních dárků pro každého fanouška atletiky. Až do 10. ledna budou za speciální cenu na ochozy za 50 Kč. Na hlavní tribunu A pak stojí 1 000 Kč.

Čokoládová tretra

Oblíbená dětská Čokoládová tretra je rovněž v přípravě. Své finále bude mít tradičně 27. 6. ve skvělé atmosféře těsně před slavnostním zahájením hlavního závodu Zlaté tretry Ostrava. Předcházet jí budou základní kola v Česku a na Slovensku a mezinárodní semifinále.

Michal Procházka, zdroj: ZTO

Vytisknout