přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

25. listopadu 2019, 10:47

„Tretra“ součástí World Athletics Continental Tour

World Athletics oznámila při slavnostním víkendu v Monaku podrobnosti o nově vzniklé World Athletics Continental Tour, jejíž součástí bude i nejkvalitnější mezinárodní mítink na území České republiky Zlatá tretra, který každoročně hostí vítkovický stadion v Ostravě.

World Athletics Continental Tour je sérií, která bude zahrnovat jednodenní mezinárodní mítinky, které nejsou součástí seriálu Diamantové ligy. Na nejvyšší úrovni Tour by se mělo jednat o mítinky té nejlepší kvality, které by měly zahrnovat i disciplíny, které byly pro příští sezónu vyřazeny z Diamantové ligy. Dobrou zprávou pro atlety z těchto disciplín je i to, že odměny budou na stejné úrovni, jako tomu bývá na Diamantové lize, což se týká i důležitých bodů do světového rankingu, který je zásadní pro kvalifikaci na olympijské hry a případně i další mistrovství světa. Atleti v disciplínách 200 metrů, 3000 metrů překážek, trojskok, disk a kladivo by tak měli mít stejné podmínky, jako tomu bude u závodníků, kteří zápolí v rámci Diamantové ligy. Nejúspěšnější atleti pak získají (stejně jako vítězové Diamantové ligy) divokou kartu pro start na světový šampionát v Eugene 2021.

Nově vzniklý seriál bude rozdělen do tří úrovní. Ta nejvyšší s názvem Gold zahrnuje prozatím devět mítinků v Evropě, Asii a Americe a její součástí bude i ostravská Zlatá tretra, která se v příštím roce uskuteční na vítkovickém stadionu 22. května. Slavnostní dekret převzali z rukou předsedy World Athletics sira Sebastiana Coea náměstek primátora statutárního města Ostrava Radim Babinec, výkonný ředitel atletického klubu SSK Vítkovice Oldřich Zvolánek a manažer mítinku Alfonz Juck. „Pro Ostravu je velkou ctí být součástí tohoto seriálu, který bude obohacením světového atletického kalendáře v olympijském roce. Potvrdilo se, že Zlatá tretra má ve světě jméno a atleti k nám rádi jezdí. Pro české reprezentanty to bude jedna z nejvýznamnějších možností, jak získat body do světového rankingu. Věřím, že je v této snaze přijde povzbudit naše skvělé ostravské publikum,“ nechal se slyšet Radim Babinec.

Jak již bylo uvedeno, World Athletics Tour úrovně Gold zahrnuje prozatím devět mítinku a místo konání desátého bude ještě upřesněno. Seriál odstartuje 10. května v japonském Tokiu na stejném stadionu, kde se o dvanáct týdnů později uskuteční olympijské atletické soutěže.

Za pořádání mítinku kategorie „Silver“ jsou zodpovědné kontinentální asociace. Kategorie „Bronz“ by pak měla zahrnovat okolo stovky mítinků po celém světě.

Kalendář World Athletics Continental Tour Gold level v roce 2020

10. května – Tokio, Japonsko
13. května – Nanking, Čína
22. května – Zlatá tretra Ostrava, Česká republika
1. června – Hengelo, Nizozemsko
9. června – Turku, Finsko
13. června – Kingston, Jamajka
7. července – Székesféhervár, Maďarsko
6. srpna – Chorzów, Polsko
15. srpna – Záhřeb, Chorvatsko
* Datum a místo konání desátého mítinku bude upřesněno.

Petr Jelínek, foto: Alfonz Juck

Vytisknout