přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

16. dubna 2019, 12:50

Tretra hlásí první hvězdy

Osmapadesátý ročník nejkvalitnějšího mezinárodního mítinku Zlatá tretra se v tomto roce odehraje na vítkovickém stadionu 20. června. Již nyní je na seznamu potvrzených startů řada hvězd světové i domácí atletiky.

Jedním z vrcholů mítinku byl měla být mužská koule. Ostravské publikum uvidí hned čtyři borce s osobním rekordem přes 22 metrů. Mezi nimi nechybí ani český rekordman a medailista z posledních tří velkých halových šampionátů Tomáš Staněk. Po roce se na tretru vrací novozélandský mistr světa Tom Walsh, jenž loni vylepšil rekord mítinku na 22.16. Jeho kontinentální rekord má pak hodnotu 22.67. Přijedou také silní Poláci. Michal Haratyk se v minulém roce stal výkonem 22.08 novým rekordmanem své země. Následně se radoval z titulů mistra Evropy venku i v hale. Další účast v ostravském koulařském sektoru si zapíše halový mistr Evropy z roku 2017 stříbrný z ME v Berlíně Konrad Bukowieci.

Rekordman mítinku se po roce vrací také do dálkařského sektoru. Kubánec Juan Miguel Echevarría loni svými výkony přímo udivoval a výjimkou nebyla ani Zlatá tretra, kde dolétl na fantastických 866 centimetrů a vylepšil tak její historické maximum. Slibnou formu naznačil i v úvodu letošní sezóny, když v Havaně předvedl větrných 892 centimetrů. Jednalo se o čtvrtý nejdelší skok v historii bez ohledu na regulérnost podmínek. Dalším špičkovým dálkařem bude mistr Evropy z haly i pod otevřeným nebem Miltiadis Tentoglou z Řecka, jenž si při svém triumfu na HME v Glasgow posunul osobák na 838 centimetrů.

Velmi zajímavou podívanou slibuje závod na 300 metrů žen s olympijskou vítězkou na čtvrtce Shaunae Miller-Uibovou. Ta by se ráda pokusila o překonání historického světového maxima na třístovce, které má momentálně v držení Mexičanka Ana Guevarová z roku 2003 a má hodnotu 35.30. Miller-Uibová zatím běžela třístovku pouze v hale a bylo z toho vyrovnání halového světového maxima 35.45. Ostravskou dráhu si vyzkoušela minulý rok v rámci Kontinentálního poháru, kde vyhrála dvoustovku a byla členkou obou vítězných štafet výběru Ameriky. Hlavní soupeřkou by jí měla být polská evropská šampionka na trati 400 metrů z Berlína Polka Justyna Swieti-Erseticová.

Po třech letech se v rámci Zlaté tretry na sever Moravy vrátí také francouzský tyčkařský fenomén Renaud Lavillenie. Halový světový rekordman na „Tretře“ vyhrál v letech 2012 až 2016 a je držitelem rekordu mítinku 592 centimetrů. Ještě o centimetr lepším osobním maximem, než je hodnota rekordu mítinku, se může pochlubit někdejší mistr světa a čerstvý halový mistr Evropy Pawel Wojciechowski z Polska, který bude obhajovat prvenství z loňského roku.

V historii Zlaté tretry se již osmkrát běžela mužská stovka pod deset vteřin a útok na tuto hranici se chystá i letos. Žhavým kandidátem na její pokoření bude Američan Ronnie Baker, jehož osobní rekord má hodnotu 9:85. Baker loni absolvoval deset finálových startů a nejhůře běžel 10.00. Vyhrál čtyři mítinky Diamantové ligy. Je bronzovým medailistou z HMS a na trati 60 je časem 6.40 třetím nejrychlejším mužem historie. Rychlého závodu a domácího prostředí bude chtít využít ke skvělému času také český rekordman Zdeněk Stromšík.

Tradiční disciplínou v posledních letech je oštěp mužů. V něm by se měla představit kompletní česká sestava Jakub Vadlejch, Petr Frydrych, Vítězslav Veselý a Jaroslav Jílek. Proti nim se postaví aktuální světový šampion Johanness Vetter, jenž je se svým osobním rekordem 94.44 druhým mužem historie za Janem Železným. Ten je také držitelem rekordu mítinku, který je momentálně stanoven na 94.64. V ženské oštěpařské soutěži by neměla chybět stříbrná medailistka z ME v Berlíně Nikola Ogrodníková.

Historické maximum mítinku ve výšce žen má také známku té nejvyšší kvality. Chorvatka Blanka Vlašičová skočila v roce 2008 na Zlaté tretře 205 centimetrů. Letos přijede závodnice, která by ji o rekordní zápis mohla připravit. Není jí nikdo jiný než suverénka posledních sezón Maria Lasickeneová z Ruska. Ta od roku 2017 nastoupila do 57 finálových závodu a z toho 55krát zvítězila. Je dvojnásobnou mistryní světa v hale i venku, evropskou šampionkou pod otevřeným nebem a trojnásobnou vítězkou Diamantové ligy. Její osobní rekord z roku 2017 je 206 centimetrů. Loni skočila nejlépe 204. S ruskou favoritkou změří své síly někdejší juniorská mistryně světa i Evropy a finalistka posledních pěti velkých mezinárodních akcí Michaela Hrubá.

Rekordmanem mítinku na dvoustovce je legendární Jamajčan Usain Bolt. Na jeho výkon 19.83 však letos může reálně útočit světový a evropský šampion z Turecka Ramil Guliyev, jenž si při svém triumfu na ME v Berlíně vylepšil kariérní maximum na 19.76 a zaostal pouhé čtyři setiny za evropským rekordem, který má v držení Ital Pietro Mennea. Proti Guliyevovi zaklekne do bloku například evropský šampion do 22 let na této distanci a čerstvý halový mistr Evropy na šedesátce Ján Volko, který loni vylepšil vlastní národní rekord na 20.24.

Petr Jelínek, foto: ČAS - Aleš Gräf

Vytisknout