přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

11. února 2024, 17:55

Třetí titul pro Kopeckého, zářilo mládí

Poslední soutěžní den uzavřel halové mistrovství České republiky ve vícebojích. Mužský titul získal potřetí v kariéře Ondřej Kopecký. Tomas Järvinen a Michal Rada dominovali v národních rekordech.

Svůj třetí mistrovský titul v halovém sedmiboji mužů vybojoval hlavní favorit tohoto klání Ondřej Kopecký. Tomu vyšel velmi dobře první soutěžní den, kdy si vytvořil tři dílčí osobáky a stále živil naději na překonání hranice 6100 bodů. K tomu však potřeboval ve zbývajících třech disciplínách zazávodit na hranici svých možností. Začal nadějně, když si na šedesátce překážek vyrovnal časem 8.02 osobní rekord. V tyči pak se solidní rezervou pokořil 490 centimetrů, ale pětimetrová meta mu bohužel odolala a tím vzala za své i ambice vysněného milníku. Na kilometru následně předvedl slušný standard 2:41.68.

Zlato z minulého šampionátu Ondřej úspěšně obhájil v novém osobním rekordu 6035 bodů. Kariérní maximum si posunul o 11 bodů. Také stříbrná medaile má stejného majitele jako loni a je jím Vilém Stráský. Na něm už bylo v průběhu celého víkendu přeci jen vidět, že se jedná o jeho třetí sedmiboj ve třech týdnech. Přesto i Vilémův součet 5806 bodů má slušnou kvalitu. Nad míru spokojen pak mohl být bronzový Petr Svoboda. Při své premiéře v mužském sedmiboji si vytvořil osobní rekord o hodnotě 5739 bodů.

O tom, že Tomas Järvinen opanuje sedmiboj juniorů, nebylo pochyb už po prvním soutěžním dni. Otázkou bylo, zda dokáže překonat národní rekord této kategorie Ondřeje Kopeckého z roku 2017. Navíc zde byla i naděje na pokoření šestitisícové hranice, což se na světě dosud podařilo pouze třem závodníkům do 20 let. Tomas zahájil druhý den velmi slušně, když prolétl šedesátku překážek za 7.83. Možná vůbec první zklamání v celé soutěži pak přišlo v tyčkařském sektoru. Svěřenec Josefa Karase jistě počítal s větším bodovým přísunem. Výkon 430 centimetrů byl beze sporu pod jeho možnosti.

Měl tak co dohánět na závěrečném kilometru a skutečně zabojoval. Pět okruhů proběhl ve výrazně vylepšeném osobáku 2:44.59. V sedmi disciplínách tak Tomas poskládal 5993 bodů. Velký milník mu tedy o kousíček utekl. Nicméně zmiňovaný český juniorský rekord posunul o propastných 131 bodů a zařadil se na čtvrtou příčku historických světových tabulek této kategorie. Stříbro vybojoval Milan Vích za 5483 bodů a bronzovou radost si udělal Štěpán Pícha s 5207 body.

Také závod dorostenců měl svého neohroženého vládce. Tím byl českobudějovický Michal Rada. Svěřenec trenéra Jiřího Coufa atakoval vlastní národní rekord a už po první dni na něj měl výrazný bodový náskok. Ten ještě narostl po šedesátce překážek, kde přidal další národní historické maximum kategorie do 18 let. Časomíra v cíli ukázala 7.67, čímž dosavadní zápis Matyáše Zacha srazil o pět setin. S tyčí už Michal tak spokojen nemohl být. Zapsaných 370 centimetrů znamenalo určitou ztrátu.

Na vlnu osobních rekordů se ovšem vrátil v běhu na 1000 metrů. S poslední disciplínou si poradil v čase 2:43.27. Rada naprosto s přehledem obhájil mistrovský titul v dorosteneckém sedmiboji a přímo zboural svůj předešlý národní rekord, když ho vylepšil o neuvěřitelných 259 bodů. Hodnota nového maxima je 5691 bodů, a to vyšvihlo Michala na páté místo historických světových tabulek mezi dorostenci. Přes nyní již bývalý národní rekord se dostal i stříbrný Adam Juliš, jenž poskládal 5442 bodů. Ten těžil zejména ze skvělých sprintů. Na hladké (6.89) i překážkové (7.69) šedesátce se posunul na druhé místo českých historických tabulek této kategorie. Stejná pozice mu samozřejmě patří i v národních sedmibojařských statistikách právě za Radou. Bronz putuje do Jičína zásluhou Tadeáše Berného (5059 bodů).

V rámci nedělního programu se ve Stromovce uskutečnilo také halové mistrovství České republiky v chůzi. Jeho nejvýraznější osobností byla vítězka závodu žen Eliška Martínková, která zašla na trojce kvalitní čas 12:32.79, což bylo jen čtyři vteřiny za národním rekordem Dany Vavřačové z roku 1990. Mezi muži obhájil mistrovský titul na trati 5000 metrů Vít Hlaváč v čase 19:58.44.

V juniorské kategorii kralovali Ema Klimentová (13:16.43) a Albert Kukla (21:56.47). Z dorosteneckých titulů se radují Aneta Dojčarová (16:13.88) s Danem Mochalem (23:57.05). Nejmladší mistrovskou kategorií je starší žactvo a zde byli nejrychlejší Viktorie Vaňková (16:48.76) a Arnošt Slaměník (15:59.75).

Výsledky

Petr Jelínek, foto: Jan Houska

Vytisknout