přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

29. srpna 2019, 23:10

Třetí Ogrodníková a překážky z říše snů

První finálový závod Diamantové ligy v Curychu byl skutečně oslavou královny sportu, které se zúčastnilo i pět českých reprezentantů. Nejvyššího umístění v bojích o diamanty dosáhla třetí oštěpařka Nikola Ogrodníková. V průběhu večera padly tři rekordy Diamantové ligy a diváci na Letzigrundu viděli jedinečný závod mužů na 400 metrů překážek.

Hned dvojí zastoupení jsme měli v oštěpu žen. Lépe si vedla Nikola Ogrodníková, jejíž náčiní dolétlo v třetí sérii na 63.05, což stačilo na celkovou třetí příčku. Oproti loňskému finále si polepšila o dvě pozice. „Jsem strašně ráda za třetí místo. Vyšel mi jediný pokus a stačilo to. Nohy mi nešly tak, jak bych chtěla. Mám za sebou soustředění v německé Jeně u trenéra Thomase Röhlera. Zkoušeli jsme nové věci, tak jsem se trochu hledala. Byly výborné podmínky. Teď mě čeká utkání v barvách Evropy v Minsku a pak už je světový šampionát. Favoritek bude spousta, ale ani já se nechci ztratit,“ vzkázala. Barbora Špotáková předvedla svůj nejdelší pokus ve třetí sérii a měřil 62.25, čímž obsadila páté místo. Pozici vedoucí ženy světových tabulek a nejstabilnější oštěpařky současnosti potvrdila Číňanka Hui Hui Lyu, když si zajistila diamantový primát za 66.88. Druhá byla Australanka Kelsey-Lee Barberová (64.74).

Překážkářka Zuzana Hejnová se v letošní sezóně v rámci Diamantové ligy pravidelně umisťovala na předních příčkách a podobné ambice měla i pro finále. Závod na 400 metrů překážek byl však nesmírně kvalitní a Hejnová v něm skončila jako nejlepší Evropanka na čtvrtém místě v čase 54.75. Přemožitelkami se jí stalo trio Američanek. Nejrychlejší byla Sydney McLaughlinová za 52.85. Jako druhá finišovala Shamier Littleová (53.86) a třetí byla světová rekordmanka Dalilah Muhammadová (54.13).

Českým želízkem v ohni soutěže oštěpařů byl někdejší dvojnásobný vítěz Diamantové ligy Jakub Vadlejch. Svěřenec trenéra Jana Železného hodil nejdále v druhé sérii, kdy se jeho oštěp zapíchl na 84.17 a z Curychu si odvezl šesté místo. „Těžko se mi ten závod hodnotí. Měl jsem dlouhé přešlapy. Důležité je, že forma jde před světovým šampionátem nahoru. Musím se z dnešního závodu poučit a jít dál. Máme to s trenérem nasměrované směrem k Dauhá. Lepší pokazit závod teď než tam. Nyní už mě nečekají žádné starty. Absolvuji už jen kratší soustředění,“ nechal se slyšet náš reprezentant. Černým koněm závodu byl Taiwanec Chao-Tsun Cheng. Asijský rekordman zaskočil všechny své soupeře hned v první sérii, když si vylepšil sezónní maximum na 89.05 a dlouho se zdálo, že si kráčí pro prvenství. To by však nesměl být v sektoru leader letošních světových tabulek Estonec Magnus Kirt. Jediný devadesátimetrový oštěpař v závěrečném pokusu zabojoval, hodil 89.13, dostal se o osm centimetrů před Chenga a radoval se ze zisku své první diamantové trofeje. Třetí byl nejlepší z německého kvartetu Andreas Hofmann (87.49).

V Curychu se již tradičně v předprogramu konají také silně obsazené závody kategorie do 22 let. V tom na 400 metrů překážek žen zaklekla do bloků Lada Vondrová a našla pouze jedinou přemožitelku, kterou se stala Švýcarka Yasmine Gigerová. Ta na domácí půdě triumfovala v čase 56.82. Vondrová však na druhé příčce s časem 56.97 nezaostala daleko. Potřetí v této sezóně tak prolomila hranici sedmapadesáti vteřin.

Skutečným klenotem curyšského podniku byl závod na 400 metrů překážek mužů. Poprvé v historii se stalo, že dva atleti zaběhli v jednom závodě pod 47 vteřin. Duel mezi evropským rekordmanem Karstenem Warholmem z Norska a do té doby historicky třetím nejrychlejším čtvrtkařem překážkářem Raiem Benjaminem sliboval parádní podívanou, ale co tito dva předvedli na Letzigrundu, vstoupilo nesmazatelně do historie. Oba rivalové se přetahovali o vítězství až do cílové šachovnice. Hlubší předklon měl nakonec Warholm a když se podíval na výsledkovou tabuli, nemohl uvěřit vlastním očím. U jeho jména svítil čas 46.92. Stal se tak druhým nejrychlejším mužem historie na této trati. Poprvé v kariéře pokořil sedmačtyřicetivteřinovou hranici, za světovým rekordem Američana Kevina Younga zaostal o pouhých 14 setin a rekord Diamantové ligy Katařana Abderrahmana Samby překonal o šest setin. Již potřetí v této sezóně posunul hodnotu evropského rekordu. Právě šest setin ztratil také Benjamin na Nora. Rodák z Antiguy a Barbudy si zlepšil osobní rekord o čtyři setiny a dělí třetí místo v historických světových tabulkách se Sambou, který na startu chyběl a připravuje se na domácí mistrovství světa v Dauhá. Jako třetí doběhl do cíle obhájce triumfu Kyron McMaster z Britských Panenských ostrovů (48.58).

Sprint na 200 metrů žen měl vskutku hvězdné obsazení. V něm naprosto jasně dominovala Shaunae Miller-Uibová z Baham, když prolétla zatáčku s rovinkou v čase 21.73, čímž o tři setiny překonala rekord Diamantové ligy a získala třetí diamantovou trofej na této trati v řadě. Zároveň také posunula hodnotu vlastního historického národního maxima své země a zaběhla letošní nejlepší světový výkon. Doposud v tomto roce ještě žádná závodnice nestlačila svůj čas pod dvaadvacet vteřin. Millerová navíc zůstává v roce 2019 nadále neporažena. Z vynikajícího startu vytěžila druhé místo a osobní sezónní výkon 22.08 Dina Asher-Smithová z Velké Británie. Třetí byla Jamajčanka Elaine Thompsonová (22.44).

Historické maximum Diamantové ligy bylo překonáno také v dálkařském sektoru. Novým rekordmanem se stal Juan Miguel Echevarría. Mladý Kubánec dolétl hned v první sérii na 865 centimetrů, což je hodnota, kterou v desetileté historii DL ještě nikdo nezaznamenal. Poté už absolvoval jen dva pokusy, kdy s přešlapy atakoval devítimetrovou hranici. Druhý skončil Jihoafričan Rushwahl Samaai za 820 centimetrů. Stejný výkon zapsal také třetí Jamajčan Tajay Gayle. Měl však horší druhý nejdelší pokus.

Naprosto ďábelské tempo měla mužská půlka. Mezičas na první čtvrtce byl 48.23, což bylo rychleji než při Rudishově světovém rekordu. Jediným běžcem, který dokázal držet krok s vodičem, byl Botswaňan Nijel Amos. Vedoucí muž letošních světových tabulek vbíhal do cílové rovinky s velmi solidním náskokem, ale v závěrečných metrech mu dramaticky došly síly a vynikajícím finišem se před něj dostal Američan Donovan Brazier, jenž se radoval nejen z celkového prvenství v diamantovém seriálu, ale také z nového kariérního maxima 1:42.70. Kvalitního času 1:42.98 dosáhl také druhý Amos. Třetí skončil Kanaďan Brandon McBride za 1:43.51.

Letošní nejlepší světový výkon padl v koulařském kruhu. Vedoucí žena letošních statistik se však neměnila. Pozici hlavní kandidátky na vítězství potvrdila Číňanka Gong Lijiao. V šesté sérii vrhla 20.31 a stala se první koulařkou, které se podařilo v této sezóně zdolat dvacetimetrovou metu. Druhá byla v novém osobním rekordu 19.68 Američanka Chase Ealeyová. Třetí skončila Němka Christina Schwanitzová (19.37).

Do soutěže trojskokanek nastupovala jako hlavní favoritka stále ještě úřadující mistryně světa Yulimar Rojasová. V letošním roce již třikrát doskákala za patnáctimetrovou hranici, ale tentokrát se jí to nepodařilo. Ve třetí sérii se chopila vedení Jamajčanka Shanieka Rickettsová. Rojasová se pak ještě pokusila soutěž zdramatizovat, když v šesté sérii zapsala 14.74, což bylo o dva centimetry dál, než byl do té doby nejdelší pokus Rickettsové. Ta ovšem odpověděla po svém a posledním pokusem v soutěži si zajistila diamantový primát v novém osobním rekordu 14.93. Třetí byla s odstupem Kubánka Liadagmis Poveaová (14.49).

Ženský stýpl byl jasnou keňskou záležitostí, když reprezentantky této africké běžecké velmoci obsadily první čtyři příčky. Velké běžecké sólo ukázala světová rekordmanka Beatrice Chepkoechová, když úspěšně obhájila vítězství z loňského roku v čase 9:01.71. Za ní finišovaly její krajanky Hyvin Kiyengová (9:03.83) a Norah Jerutová (9:05.15).

V závodě na 1500 metrů žen se očekával duel mezi světovou rekordmankou Etiopankou Genzebe Dibabaovou a vedoucí ženou letošních statistik Sifan Hassanovou z Nizozemska. Do něj však výrazně vstoupily i další závodnice. Hodně tomu nahrálo i to, že po odstoupení vodičky se tempo hodně zvolnilo. Tahala ho právě Dibabaová, která na to v závěru také doplatila. Nejsilnější závěr měla Hassanová a zvítězila v čase 3:57.08. Druhá skončila Němka Konstanze Klosterhalfenová za 3:59.02. Jako třetí finišoval kanadský běžecký objev této sezóny Gabriela Debues-Staffordová, která zaběhla nový národní rekord 3:59.59.

Mužské pětce letos dominují etiopští běžci. Curyšské finále ovšem ukázkově protaktizovali. Dlouho se drželi na chvostu startovního pole, čehož využil Etiopany očividně podceňovaný Uganďan Joshua Cheptegei, který si postupně vybudoval až propastný náskok, který začali etiopští favorité umazávat až v posledním okruhu, a to na Cheptegeie nestačilo. Odměnou za jeho odvahu mu nebyla jen diamantová trofej a prémie 50 tisíc dolarů, ale také nový osobní rekord 12:57.41. Jako druhý doběhl nejrychlejší z Etiopanů Hagos Gebrhiwet (12:58.15) a třetí byl Keňan Nicholas Kimeli (12:59.05).

Již v předvečer samotného finále se konal ženský tyčkařský prolog na curyšském vlakovém nádraží. V rámci tohoto závodu se diamantová trofej nerozdávala, přesto se skákalo vysoko. Po zatím nepříliš přesvědčivých výkonech se chytila Ruska Anželika Sidorovová a klání ovládla ve vyrovnaném rekordu mítinku 487 centimetrů. Tuto hodnotu zdolala hned napoprvé. Další dvě závodnice zdolaly 482 centimetrů. Lepší zápis měla Američanka Katie Nageotteová a byla druhá. Pro Kanaďanku Alyshu Newmanovou znamenalo překonání 482 vyrovnání jejího vlastního národního rekordu z předešlého mítinku DL v Paříži, kde zvítězila.

Ve stejné disciplíně mužů se očekával útok na šestimetrovou hranici. Ten se ovšem nekonal. Nejhodnotnější výkon předvedl Američan Sam Kendricks, jenž se jako jediný dostal přes 593 centimetrů. Další tři tyčkaři skočily 583. Od druhého do čtvrtého místa se za sebou seřadili Švéd Armand Duplantis, Polák Piotr Lisek a Američan Cole Walsh.

Mužská stovka zůstala možná trošku za očekáváním. Jen jediný sprinter zaběhl pod deset vteřin. Čas 9.98 vynesl diamantový triumf Noahu Lylesovi ze Spojených států amerických. Jako druhý se do cíle předkláněl Číňan Zhenye Xie (10.04). Třetí byl jediný Jamajčan na startu Yohan Blake (10.07).

V závodě na 400 metrů žen udržela svou letošní neporazitelnost v rámci Diamantové ligy Salwa Eid Naserová z Bahrajnu, když jasně dominovala v čase 50.21 a zaslouženě brala diamantovou trofej. Druhá byla nejlepší z Američanek Shakima Wimbleyová (51.21) a z první dráhy si dosprintovala pro třetí příčku Nizozemka Lisanne de Witteová (51.30).

Ve výškařském sektoru se jen jediný závodník dokázal úspěšně přenést přes laťku o hodnotě 232 centimetrů. Byl jím Ukrajinec Andrej Protsenko, jenž si v ten správný moment posunul sezónní maximum a mohl se těšit ze zisku diamantové trofeje. Druhý byl obhájce loňského primátu Australan Brandon Starc. Třetí skončil Bulhar Tihomir Ivanov. Oba skočili shodně 230.

Závody v Curychu tradičně uzavírají štafety na 4x100 metrů žen. V nich zvítězila skvěle seběhaná čtveřice z Německa, která zaostala časem 42.22 jen setinu za letošním nejlepším světovým výkonem Američanek. Druhé byly Nizozemky (42.28) před Čínou (42.60).

Výsledky

Petr Jelínek, foto: Alfonz Juck

Vytisknout