přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

17. května 2023, 13:25

Tradice na počest Ludvíka Daňka pokračuje

V úterý 23. května proběhne v Turnově 23. ročník Memoriálu Ludvíka Daňka, kde se sejde velice zajímavá domácí i zahraniční konkurence. Na co se tedy mohou příznivci atletiky těšit?

Hlavní memoriálovou disciplínou je samozřejmě hod diskem, který se koná právě na počest olympijského vítěze z her v Mnichově 1972 a naší atletické legendy Ludvíka Daňka. Nejžhavějším domácím želízkem v ohni bude dlouholetá česká jednička této disciplíny Marek Bárta, jenž by se rád konečně dočkal vítězství v tomto memoriálu. Při loňském ročníku k němu měl bronzový medailista z evropského vrhačského poháru opravdu blízko, když obsadil druhé místo.

Nebude to však mít jednoduché, protože se mu postaví opravdu kvalitní soupeři. Vůbec nejhodnotnějším osobním rekordem 66.93 se může pyšnit Maďar Robert Szikszai. Někdejší bronzový medailista z univerziády už v minulosti dokázal na Daňkovi zvítězit. Bylo to v roce 2021. Loni skončil čtvrtý. Silnou jamajskou diskařskou školu bude zastupovat vítěz Středoamerických her a devátý z olympiády v Tokiu Chad Wright s osobákem 66.54. Pětašedesátimetrovou hranici pokořili ve své dosavadní kariéře také pátý z loňských her Commonwealthu Brit Nicholas Percy a Jihoafričan Victor Hogan, pátý muž světového šampionátu v Moskvě 2013.

V dálkařském sektoru nebude chybět český rekordman Radek Juška. Tomu se v Turnově tradičně daří, když na Memoriálu Ludvíka Daňka zvítězil už pětkrát. V roce 2017 ozdobil svůj triumf dokonce tehdejším národním rekordem 829 centimetrů. Nebude však jediným osmimetrovým závodníkem ve startovním poli. Jihoafričan Karabo Satekge letos už dolétl na 805 centimetrů. Kariérní maximum Poláka Andrezeje Kucha má pak stejnou hodnotu.

Stovka nabídne další z napínavých duelů mezi spoludržiteli českého rekordu Janem Velebou a Zdeňkem Stromšíkem, do kterého budou chtít promluvit jamajští sprinteři v čele s Oshanem Baileymem, jenž se v roce 2013 podílel na štafetovém zlatu této karibské sprinterské velmoci na MS v Moskvě. Hned dva štafetové medailové úspěchy ze světových šampionátů má pak na svém kontě Jura Levy, sprinterka s osobním rekordem 11.06.

Na třístovce se můžeme těšit na souboj trojnásobného halového mistry světa i Evropy Pavla Masláka s finalistou nedávného halového mistrovství Evropy v Istanbulu Matějem Krskem nebo další oporou reprezentačních štafet Michalem Desenským.

Zajímavých časů se můžeme dočkat i na obou osmistovkách, kde poběží například Filip Šnejdr, Jakub Davidík, nebo Kristiina Mäki.

Program 23. ročníku Memoriálu Ludvíka Daňka odstartuje v úterý 23. května v 15:00 hodin na turnovském atletickém stadionu.

Petr Jelínek

Vytisknout