přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

11. května 2022, 15:30

Tomáš Dvořák slaví 50

Dnes uplynulo přesně padesát let, kdy přišla na svět desetibojařská legenda a bývalý šéftrenér reprezentace Tomáš Dvořák.

Tomáš Dvořák patří beze sporu mezi nejvýraznější osobnosti historie světového desetiboje a samozřejmě také české atletiky. Rodák ze Zlína (tehdejšího Gottwaldova) si svůj první desetiboj vyzkoušel v 15 letech.

Od roku 1988 se začal připravovat pod vedením kouče Zdeňka Váni. První velký úspěch přišel v roce 1991 na mistrovství Evropy juniorů v Soluni, kde Tomáš vystoupal na stříbrný stupínek. Na olympijských hrách v Atlantě pak bral bronz v tehdejším národním rekordu 8664 bodů.

Jeho medailová sbírka z velkých mezinárodních akcí je ovšem mnohem bohatější. Třikrát za sebou dokázal vyhrát mistrovství světa pod otevřeným nebem, když nenašel přemožitele na šampionátech v Aténách 1997, Seville 1999 a Edmontonu 2001. K tomu má doma jedno zlato a dvě stříbra z halových evropských šampionátů a jedno stříbro z HMS.

Liché roky mu byly souzeny. V sezóně 1999 vylepšil na Evropském poháru v Praze hodnotu desetibojařského světového rekordu na 8994 bodů. Ve stejném roce byl také vyhlášen nejlepším českým atletem sezóny.

Na sklonku kariéry už kombinoval své závodění s trenérskou činností a v roce 2008 oficiálně oznámil, že jako aktivní atlet končí. Následně své bohaté zkušenosti prodal například i jako spolukomentátor a expert České televize.

Roku 2009 byl jmenován do funkce šéftrenéra české reprezentace, ve které nahradil Václava Fišera. V čele našeho národního týmu stál až do roku 2019.

Poté se vydal úplně jinou cestou, když začal podnikat jako spolumajitel firmy Trees, která se zaměřuje na stavby zahrad na klíč a spojil tak práci se svým koníčkem.

Atletice se věnují také jeho dcery, které se připravují pod vedením manželky Gabriely Dvořákové. Dvojčata Kateřina a Barbora reprezentovaly Českou republiku na několika mládežnických šampionátech ve vícebojích. Nejmladší Tereza se pak věnuje spíše sprintům a skoku dalekému.

Jménem Českého atletického svazu přejeme Tomášovi všechno nejlepší a do budoucna mnoho životních i pracovních úspěchů.

Petr Jelínek

Vytisknout