přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

23. listopadu 2010, 14:24

Thorkildsen vyzve na Tretře domácí elitu

Přípravy jubilejního 50. ročníku Zlaté tretry se rozjely ambiciózně. Z Norska přijede světová oštěpařská jednička a v hledáčku pořadatelů mítinku jsou i další zahraniční hvězdy, včetně té největší současné – Bolta.

„Padesáté výročí je v lidském životě krásné a my chceme představit náš mítink v tom nejlepším světle tak, aby byl nezapomenutelným zážitkem,“ uvedl majitel pořádající agentury Miroslav Černošek. „Pozveme závodníky z historie, bývalé hvězdy, z České republiky i zahraničí,“ přislíbil ředitel Zlaté tretry Jan Železný.

„Padesát let – to není u mítinku běžná věc,“ přidal se předseda Českého atletického svazu Libor Varhaník. „Jsme rádi, že Zlatá tretra vykročuje do jubilejního ročníku v plné síle. A nás těší, že mezi hlavní hvězdy patří naši atleti. Mít takový mítink na našem území je motivací i pro další,“ doplnil Varhaník.

Oštěp: výstavní česká disciplína
Současná utěšená situace českého oštěpu přiměla pořadatele, aby se rozhodli začlenit mužskou i ženskou soutěž do hlavního programu Zlaté trety 31. května. A hned vzápětí vytáhl šéf mítinku i první eso z rukávu, jímž bude Andreas Thorkildsen. „Je to megahvězda, byl jediný Evropan (muž) mezi pěti nejlepšími atlety světa. A já jsem rád, že ho můžeme přivítat u nás. Navíc velice dobře hází i na začátku sezony,“ upozornil Železný na plus startu norského suveréna v jinak nepříliš výhodný brzký termín.


Andreas Thorkildsen proti domácí špičce - foto: www.graf.cz

Thorkildsen na Tretře startoval jedinkrát, ještě jako málo známý oštěpař před osmi lety. S 80.15 metru skončil pátý. „Publikum bylo úžasné, Jan Železný tu byl velká hvězda,“ vybavil si nynější šampion, který je sice teprve necelé tři týdny v tréninku, ambice ale pro příští sezonu má jasné. „Chci si zlepšit osobní rekord, pracuju na tom každý rok, ale dlouho se mi to už nepovedlo (čtyři roky – pozn.). Světový rekord je kus cesty a nevím, kam se ještě můžu zlepšit, ale věřím, že nějaký metr v rezervě ještě mám,“ přeje si Thorkildsen, který se na návrat do Ostravy těší a slibuje, že po mítinku půjde s všemi českými soupeři rád na pivo.

Soupeři pro Thorkildsena – česká elitní trojice
Thorkildsenovi, muži ověnčenému všemi možnými tituly – z olympiády, mistrovství světa i Evropy, se zcela jistě postaví kompletní domácí špičkové trio koučované Železným: Jakub Vadlejch, Vítězslav Veselý a především Petr Frydrych, který letos v předprogramu ohromil svým dosud platným maximem 88.23.


Petr Frydrych při DL v Bruselu - foto: www.graf.cz

„Na posledních dvou Tretrách jsem si vždy hodil osobní rekord, ale hlavně doufám, že předvedeme divákům důstojnou show. Naučili se chodit na největší domácí hvězdu Jana Železného a pak Barboru Špotákovou. Snad je nezklameme,“ přála si česká jednička. Z angažování Thorkildsena má Frydrych radost. „Andreas je soupeřem, s nímž se nejčastěji bavím.“

Jubileum, dobrý okamžik ke zlomu
Hlavní hvězdou ženského oštěpu bude světová rekordmanka a olympijská vítězka Barbora Špotáková i přesto, že se jí v Ostravě při Tretře „tradičně“ nedaří. „Letos jsem tu zažila nejhorší počasí, srovnatelné snad jen s kvalifikací na mistrovství Evropy v Mnichově. Přesto, už když jsem odjížděla, jsem se rozhodla, že přijedu zase,“ uvedla nová členka týmu trenéra Železného.

„Přiznám se, že jubilejní ročník mě zlákal. Je to podle mě nejlepší doba nezdary zlomit,“ nechala se dále slyšet Špotáková. „Víme, že tu Bára měla problémy, ale já jsem přesvědčen, že jednou tu také bude vzpomínat na nějaký mimořádný výkon,“ prohlásil její kouč, který připravuje i další jistou startující, finalistku ME Jarmilu Klimešovou.

Rýsují se další hvězdy
Základ obou oštěpařských závodů je jasný, kdo bude hlavní vyzývatelkou Špotákové? „Uvidíme, koho získáme, zda Abakumovovou, Obergföllovou nebo překvapivou mistryni Evropy Molitorovou,“ zauvažoval sportovní manažer mítinku Alfonz Juck. „Podle toho také zvolíme, který z oštěpů bude první.“ Juck také zapracoval při gala v Monaku na přilákání hvězd pro další disciplíny. Přání vrátit se vyjádřil trojnásobný účastník Tretry a světový atlet roku David Rudisha, pravidelnou účastnicí je také jeho ženský protějšek Blanka Vlašičová. Jednání probíhají i s Dayronem Roblesem, jenž stále drží na stodesítce překážek světový rekord z Ostravy před dvěma lety.

Největší výzvou je však pro pořadatele získání hvězdy největšího formátu, Usaina Bolta. „Světové sportovní deníky zaznamenaly, že na Tretru rád vzpomíná. Jsme na dobré cestě, aby tu startoval,“ prohlásil za organizátory Černošek a jeho slova doplnil Juck: „Příští rok chce Bolt startovat ještě méně než loni, pouze pětkrát před mistrovstvím světa. Pokud se nám ho podaří získat, bude to opravdu něco. Jsme ale připraveni pro něj udělat disciplínu, jakou si řekne. Stovku, dvoustovku nebo i znova třístovku, pokud by mu ta letošní ležela v hlavě,“ usmál se Juck, který připomněl, že jamajský „Blesk“ bude brát následující sezonu kvůli mistrovství světě vážněji než tu uplynulou, jíž chyběl jasný vrchol.

Pořadatelé usilují o stávající podobu stadionu alespoň pro příští rok
Bolt a další hvězdy, to je program příštích týdnů a měsíců, jeden důležitý otazník je však třeba řešit urgentně, a to plánovanou rekonstrukci stadionu. Po případném zbourání jedné tribuny se totiž měla postavit místo ní dočasná, montovaná. „Předpokládáme a doufáme, že provizorní tribuna nebude a zůstane do padesátého ročníku ta stávající. Už proto, že by to snížilo kapacitu,“ uvedl šéf pořádající agentury Černošek. „Sdílíme podobné obavy, dostali jsme se do skluzu i kvůli komunálním volbám. A nestihla by se ani provizorní tribuna,“ upozornil předseda ČAS Varhaník, který připomněl i další akci, která se má na vítkovickém stadionu příští rok odehrát – mistrovství Evropy do 23 let.

Stránky Zlaté tretry Ostrava: www.zlatatretra.cz

Michal Procházka

Vytisknout