přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

24. listopadu 2010, 13:07

Téma týdne: jaké byly střední a dlouhé tratě v roce 2010

V Tématu týdne pokračujeme druhým dílem seriálu „Jaké byly…“ běhy na střední a dlouhé tratě na dráze. Nebýt rekordních zápisů půlkaře Rudishy, byly by to docela klidné vody, Keňan to však svými výkony „dotáhl“ až k titulu světového atleta roku.

Král středotraťařů Rudisha
Není pochyb o tom, že David Rudisha, jenž teprve v prosinci oslaví 22. narozeniny, je jednoznačnou jedničkou, nejen osmistovky, ale i středních tratí vůbec. Ve své hlavní disciplíně startoval včetně rozběhů šestnáctkrát a přemožitele nenašel ani jednou, což mu vyneslo i diamantovou trofej. A k tomu přidal vynikající výsledky, nejen dva světové rekordy. Letos mu patří čtyři nejlepší výkony, které se v historických statistikách seřadily na 1., 2., 5. a 11. místo.


David Rusisha - www.graf.cz

Při svém čtvrtém nejlepším čase v Oslo ustál Rudisha souboj s nejbližším soupeřem, ještě o půl roku mladším Abubakerem Kakim (1:42.04 vs. 1:42.23). Z top desítky výkonů má Keňan na svém kontě sedm, z nejlepších dvaceti pak polovinu, Súdánec čtyři. Jedině Kaki dokázal letošního suveréna potrápit, a jen další mladík Boaz Lalang dokázal pokořit 1:43, čímž se stal 25. půlkařem pod touto hranicí (výkonů je 73). Díky Rudishovi se zvedl počet časů pod 1:42 o polovinu na devět, vedle čtyřech časů Kipketera z druhé poloviny devadesátých let se na tom podíleli ještě Brit Coe a Brazilec Cruz v letech osmdesátých. Kaki a Lalang byli letos díky závodu v Eugene nejrychlejšími na kilometru (2:13.62 a 2:14.83).

Objev: Silas Kiplagat
Letošní statistiky na 1500 metrů ovládl Silas Kiplagat, před sezonou na mezinárodní scéně neznámý. O tom, jaký tento 21letý Keňan udělal skok, svědčí, že zatím ani nemá deset časů pod 3:40. Vyhrál ovšem nejrychlejší závod roku v Monaku, díky němuž se může pochlubit dokonce výkonem o 73 setin pod 3:30. Kiplagat se tak pasoval na desátého nejrychlejšího na patnáctistovce v historii a tabulkovou nadvládu stvrdil čtvrtým časem sezony. Druhým a letos posledním, který tuto významnou metu pokořil rovněž poprvé, je mnohem zkušenější Maročan Laalou. Jeho to posunulo na šestnáctou pozici historie. Jmenovanou hranici 3:30 zdolala dvacítka mílařů, v celkem 69 časech.

Patnáctistovkaři vyprodukovali při Diamantové lize v Monaku hned pět ze šesti nejrychlejších časů, Američan Wheating si tu zlepšil osobák o šest a půl vteřiny pod 3:31, majitel trofeje za celý seriál však mezi nejrychlejšími chybí. Asbel Kiprop totiž v monackém závodě nestartoval a dokonce mu patří až devátý nejlepší výkon, Keňan však bravurně zvládal taktické boje a ve čtyřech ze svých pěti diamantových startů zvítězil.

Více v Tématu týdne, které najdete v levé liště našeho webu

Michal Procházka

Vytisknout