přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

2. prosince 2010, 18:29

Téma týdne: Jaké byly … sprinterské překážky a víceboje

V seriálu Jaké byly … přicházejí na řadu sprinteři překážkáři a vícebojaři. Mezi nimi vyčnívala dvě jména, která se objevila i mezi pěticí nominovaných na světového atleta roku.

David Oliver se na stodesítce stal třetím nejrychlejším mužem historie a získal diamantovou trofej. Jessica Ennisová ovládla pětiboj na halovém světě i sedmiboj na Evropě, v obou případech ve vynikajících výkonech.

Oliver zastínil Roblese
Aktuální překážkářský rekordman Dayron Robles zvítězil na halovém MS v Dauhá, když ale sezonu předčasně ukončil, začalo se skloňovat pouze jméno Davida Olivera. Fyzicky disponovaný Američan se s Kubáncem střetnul jen jednou a porazil jej, ostatní soupeře pak doslova válcoval, z dráhy odešel pod otevřeným nebem pokaždé jako první.


David Oliver; foto: www.graf.cz

Vynikající formu pak Oliver proměnil i ve čtvrtý čas všech dob 12.89, čímž se historicky zařadil za duo dalších pokořitelů hranice 12.9 Robles – Liou Siang. Předešlý světový rekordman se zjevil na startu až v závěru sezony při Asijských hrách a stačilo mu to ke třetí pozici v tabulkách za oběma zmíněnými sprintery.

Osm z deseti nejlepších časů však zůstalo Oliverovi, jako jediný se pětkrát dostal pod 13 vteřin. Ve statistikách najdeme, že se to povedlo tuctu sprinterů v celkem 46 časech – Oliver mezi elitou není nový, již před dvěma lety zaběhl 12.95. Ani pod 13.1 nepřibyl žádný sprinter, čtvrté místo v sezoně patří Ryanu Wilsonovi s 13.12 (jeho OR je navíc 13.02). Evropský lídr sezony Petr Svoboda je na světě osmý.

Na Jacksona vyzrál jen Clement
Americký čtvrtkař překážkář Bershawn Jackson má za sebou vydařenou sezonu. Prohrál pouze dvakrát, v obou případech s krajanem Clementem, a celkové vítězství v Diamantové lize získal s přehledem. Navíc se časem 47.32 na dvě setiny přiblížil svému pět let starému osobáku, což byl jediný výkon sezony pod 47.5, metu, kterou v minulosti zdolalo čtrnáct překážkářů 39krát.

Více v rubrice Téma týdne (levá lišta webu ČAS).

Michal Procházka

Vytisknout