přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

10. prosince 2010, 09:55

Téma týdne: Jaké byly … skoky v roce 2010

Po vícebojařském intermezzu se naplno přesouváme z běžeckého oválu do sektorů technických disciplín. V pokračování seriálu Jaké byly… se budeme věnovat skokům.

Jejich dosavadní největší osobnost Jelena Isinbajevová si po nezdaru na halovém MS dala pauzu. Dala tak ještě více vyniknout Blance Vlašičové a chorvatská výškařka to dotáhla až k titulům atletky Evropy i světa.

Uchov vs. Šustov
Duo ruských výškařů se osudově střetlo na mistrovství Evropy. Halový mistr světa Ivan Uchov zvítězil ve všech svých čtyřech startech na Diamantové lize a získal i trofej pro vítěze. Alexandr Šustov jej porazil na domácím šampionátu, před ME však Uchov skočil výkon roku 234 cm. S koně jej ale v Barceloně shodil déšť. Sice se s ním dokázal porovnat lépe než v minulosti, ale na Šustova nestačil.


Ivan Uchov - obě foto: www.graf.cz

Uchov si pak spravil chuť diamantovým triumfem a také vylepšeným osobákem pod otevřeným nebem (v hale skočil letos 238, OR má 240), čímž zaokrouhlil na čísle dvacet počet skokanů s maximem na 236. Celkem už tento výkon a lepší zaznamenalo 44 výškařů v 157 závodech. O centimetr níže je seznam delší o 13 jmen a stovku výkonů. V povzdálí za Uchovem se v letošních statistikách na 233 poskládala čtveřice skokanů, Američan Jonas a trio Rusů – Šustov, Silnov a Rybakov. Už deset let nikdo nepřekonal na otevřených hřištích hranici superelity, 240 zdolal jako sedmý výškař historie naposledy v roce 2000 Rus Voronin.

Více v rubrice Téma týdne (levá lišta webu ČAS).

Michal Procházka

Vytisknout