přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

5. ledna 2021, 10:39

Taplinovi prodloužen distanc do roku 2026

Grenadský čtvrtkař Bralon Taplin si minimálně do roku 2026 nezazávodí. Jednotka pro bezúhonnost atletiky (AIU) mu prodloužila distanc za zmeškané dopingové kontroly o další tři roky.

Taplinovi byla pozastavena činnost od podzimu roku 2019. Důvodem bylo zmeškání několika dopingových kontrol. Na jednu z nich se nedostavil po vítězství na mítinku v Grenadě v dubnu téhož roku. Tehdy se před Sportovní arbitráží hájil tím, že nebyl adekvátně upozorněn, že má dopingovou kontrolu v daný den absolvovat. V momentě, kdy byl k tomuto vyzván prý poskytoval rozhovory novinářům. Sportovní arbitráž jeho obhajobu označila jako nevěrohodnou a odvolání zamítla.

Grenaďan však zmeškal také další nesoutěžní dopingové kontroly. Naposledy ho komisaři nezastihli 25. listopadu 2019, když byl u soudu kvůli dopravní nehodě v Texasu. Celkem si tak rodák z Floridy odpyká sedmiletý distanc. Nový trest naváže v roce 2023 na ten původní. Znamená to tedy, že přijde o olympijské hry v Tokiu i Paříži a také o tři nadcházející světové šampionáty. Závodit bude moci až v září 2026, kdy mu bude 34 let.

Taplinovým největším úspěchem je sedmé místo na olympijských hrách v Riu de Janeiru. Jen krátce před hrami si zaběhl na mítinku Diamantové ligy v Monaku také svůj absolutní osobní rekord 44.38. S časem 44.88 z roku 2018 je také osmým nejrychlejším čtvrtkařem historie v hale. Dvakrát se představil také v České republice. V roce 2017 vyhrál při Czech Indoor Gala v Ostravě závod na 300 metrů ve vynikajícím čase 31.97. Tento výkon ho řadí na šesté místo historických světových tabulek na této distanci pod střechou. O rok později se na sever Moravy vrátil, aby si zazávodil na Zlaté tretře, kde nakonec doběhl na pátém místě.

Památný byl také jeho souboj s Pavlem Maslákem na halovém mistrovství světa v Portlandu 2016, kde byl Taplin hlavním favoritem na zlato a v závodě dlouho vedl. V závěru mu ovšem dramaticky došly síly a pro titul si dosprintoval náš reprezentant. Na Taplina zbylo nepopulární čtvrté místo.

Petr Jelínek, foto: ČAS - Aleš Gräf

Vytisknout