přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

16. července 2020, 14:04

Tamberi a Schippersová na Tretře

V úterý 8. září se uskuteční 59. ročník mezinárodního mítinku Zlatá Tretra. Dnes proběhla na vítkovickém atletickém stadionu tisková konference, kde byly představeny některé další hvězdy, které se ostravskému publiku představí.

Pořádnou show slibuje soutěž výškařů. O to by se měl postarat zejména halový mistr světa a evropský šampion pod střechou i otevřeným nebem Gianmarco Tamberi. Temperamentní Ital s osobním rekordem 239 centimetrů dokáže vždy naladit diváky na svou vlnu. Na Zlaté tretře si zazávodil v roce 2017, vrací se tak po třech letech. Letos se dělí o čelo průběžných světových tabulek výkonem 230 centimetrů. „Do Ostravy se znovu velmi těším, protože stadion je skvělý a vždy jsem snil, že na něm jedinečnou trofej ze Zlaté tretry získám. Tím, jak se to blíží, mám pocit, že se vše vrací do normálu,“ vzkázal.

Souboje s italským šampionem se nemůže dočkat ani naše výškařská jednička Marek Bahník. Svěřenec trenéra Svatoslava Tona si letos v hale vylepšil osobní rekord na 225 centimetrů a věří, že právě na Zlaté tretře by jeho hodnotu mohl posunout ještě výše. „S účastí Tamberiho to bude určitě úžasný závod. Zatím jsem s ním soupeřil pouze jedinkrát, ale vím, že kamkoliv přijede, tak to stojí zato. Věřím, že bych se s ním mohl svést a předvést dobrý výkon. Rád bych v této sezóně atakoval 230 centimetrů a zrovna Tretra by mohla být tím správným místem,“ řekl jedenadvacetiletý atlet.

Další významným zahraničním hostem letošního ročníku Zlaté tretry je nizozemská sprinterka Dafne Schippersová. Dvojnásobná mistryně světa a stříbrná olympijská medailistka z her v Riu závodila na Zlaté tretře poprvé před dvěma lety a vítěznou premiéru ozdobila kvalitním časem 22.52. Že se jí na vítkovické dráze daří, pak potvrdila o několik měsíců později při Kontinentálním poháru, kde zaběhla dvoustovku za 22.28. Tentokrát poběží netradiční trať 150 metrů. „Musím přiznat, že na závodech jsem ještě 150 metrů pořádně neběžela, ale mám pocit, že by mi mohla tato vzdálenost vyhovovat. Mám na svůj první start v Ostravě skvělé vzpomínky, ale zda se mi podaří překonat nějaké rekordy, záleží na spoustě věcí,“ nechala se slyšet.

Poprvé od roku 1996 budou mít diváci možnost vidět na hlavní ploše klání diskařů. Letos přislíbili svůj start poslední dva mistři světa v této disciplíně Švéd Daniel Stahl a Litevec Andrius Gudžius. Stahl je momentálně vedoucím mužem letošních světových tabulek s výkonem 70.25 a Gudžius se nachází také ve vynikající formě. V ohrožení tak může být i rekord mítinku Kubánce Luise Delise z roku 1983, který má hodnotu 68.06.

Z českých hvězd by na Zlaté tretře neměla chybět oštěpařská esa Jakub Vadlejch, Barbora Špotáková a Nikola Ogrodníková. V koulařském kruhu by se měl představit český rekordman Tomáš Staněk a na dráze uvidíme Simonu Vrzalovou či Lukáše Hodbodě.

Ze zahraničních atletů již dříve přislíbili svou účast novozélandská koulařská legenda Tom Walsh, poslední olympijská vítězka v hodu oštěpem Sara Kolaková z Chorvatska nebo dvojnásobný olympijský šampion a čtyřnásobný mistr světa v trojskoku Christian Taylor, jemuž by měl být velkým soupeřem další osmnáctimetrový borec Pedro Pablo Pichardo z Portugalska.

Zlatá tretra v Ostravě je pro letošní rok součástí nově vzniklého atletického seriálu World Athletics Continental Tour Gold.

Petr Jelínek, foto: ČAS - Aleš Gräf

Vytisknout