přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

19. listopadu 2010, 12:51

Tak vypadá srdce Asijských her

Náš spolupracovník Aleš Gräf navštívil, a samozřejmě i vyfotil, stadion Aoti, který bude od neděle v čínském Guangzhou hostit atletiku na Asijských hrách.

Aoti hlavní (nebo též olympijský) stadion v Guangzhou byl dokončen v roce 2001. Stavba trvala tři roky. Stadion je svým velice nepravidelným tvarem a uspořádáním velice inovativní. Musím přiznat, že z architektonického hlediska je to jeden z nejhezčích nebo možná vůbec nejkrásnější stadion, který jsem viděl. Vloni se zde konalo mistrovství Asie v atletice. Atletické soutěže zde proběhnou i po dobu Asijských her – od neděle 21. 11. do soboty následujícího týdne, kdy budou ukončeny oběma maratónskými závody.

Stadion měl údajně pomoci při pořádání OH v roce 2008 (k čemu, to bohužel nevím) a podle toho je i nazván - Olympijský. Jeho kapacita je úctyhodná – přesně 80 012 sedících diváků. V hlavní tribuně je umístěn moderní hotel o 100 pokojích a 100 apartmánech. Součástí celého areálu nazvaného Aoti je i plavecký bazén, hřiště na pozemní hokej, tenisové kurty, lukostřelecký areál  a další sportoviště. Aoti se nachází v severozápadní části města a je bezprostředně napojen na metro.


Text i foto Aleš Gräf, www.graf.cz