přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

26. července 2023, 14:20

Tábor hostí domácí špičku

O posledním červencovém víkendu proběhne ve sportovním areálu Mír mistrovství České republiky mužů a žen na dráze, kde se sejde téměř kompletní česká špička, která bude bojovat o mistrovské tituly i účast na nadcházejících mezinárodních vrcholech.

Tábor je hostitelem mistrovství České republiky mužů a žen počtvrté v historii. Domácí elita se na jich Čech vrátí po sedmi letech a nebude se bojovat jen o mistrovské medaile. MČR je také pro naše nejlepší poslední možností, jak se kvalifikovat na mistrovství světa v Budapešti. Jejich výkony budou důležité i směrem k vrcholům příští sezóny, kterými jsou olympijské hry v Paříži a mistrovství Evropy v Římě, jelikož kvalifikační období na obě reprezentační akce už běží.

Mistrovská derniéra Špotákové a Vadlejch o šestý titul

Každoroční ozdobou domácích republikových šampionátů bývají oštěpařská klání. V tom ženském se můžeme těšit na světovou rekordmanku Barboru Špotákovou, pro kterou by to měl být poslední start na MČR. V Táboře bude bojovat už o svůj 16. titul. Nebude to však mít jednoduché, protože ji čeká řada kvalitních soupeřek. Irena Gillarová stála na stupních vítězů při MČR už devětkrát. Zlato jí ovšem zatím chybí. Petra Sičaková si v této sezóně posunula kariérní maximum na 60.05. Pak je tady ještě Nikol Tabačková, která na minulých mistrácích v Hodoníně brala stříbro v osobáku 59.06 a následně brala osmé místo na mistrovství Evropy v Mnichově. Tabačková má také velmi nadějné postavení ve světovém rankingu směrem k MS v Budapešti. Musí ovšem hodit potvrzovací výkon ČAS, k jehož pokoření chybí 43 centimetrů.

V soutěži oštěpařů je jasným favoritem stříbrný olympijský medailista a pětinásobný český šampion Jakub Vadlejch. Ten loni na MČR podlehl v kvalitním duelu Vítězslavu Veselému, který ovšem letos ve startovní listině chybí. Jakub se nachází v parádní formě, když výkonem 89.51 vévodí letošním průběžným světovým tabulkám. Před několika dny také opanoval mítink Diamantové ligy v Monaku.

Přehlídka českých rekordmanů a medailisté z HME

Mezi očekávané highlighty můžeme řadit také disciplíny, kde budou startovat medailisté z březnového halového evropského šampionátu v Istanbulu. Koulař Tomáš Staněk vybojoval v Turecku stříbro vynikajícím výkonem 21.90 a pod otevřeným nebem zatím zaznamenal nejlépe 21.71. Čerstvý otec syna Filipa má ve své sbírce už šest mistrovských titulů.

Tyčkařka Amálie Švábíková vystoupala v Istanbulu na bronzový stupínek. Ještě předtím vylepšila na halovém domácím šampionátu národní rekord na 472 centimetrů. Svěřenkyni Štěpána Janáčka se daří i v průběhu letní sezóny. Nejvýše zatím skočila na Zlaté tretře v Ostravě, kde zdolala laťku ve výšce 464 cm.

Dálkaři Radku Juškovi na HME k medaili také nechybělo mnoho. Nakonec český rekordman obsadil páté místo. Krátce před MČR potvrdil stoupající formu, když při Velké ceně Nového Města nad Metují dolétl až na 808 centimetrů. V Táboře by si rád doskákal už pro svůj devátý titul.

Osm zlatých z venkovního MČR má také Kristiina Mäki. Na rozdíl od Jušky je získala ve třech různých disciplínách. Pro letošní mistráky si zvolila start na patnáctistovce, kde by se ráda prezentovala i rychlým časem.

Velkým lákadlem je i mužská stovka, kde se proti sobě utkají tradiční rivalové a spoludržitelé českého rekordu Jan Veleba a Zdeněk Stromšík. Co se týká počtu titulů, tak zatím vede Veleba s pěti zlatými. Stromšík má o jedno zlato méně. Tábor však patří mezi jeho oblíbené stadiony. Právě na této dráze totiž zaběhl časem 10.16 národní rekord, který pak v následujících sezónách vyrovnali Veleba a Dominik Záleský.

Našlapané čtvrtky

Atraktivní podívanou slibují také závody na 400 metrů s překážkami i bez. Hladká čtvrtka mužů nebude pouze bojem o cenné kovy, ale také o místa ve štafetách pro mistrovství světa v Budapešti. Už o svůj čtvrtý triumf v řadě chce bojovat Matěj Krsek, jenž svůj loňský primát ozdobil rekordem šampionátu 45.55. V hale se pak blýskl pátým místem na HME v Istanbulu a momentálně vede i národní tabulky pod otevřeným nebem svým výkonem ze Zlaté tretry 45.62. Při nedávném mítinku P-T-S v Banské Bystrici se mu ovšem časem 45.75 přiblížil Patrik Šorm, jenž se po zdravotních komplikacích vrací do někdejší formy.

Od roku 2016 stál při mistrovském klání pod otevřeným nebem na nejvyšším stupínku někdo jiný než Šorm nebo Krsek pouze jednou. V roce 2018 se stal mistrem republiky vůbec nejúspěšnější čtvrtkař naší historie Pavel Maslák. Také on už se v této sezóně dostal pod 46 vteřin. O medaile a místo ve štafetě na letošním globálním vrcholu se chtějí poprat také Michal Desenský s Janem Tesařem.

V závodě žen na 400 metrů se očekává duel finalistek nedávného HME v podobě dlouhodobé české jedničky této disciplíny Lady Vondrové a Terezy Petržilkové, která se výkonnostně posouvá k Ladě stále blíže. Vondrová letos běžela nejrychleji v Ženevě, kde zvítězila v čase 51.13. Petržilková si v posledních týdnem posunula své kariérní maximum hned několikrát až na současných 51.28, což je výkon, kterého dosáhla na zlatém mítinku WA Tour v maďarském Székesfehérváru. Co nejlépe by oběma zkušeným závodnicím ráda sekundovala domácí hvězda a stříbrná z loňského ME do 18 let Lurdes Gloria Manuel, která se letos zlepšila už na 52.31.

Obě čtvrtky překážek mají jasné favority a Nikoleta Jíchová s Vítem Müllerem doufají, že se jim v Táboře podaří prolomit velké kariérní milníky. Müller i v nepříliš příznivém počasí triumfoval na Memoriálu Josefa Odložila časem 49.14 a zisk svého šestého titulu by rád ozdobil časem pod 49 vteřin. Nikoleta Jíchová se zas nezadržitelně přibližuje zdolání hranice 55 vteřin. K jejímu pokoření už jí zbývá jen 17 setin.

Celá řada zajímavých mistrovských soubojů

Téměř každá disciplína nadcházejícího MČR může nabídnout velmi napínavá klání za účasti úspěšných českých reprezentantů. Na osmistovce se například utkají trojnásobný šampion a stříbrný medailista z letošních Evropských her Filip Šnejdr s Jakubem Dudychou, který nás loni potěšil ziskem titulu dorosteneckého mistra Evropy a ve velkém výkonnostním progresu pokračuje i letos, když si posunul osobní rekord na 1:46.27. Právě Šnejdr ho před několika dny sesadil z čela letošních českých tabulek, když při pátečním mítinku Diamantové ligy v Monaku zaběhl 1:46.12.

Na patnáctistovce mužů se utkají obhájce titulu a český halový rekordman Filip Sasínek s finalistou HME Janem Frišem a Jakubem Davidíkem, který letos už také zaběhl pod 3:40. Pozor si musíme dát také na juniora Pavla Vindušku.

Ve výškařském sektoru si to rozdají čtyřnásobná šampionka a dlouholetá česká jednička této disciplíny Michaela Hrubá s příjemným překvapením nedávného ME do 23 let Denisou Pešovou. Hrubá byla letos třetí na ME družstev v Chorzówě, když zdolala 190 centimetrů. Pešová zase brala díky novému osobáku 187 cm na mistrovství Evropy do 23 let dělené čtvrté místo. Na letošním halovém MČR navíc dokázala Hrubou už porazit. Ve stejné disciplíně mužů bude startovat sedmý muž loňského mistrovství Evropy v Mnichově Jan Štefela.

Zajímavé bude jistě sledovat i soutěž kladivářů, kde se pokusí o zisk čtvrtého zlata v řadě Patrik Hájek, jenž se blýskl při Velké ceně Nového Města nad Metují kvalitním osobním rekordem 76.42, který ho řadí na páté místo českých historických tabulek. Po delší závodní pauze se vrací diskař Marek Bárta, pro něhož je mistrovské klání zásadním závodem směrem k možné účasti na mistrovství světa v Budapešti.

Doprovodný program, vstupenky stále v prodeji, MČR na ČT sport

Na fanoušky královny sportu čeká také bohatý doprovodný program. Jeho středobodem bude Sokolská plovárna Jordán, kde nebude chybět populární Atletika pro děti. Ratolesti si budou moci opět vyzkoušet atletické disciplíny, vyfotit se s maskotem Atíkem a čekají na ně drobné odměny. Do „fan zóny“ zavítají také naši atleti, kteří budou podepisovat kartičky.

Doprovodný program bude na Sokolské plovárně Jordán probíhat v sobotu od 13:00 do 16:30 hodin a v neděli od 11:00 do 14:00 hodin.

Česká televize chystá z obou soutěžních dnů přímé přenosy na stanici ČT sport, a to v sobotu od 17:00 do 19:00 a v neděli od 14:00 do 17:00. Celý soutěžní program pak bude k shlédnutí prostřednictvím streamu na facebookových stránkách Česká atletika.

Vstupenky na mistrovství České republiky mužů a žen jsou stále v prodeji, na sobotu na hlavní tribunu prostřednictvím sítě www.ticketportal.cz, na stání pak na oba dny na místě.

Petr Jelínek, foto: ČAS - Tomáš Edlman

Vytisknout