Svoboda šestý v Karlsruhe

pátek 27. ledna 2023
V německém Karlsruhe odstartovala svým prvním dílem World Athletics Indoor Tour Gold. Překážkář Petr Svoboda si při svém letošním prvním zahraničním startu doběhl pro šesté místo. K vidění byla řada nejlepších světových výkonů a také jeden vyrovnaný rekord mítinku.

Jediným českým zástupcem na mítinku byl překážkář Petr Svoboda. V rozběhu finišoval na čtvrtém místě a časem 7.64 se dostal do osmičlenného finále. V něm startoval z osmé dráhy a do cíle se předklonil jako šestý za 7.66. Finále patřilo španělským reprezentantům. Enrique Llopis i Asier Martínez zaběhli shodně 7.57. Tisíciny pak hrály pro prvního jmenovaného. Třetí byl Polák Jakub Szymanski za 7.60. "Čekal jsem trošku lepší časy, ale od Jablonce mám trošku problém s chodidlem na odrazové noze a ten kotník nebyl tak dynamický, jak by měl být, ale podařilo se mi na zlatém mítinku postoupit do finále a věřím, že se mi tím otevřely dveře na další mítinky této kategorie. Doufám, že příští týden zaběhnu na Czech Indoor Gala takový čas, jaký si představuju," prozradil své dojmy Petr těsně po doběhu.

Vrcholem večera bylo beze sporu finále žen na 60 metrů. Vítězná Britka Dina Asher-Smith vyrovnala časem 7.04 vousatý rekord mítinku Rusky Iriny Privalové z roku 1996 a zároveň také posunula hodnotu národního historického maxima své země, když běžela o dvě setiny rychleji než před šesti lety její krajanka Asha Philip. V historických evropských tabulkách se posunula na dělené deváté místo. Velmi rychlých časů dosáhly také druhé Polka Ewa Swoboda (7.09) a Švýcarka Mujinga Kambundji (7.11).

Po Karlsruhe se vyhřívají na čele průběžných světových statistik ve skoku o tyči hned tři borci. Američan KC Lightfoot, Australan Kurtis Marschall i Řek Emmanouil Karalis zdolali 583 centimetrů. Nejlepší zápis pak vynesl primát Lightfootovi. Pro třetího Karalise se jednalo o nový osobní rekord.

Závod na 1500 metrů mužů měl britského vítěze, kterým byl v novém osobním maximu 3:35.88 George Mills, jenž se stal novým leaderem průběžných tabulek. Těsný duel o druhé místo pak vyšel lépe Portugalci Isaacovi Naderovi (3:37.29) před Italem Federicem Rivou (3:37.36).

V dálkařském sektoru potvrdila roli favoritky zkušená Srbka Ivana Vuleta, když dolétla na 676, čímž o jeden centimetr vylepšila letošní nejlepší světový výkon Švédky Khaddi Sagnia. Druhá byla Agate de Sousta ze Svatého Tomáše a Princova ostrova za 666 a trio pomyslných medailistek doplnila domácí Maryse Luzolo (662).

V trojskoku žen byly nejvíce vidět kubánské barvy. Prozatím letos nejhodnotnější výkon na světě 14.64 zaznamenala Liadagmis Povea následovaná svou reprezentační kolegyní Leyanis Perez-Hernandez (14.45). Pro třetí příčku si doskákala Ukrajinka Maryna Bekh-Romanchuk (14.41).

O vítězce závodu žen na 800 metrů rozhodovaly pouhé dvě setiny, které hovořily ve prospěch Slovinky Anity Horvat, která tak triumfovala v nejrychlejším světovém čase této halové sezóny 2:00.44 a připsala si cenný skalp Etiopanky Freweyni Hailu (2:00.46).

Ženská trojka byla pod jasnou nadvládou Etiopanek, které obsadily prvních pět míst. V letošním nejlepším světovém výkonu 8:37.55 zvítězila Lemlem Hailu před Werkuhou Getachew (8:37.98) a Dawit Seyaum (8:39.20). Mezi muži se vyhoupl do čela letošních statistik časem 7:40.35 Etiopan Abdisa Feyisa. Nejrychlejším Evropanem byl druhý Belgičan Robin Hendrix za 7:40.53. Třetí doběhl další zástupce etiopské běžecké školy Adisu Girma (7:41.53).

Mužská čtvrtka měla na programu dva běhy. Nejrychlejší čas 46.45 předvedl čtvrtý muž loňského HMS Benjamin Lobo Vedel. V dalším pořadí ho následovali Španěl Oscar Husillos (46.63) a Belgičan Alexander Doom (46.68).

Klání koulařek bylo velmi vyrovnané, když se hned sedm závodnic vešlo do pouhých 33 centimetrů. Z plného bodového zisku do seriálu se mohla radovat Portugalka Auriol Dongmo, která zvítězila vrhem na 18.90 před Kanaďankou Sarah Mitton (18.88) a Jamajčankou Danniel Thomas-Dodd (18.77). Světová šampionka a suverénka loňské sezóny Chase Ealey ze Spojených států skončila překvapivě až šestá za 18.61.