Světový rekord Kipyegon a třetí Staněk

pátek 2. června 2023
Italská Florencie hostila třetí zastávku letošního ročníku Diamantové ligy. Keňanka Faith Kipyegon ji ozdobila novým světovým rekordem na trati 1500 metrů. Jediným českým zástupcem byl koulař Tomáš Staněk, který obsadil ve vyrovnané soutěži třetí příčku.

Faith Kipyegon světovou rekordmankou

Keňanka Faith Kipyegon ve Florencii dokázala, že je skutečně nejlepší mílařkou historie. Dvakrát opanovala olympijské hry, je dvojnásobnou světovou šampionkou na trati 1500 metrů, má doma čtyři diamantové trofeje, ale světový rekord jí stále unikal. Několik posledních sezón na něj vytrvale útočila, ale vždy malý kousíček chyběl. I tentokrát si šla za vysněnou metou naprosto neohroženě a zejména díky neskutečnému závěrečnému okruhu se konečně dočkala, když se stala první ženou, která na patnáctistovce prolomila hranici 3:50. Hodnota jejího nového světového rekordu je 3:49.11. Osm let starý historický zápis Etiopanky Genzebe Dibaba z Monaka vylepšila o 96 setin. O výjimečnosti Kipyegon hovoří i fakt, že má momentálně ve svém držení hned polovinu ze 14 nejrychlejších světových času historie této disciplíny. Tak trošku v jejím stínu pak zanikly špičkové časy dalších závodnic. Laura Muir proběhla cílem v čase 3:57.09 a třetí Australanka Jessica Hull zaběhla nový kontinentální rekord 3:57.29.

Staněk devět centimetrů od triumfu

Tomáš Staněk zahájil křížkem, ale hned druhým pokusem velmi solidně zajistil na 21.17. Ve čtvrté sérii pak přidal jeden centimetr. Pátým pokusem si pak zajistil účast ve finálové trojce, když jeho koule dopadla na 21.64. Na závěr už se zlepšit nedokázal, ale třetí místo na mítinku Diamantové ligy se počítá. K radosti domácího publika zvítězil Ital Leonardo Fabbri, jenž triumfoval za 21.73. Před Staňka se dostal ještě Novozélanďan Tom Walsh (21.69). „Dnes to pro mě byla těžká soutěž. Hlavně z toho důvodu, že jsem se trochu obával o zdraví. Včera mi odložili let, takže jsem cestoval hodně dlouho a na hotel se dostal až kolem půlnoci. Před samotným závodem navíc hodně pršelo a kruh byl mokrý, takže jsem do něj šel opatrně. Vím, že jsem na tom dobře a věřil si, že se mi hned v úvodu podaří zajistit pokusem za 21 metrů, což se povedlo. Postupem času kruh schnul, takže jsem trochu přidal na rychlosti, ale pořád to bylo s určitou brzdou, tím pádem mě těší, jak to dnes ve výsledku dopadlo,“ zhodnotil své vystoupení v mixzóně.

Famózní Femke

Parádní představení nabídla divákům ve Florencii na čtvrtce překážek Nizozemka Femke Bol. Hlavní favoritka potvrdila papírové předpoklady, když závodu naprosto dominovala v novém rekordu mítinku 52.43. Třináct let starý zápis Američanky Lashindy Demus srazila o 39 setin, výrazně vylepšila vlastní letošní nejlepší světový výkon a na svůj evropský rekord ztratila jen čtyři desetiny. Nejbližší soupeřkou v cíli jí byla Američanka Shamier Little za 53.38. V přímé konfrontaci se specialistkami uspěla vícebojařka Anna Hall. Jen několik dní po svém výjimečném triumfu v Götzisu za sebou nechala plejádu finalistek olympijských her a světových šampionátů, když doběhla i přes výrazně nepovedený přechod poslední překážky třetí v osobním rekordu 54.42.

Almayew a Katir do čela světových tabulek

V ženském stýplu vládlo mládí nad zkušeností a vítězkou se stala ta nejmladší závodnice z celého startovního pole. Osmnáctiletá Sembo Almayew dokonce atakovala devítiminutovou hranici, která jí nakonec odolala jen velmi těsně, jelikož Etiopanka proběhla cílem v novém rekordu mítinku 9:00.71. Maximum Keňanky Hyvin Kiyeng srazila o více než čtyři vteřiny a o podobnou porci vylepšila letošní nejlepší světový výkon Winfred Yavi z Bahrajnu. Almayew příliš neztratila ani na juniorský světový rekord Keňanky Celliphine Chespol, konkrétně potřebovala být o necelé dvě vteřiny rychlejší. V historických světových tabulkách mezi ženami se posunula na jedenáctou příčku. Vynikajících časů dosáhly také jen nepatrně starší Jackline Chepkoech (9:04.07) z Keni a další Etiopanka Zerfe Wondemagegn (9:04.61).

Mužská pětka se letos běžela poprvé pod 13 minut a tuto metu zdolalo celkem třináct běžců. Strhující souboj v cílové rovince svedli Španěl Mohamed Katir s Etiopanem Yomifem Kejelchou. Silnější závěr měl Katir, jenž tak zopakoval svůj dva roky starý primát z tohoto mítinku, který ověnčil letošním nejlepším světovým výkonem 12:52.09. Kejelcha se do cíle předklonil o tři setiny zpět (12:52.12). Výrazného posunutí guatemalského národního rekordu dosáhl třetí Luis Grijalva (12:52.97).

Dominance i napínavé duely

Juniorský světový rekordman na trati 200 metrů Erriyon Knighton hned při svém letošním prvním startu na této distanci stlačil svůj čas pod dvacet vteřin a stal se už osmým závodníkem, kterému se to letos podařilo. V absolutním bezvětří kraloval v čase 19.89 a vyhoupl se na třetí pozici průběžných světových tabulek. Daleko za ním finišovali další závodnici jako Jereem Richards z Trinidadu a Tobaga (20.28) nebo Kanaďan Aaron Brown (20.31).

O vítězi mužského trojskoku se rozhodlo už v úvodní sérii. Kubánec Andy Díaz v ní doskákal na 17.75 a kromě diamantového primátu se mohl též radovat z nového kariérního maxima, které si posunul o pět centimetrů. V letošních světových tabulkách figuruje s tímto výkonem na třetím místě. Hugues Fabrice Zango z Burkiny Faso skončil stejně jako v Dauhá druhý, když zapsal nejlépe 17.68. Přes sedmnáct metrů se dostal ještě další zástupce kubánské trojskokanské školy Lázaro Martínez (17.12).

Američanka Valarie Allman byla v soutěži diskařek velmi blízko své letošní první porážce. Po úvodních čtyřech pokusech měla na svém kontě tři křížky a jeden pokus hluboko pod šedesátimetrovou hranicí. V páté sérii se ovšem konečně trefila a její náčiní dopadlo na 65.96, díky čemuž se dostala před do té doby vedoucí světovou šampionku Bin Feng z Číny, která se tak musela nakonec spokojit s druhým místem za 65.91. Třetí příčku si vyházela Němka Shanice Craft (64.47).

Grant Holloway se Spojených států se po porážce v Rabatu vrátil na stodesítce překážek na vítěznou vlnu, když ve Florencii zvítězil v čase 13.04. Ani tentokrát to však neměl vůbec jednoduché. Zdatně mu totiž sekundoval Švýcar Jason Joseph, který ho v druhé fázi závodu výrazně dotahoval a odměnou mu bylo druhé místo a nový národní rekord 13.10. Jako třetí se do cíle předklonil Devon Allen (13.19).

Na stovce žen se pouze jediné závodnici podařilo v mírném protivětru stlačit čas pod 11 vteřin. Dle očekávání to byla druhá žena letošních tabulek Marie-Josée Ta Lou z Pobřeží Slonoviny, která byla nejrychlejší z celého startovního pole v čase 10.97. Na pomyslné stupně vítězů ji doprovodily úřadující mistryně Evropy Gina Lückenkemper (11.09) a Britka Imani Lansiquot (11.16).

Neporažený Kerley a domácí primát pro Iapichino

Američan Fred Kerley nadále letos zůstává neporažen napříč všemi distancemi, ke kterým v této sezóně nastoupil. Tentokrát byl nejrychlejší na stovce za 9.94. Žádný z jeho rivalů se pak už pod deset vteřin nedostal. Další pomyslné medailové příčky brali keňský leader světových tabulek Ferdinand Omanyala (10.05) a Kerleyho krajan Trayvon Bromell (10.09).

Výška mužů měla stejného vítěze, jako tomu bylo při úvodním mítinku Diamantovky v Dauhá. Američan JuVaughn Harrison nenašel přemožitele ani ve Florencii a zvítězil za úspěšně zdolaných 232 centimetrů. Druhý Jihokorejec Sanghyeok Woo skočil 230 centimetrů.

Hladká čtvrtka vyšla lépe evropským závodnicím. Zvítězila Polka Natalia Kaczmarek v čase 50.41 před Nizozemkou Lieke Klaver (50.75). Třetí doběhla Američanka Lynna Irby-Jackson (50.84).

O vítězce tyčky rozhodoval až lepší zápis. Američanka Katie Moon i Slovinka Tina Šutej skočily shodně 471 centimetrů. Reprezentantka Spojených států k tomu ovšem potřebovala jen dva pokusy, zatímco Šutej byla úspěšná až napotřetí. Vyhrála tak první jmenovaná.

Ženská dálka měla skutečně nabitou startovní listinu, takže výsledné výkony byly možná trošku za očekáváním. Nejspokojenější mohla být Italka Larissa Iapichino, která se mohla radovat z diamantového vítězství před domácím publikem. O svém prvenství rozhodla hned v úvodní sérii, kdy dolétla na 679 centimetrů, na což nedokázala žádná z jejích soupeřek odpovědět. Druhá Američanka Tara Davis-Woodhall na ni ztratila pět centimetrů.

Petr Jelínek, foto: Matt Quine, Ondřej Plecháček