přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

22. června 2020, 12:44

Světové výkony v zahraničí

Švédský diskař Daniel Stahl se blýskl v Helsingborgu hodem za 70 metrů. První velký atletický mítink proběhl v polském Chořově. V několika případech se měnila jména leaderů letošních průběžných světových tabulek. Takový byl atletický víkend za hranicemi.

Sedmdesátimetrový Stahl v Helsingborgu

Úřadující světový šampion v hodu diskem Daniel Stahl navazuje na své vynikající výkony z loňského roku. Na domácím mítinku v Helsingborgu se stal prvním diskařem, kterému se letos podařilo překonat sedmdesátimetrovou hranici. Tuto metu překonal o 25 centimetrů a dostal se tak do čela letošních průběžných světových statistik před Jamajčana Fedricka Dacrese, jenž v únoru zaznamenal výkon 69.67. Stahl si tak vylepšil svůj sezónní výkon z Osla téměř o pět metrů. Navíc předvedl velmi kvalitní sérii, když jeho další dva pokusy letěly za 68 metrů. Důvod k radosti měl i jeho reprezentační kolega Simon Petterson. Svůj dubnový osobák z Vaxja si vylepšil o 17 centimetrů na 67.10.

V koulařském kruhu zapsali kvalitní výkony Wictor Petersson (20.74) a Fanny Roosová (18.77).

Polské hvězdy v Chořově

První velký atletický mítink se uskutečnil také v Polsku. Jeho hostitelem byl Chořov, kde závodila řada úspěšných polských reprezentantů. Skvělý vstup do sezóny měl trojnásobný bronzový medailista ze světových šampionátů a mistr Evropy v hodu kladivem Wojciech Nowicki. Při své letošní závodní premiéře hodil 78.52 a zařadil se na druhé místo letošních průběžných světových tabulek za Maďara Bence Halásze.

Podruhé v krátkém sledu se proti sobě utkali koulaři Konrad Bukowiecki a Michal Haratyk. Před několika dny ve Varšavě byl lepší Bukowiecki a svého soka porazil i tentokrát. Stačil mu k tomu výkon 20.63. Haratykův nejdelší pokus měřil 20.12.

Letošní nejlepší světový čas na třístovce zaběhla mistryně Evropy v běhu na 400 metrů Justyna Swiety-Erseticová, která si s tratí poradila v čase 37.05. Nejlepší světový výkon tohoto roku byl k vidění i na šestistovce, kde se o něj časem 1:27.90 postarala Joanna Jozwiková.

Další rekordní zápisy

Ve švédském Molndalu naznačila vynikající formu domácí reprezentantka Khaddi Sagniaová, která si dolétla pro nový osobní rekord a také letošní nejlepší světový výkon 681 centimetrů. O tři centimetry si tak posunula pět let starý osobák pod otevřeným nebem. V hale však umí i dále, jelikož je výkonem 692 centimetrů držitelkou švédského národního rekordu pod střechou.

Nový portugalský národní rekord obstarala v Leirii koulařka Auriol Dongmová. Někdejší dvojnásobná mistryně Afriky je původem z Kamerunu a za Portugalsko může závodit až od letošního roku. Historický rekordní zápis Portugalska vylepšila na 18.82.

Petr Jelínek, foto: ČAS - Aleš Gräf

Vytisknout