Svěťák na 10 km a rychlý Londýn

pondělí 4. října 2021
O uplynulém víkendu proběhla řada kvalitních silničních závodů. V Ženevě padl světový rekord na trati 10 kilometrů. Parádní časy nabídl také maraton v Londýně.

Ženeva

Ve Švýcarsku se přepisovaly historické světové tabulky v silničním běhu na 10 kilometrů. Autorkou nového světového rekordu na této distanci je stříbrná olympijská medailistka z dráhové desítky Kalkidan Gezahegneová. Zkušená třicetiletá běžkyně etiopského původu, která hájí barvy Bahrajnu, si doběhla v Ženevě pro vítězství v čase 29:38, čímž o pět vteřin vylepšila historické světové maximum Keňanky Joyciline Jepkosgeiové z Prahy 2017. Gezahegneová zvládla první pětku za 14:46 a v té druhé příliš nezpomalila, když ji uběhla 14:51. Jako druhá finišovala za 30:20 Keňanka Agnes Tiropová, která je držitelkou historického maxima na stejné trati v ryze ženském závodě, když před několika týdny v Německu vyhrála za 30:01. Třetí byla její reprezentační kolegyně a stýplařská specialistka Celliphine Chespolová (30:28).

Mužskému závodu kraloval půlmaratonský světový rekordman Kibiwot Kandie z Keni. Jeho vítězný čas 26:51 řadí Kandieho na čtvrtou příčku historických světových tabulek. Pod 27 minut stlačil svůj čas také druhý Felix Kipkoech, jenž se v historických statistikách posunul díky výkonu 26:57 na šestou pozici. Keňskou dominanci podtrhl třetí Boniface Kibiwott (27:13).

Londýn

Velmi rychlý ženský maraton proběhl v Londýně. Však také poprvé v historii zaběhlo v jednom závodě hned pět žen pod 2:19. Jen hodinu poté, co přišla o světový rekord na silniční desítce, se postavila na start maratonského Majoru Keňanka Joyciline Jepkosgeiová. Právě ona si s nejtradičnější běžeckou distancí poradila nejlépe z celého startovního pole, když zvítězila v novém osobním rekordu 2:17:43. Kariérní maximum z loňského maratonu ve Valencii si posunula o 57 vteřin a zaběhla třetí nejrychlejší ženský čas na území Velké Británie.

Do top 10 historie se dostala svým časem 2:17:58 i druhá Etiopanka Degitu Azimerawová. Třetí byla její krajanka Ashete Bekereová za 2:18:18. Keňská světová rekordmanka a stříbrná olympijská medailistka Brigid Kosgeiová třetí londýnský primát v řadě nepřidala a musela se spokojit s čtvrtým místem za 2:18:40. Pod 2:19 se pak dostala ještě pátá Izraelka Lonah Chemtai Salpeterová (2:18:54).

Závod mužů se stal kořistí Etiopana Sisaye Lemmy, kterému se na devátý pokus konečně podařilo vyhrát jeden z maratonů velké šestky. Loni byl v Londýně třetí, když v těsném finiši podlehl vítěznému Shurovi Kitatovi a Vincentu Kipchumbovi z Keni. Tentokrát si pro vítězství doběhl s pohodlným náskokem v čase 2:04:01. Stříbrnou pozici z minulého roku obhájil Kipchumba za 2:04:28. Třetí byl další Etiopan Mosinet Geremew (2:04:41). Obhájce prvenství Shura Kitata finišoval jako šestý za 2:07:51.

Valencie

Vynikajícího času na silniční desítce dosáhla vítězka závodu ve Valencii Margaret Chelimo Kipkemboiová. Stříbrná medailistka ze světového šampionátu v Dauhá triumfovala za 29:50, čímž se zařadila na dělené čtvrté místo historických světových tabulek po bok Rosemary Wanjiruové. Osobní rekord si Kipkemboiová vylepšila o více než minutu. Na třicetiminutovou hranici útočila také druhá Norah Jerutová. Vítězka Diamantové ligy v běhu na 3000 metrů překážek zaběhla 30:08.