Švábíková vyskákala bronz

sobota 4. března 2023
Česká atletika se může těšit z druhého cenného kovu na halovém mistrovství Evropy v Istanbulu. Postarala se o něj tyčkařka Amálie Švábíková, která vystoupá na bronzový stupínek. Lada Vondrová a Matěj Krsek skončili pátí. Tereza Petržilková si doběhla pro šesté místo.

Tyčkařka Amálie Švábíková završila prozatím svou životní sezónu ziskem evropského halového bronzu. K finálovému závodu nastoupila v mnohem lepším rozpoložení než do kvalifikace a bylo to znát od samotného začátku. Svou základní výšku 425 zdolala hned napoprvé a totéž se jí podařilo i na 445 a hlavně na 460 centimetrech. Právě tato hodnota byla totiž klíčová v boji o medaile. Nakonec však v něm nemusela spoléhat pouze na čistý zápis, jelikož zisk svého prvního velkého cenného kovu mezi dospělými stvrdila úspěšným skokem na 470 centimetrech, což je její druhý nejlepší kariérní výkon. Lepší byly pouze dvě soupeřky, a to stříbrná Slovinka Tina Šutej za 475 centimetrů a vítězná Finka Wilma Murto, která triumfovala v novém národním rekordu 480 centimetrů.

Ve finále ženské čtvrtky jsme měli hned dvě zástupkyně. Obě bohužel startovaly z nevýhodných vnitřních drah, takže to měly oproti soupeřkám hodně složité, nicméně s tímto handicapem se popasovaly se ctí. Lada Vondrová sbíhala na čtvrté pozici a v náběhu do druhého kola ji bohužel zbrzdila kolize s Polkou Kielbasinskou, čímž se vytvořila nepříjemná mezírka, která se už jen těžko dotahovala. Na cílové šachovnici se pak ještě o tři tisíciny před Ladu vtlačila Rakušanka Suzanne Gogl-Walli. Obě závodnice proběhly cílem shodně v čase 51.73. Pro Rakušanku se jednalo o výrazné vylepšení národního rekordu.

Tereza Petržilková odstartovala do svého prvního velkého finále z první dráhy a statečně se prala až do samotného konce a šesté místo na halovém mistrovství Evropy v čase 52.81 je beze sporu zatím jejím největším kariérním úspěchem a se svým individuálním vystoupení v Istanbulu může být maximálně spokojena. Papírové předpoklady potvrdila Nizozemka Femke Bol, která zvítězila v dalším superrychlém čase 49.85 před svou reprezentační kolegyní Lieke Klaver (50.57) a Polkou Annou Kielbasinskou (51.25).

Na výsost spokojen může z HME odjíždět i Matěj Krsek. Ten si při své premiéře na velkém halovém šampionátu vybojoval účast ve finále čtvrtky a v něm obsadil velmi lichotivé páté místo v čase 46.48. Právě díky němu zanechala v Istanbulu výraznou stopu i česká mužská čtvrtkařská škola. Souboj o titul byl až překvapivě vyrovnaný. Očekávala se totiž dominance norské hvězdy Karstena Warholma. Ten měl však až do cíle co dělat s Belgičanem Julianem Watrinem. Nakonec se ze zlata přeci jen radoval Warholm v čase 45.35, ale Watrin mu s novým národním rekordem 45.44 velmi zdatně sekundoval a přinutil Karstena ke skoku do cíle. Bronz si na krk pověsí Švéd Carl Bengtström za 45.77.

První den sedmiboje za sebou má Ondřej Kopecký. První tři disciplíny absolvoval už v průběhu dopoledního programu. Šedesátku zvládl za 7.09, v dálkařském sektoru zapsal nejlépe 736 centimetrů a v kouli bral body za 13.57. Večer pak následovala výška. V té se mu podařilo zdolat 192 centimetrů. Celkem tak posbíral 3184 bodů a přenocuje na osmém místě. V čele je Nor Sander Skotheim (3541 bodů), jenž se blýskl ve výškařském sektoru vícebojařským historickým maximem šampionátu 219 centimetrů. Stříbrnou pozici drží Francouz Kevin Mayer (3474 bodů) před Němcem Manuelem Eitelem (3429 bodů).

Ve finále závodu žen na 1500 metrů nás reprezentovala Kristiina Mäki a už od začátku to nebyl její večer. Těsně před metou jednoho kilometru ztratila kontakt s hlavní skupinou a její ztráta začínala narůstat. Nakonec necelých 400 metrů před cílem odstoupila. Pro svůj třetí halový titul mistryně Evropy na této distanci si doběhla Britka Laura Muir v čase 4:03.40. Za ní finišovaly v nových osobácích Rumunka Claudia Bobocea (4:03.76) a Polka Sofia Ennaoui (4:04.06).

Finále mužské šedesátky bylo jasnou italskou záležitostí. Ovšem překvapivým vítězem se stal Samuele Ceccarelli, jenž dokázal porazit svého výrazně slavnějšího krajana Marcella Lamonta Jacobse. Cílem totiž prolétl jako první za 6.48, zatímco Jacobs byl o dvě setiny pomalejší (6.50). Nutno dodat, že u Ceccarelliho se nejednalo o ojedinělý výkon. Už v semifinále zazářil letošním nejlepším evropským časem 6.47. Nový národní rekord 6.53 vynesl bronz Henriku Larssonovi ze Švédska.

Pořadatelská země se dočkala zlata ve finále ženského trojskoku, kde kralovala v novém tureckém národním historickém maximu 14.31 Tugba Danismaz před Italkou Darinou Derkach (14.20) a Portugalkou Patricií Mamonou (14.16).

Petr Jelínek, foto: Soňa Maléterová