přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

27. listopadu 2021, 15:57

Suverénní premiéra Kováře i obhajoba Hrochové

Na náročné trati terénem i profilem ve Valašském Meziříčí se rozdělovaly mistrovské pocty v přespolním běhu. Mezi ženami zvítězila stejně jako před rokem Tereza Hrochová, mužům-vytrvalcům kraloval loňský vicemistr Jáchym Kovář, oba naprosto přesvědčivým způsobem. Mužskou kratší trať ovládl Vladimír Marčík, juniorskými šampiony se stali Zuzana Porubčanová a Jakub Davidík.

Na mužské vytrvalecké trati se sešla solidní konkurence, kde z elity scházel snad jen neočkovaný Zemaník či Marčík, jenž po vakcinaci před dvěma týdny zvolil raději mílařský závod. Prvním, kdo se pokusil nasadit tempo, byl Michal Šmahel ze Slavie Praha, nemělo to však dlouhé trvání. Brzy poté se odhodlal k útoku Duklák Jáchym Kovář, a ten byl úspěšnější. Brzy si vybudoval náskok, který navyšoval. O druhé místo si zpočátku říkal Šmahel, na dostřel však měl obhájce titulu Jiřího Homoláče z Univerzity Brno.

V dalším průběhu Kovář závod bez problémů kontroloval vedení, bylo zjevné, že náročná členitá trať, v těžkém terénu se sněhem a blátem, s kratšími výběhy a v delším kole (které běželi 6x) se dvěma středně dlouhými, mu jako vrchaři seděla. Dvojice za ním se soustředila spíš na vzájemný souboj, Homoláč ztrátu na Šmahela zlikvidoval, pak získal malý náskok, ale při náběhu do posledního 1,5km okruhu měl slávistického rivala zase na svých zádech.

Sebevědomý Kovář, svěřenec Pavle Červinky, si premiérový triumf v krosu po loňském stříbru naplno užil a v duchu své dráhové disciplíny stýplu přeskočil nachystanou cílovou pásku po necelých 34 minutách běhu (tempo cca 3:24/km). I nejbližším soupeřům přitom nadělil půlminutu a více. Homoláč nakonec nenechal dojít duel do finiše a s pármetrovým náskokem vybojoval stříbro. Spokojený byl i Šmahel, který po dvou čtvrtých místech z vrchařských šampionátů přeci jen letos vybojoval mistrovskou medaili.

Na čtvrté místo se dostal již v prvních okruzích Viktor Šinágl a na této pozici setrval až do závěru, na vítěze však po pár týdnech přípravy ztratil minutu a půl. Překvapením je páté místo Pavla Brlici, který však ukázal, že se orientační běžci dobře orientují v těžkém terénu, marně se na něj dotahoval mladý stýplař Martin Kováčech, který uzavřel elitní šestici.

V závodě žen na osm kilometrů chyběla kvůli zdraví Moira Stewartová a tak byla jasnou favoritkou Tereza Hrochová ze Škody Plzeň. Po oťukávání v prvních dvou kratších, kilometrových okruzích (další čtyři měly 1500 m) se utvořila vedoucí skupina, v níž byla vedle olympioničky Hrochové ještě Anna Málková z USK Praha, která se letos zaměřovala hlavně na stýpl, a triatlonistka Tereza Zimvjanová registrovaná v Olympu Brno. Překvapením bylo, že vůbec nestačila Bell, která nefigurovala ani ve skupině pronásledovatelek a nakonec odstoupila.

Během třetího kola se Hrochová odhodlala k nástupu, soupeřky nedokázaly zareagovat a plzeňská favoritka si rychle vybudovala výrazný náskok. Dvojice za ní se sice chvílemi rozdělila, střídavě se však dotahovaly, předbíhaly, každá chvilku tahala pilku. Do posledního okruhu každopádně vbíhaly v těsném závěsu, zatímco vedoucí závodnice byla již dávno pryč. Jejich souboj trval až na cílovou lajnu, kde byla o krok, dva dříve Zimovjanová, i bronz pro Málkovou je úspěchem.

Hrochová, která se připravuje pod Vladimírem Bartůňkem, vyhrála naprosto s přehledem, v čase 30:37 o 40 vteřin před zbylými medailistkami. I další závodnice v cíli nabraly výrazné manko, zkušená Pavla Schorná Matyášová doběhla už více než minutu za vítězkou a po loňském bronzu se musela spokojit se čtvrtým místem. Za ní o pár vteřin zpět následovaly Lada Dvořáková (dříve Nováková) s Gabrielou Veigertovou, která si jako poslední poradila s tratí za méně než 32 minut (tedy v tempu pod 4 minuty na km).

Nejpočetnější startovní pole – 46 členné – se sešlo při „mílařském“ závodě mužů (napříště by ho měly mít již i ženy). V dramatickém finiši trojice nejlepších se prosadil loni bronzový na vytrvalecké trati Vladimír Marčík. Běžec připravující se u Jana Pernici a reprezentující Škodu Plzeň se na 4kilometrové trati zdržel 13:38 (tempo 3:24 min./km), soupeři za ním dobíhali s dvouvteřinovými odstupy. Pro stříbro si doběhl vloni čtvrtý Marek Uvizl ze Studence, bronzu si cenil oddílový kolega Marčík z Plzně Tomáš Jaša, byť do závodu vstupoval jako obhájce. Pod stupni, ale ještě pod 14 minut skončili Daniel Kotyza a Patrik Vebr.

Juniorky čekaly podobně jako mílaře čtyři kilometry. Závodu naprosto dominovala Zuzana Porubčanová. Svěřenkyně Pavla Duffka z Počerad i nejbližším soupeřkám nadělila téměř půlminutu, když triumfovala v čase 15:51 (tempo 3:58/km). O stříbro to byl další ze zajímavých duelů, který nakonec vyzněl pro Danu Přikrylovou z pražské Dukly o dvě vteřiny před turnovskou Janou Pekařovou.

Nejdramatičtější bitvu o titul svedli na závěr celého dne junioři na šestikilometrové trati. Dvojice v oranžových dresech různých klubů, Jakub Davidík z Baníku Stříbro a David Šlapák ze Slovanu Liberec, se přetahovala o vedení. V závěrečném kilometru vyšel nástup Davidíkovi a ač je svěřenec Alexandra Matulky specialista na střední tratě (finalista MS na 800 m), svůj útok dotáhl ke zlatu v čase 20:47. Šlapák bral stříbro o osm vteřin zpět. Bronz vybojoval o tři čtvrtě minuty za vítězem šumperský Ondřej Studnička.

Výsledky

Michal Procházka, foto: ČAS - Ivana Rohíčková

Vytisknout