přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

26. července 2023, 20:52

Suverénní Loupal a stříbrná Švábíková

Medailové konto českého týmu na EYOFu v Mariboru se rozšířilo na pět cenných kovů. Další dvě pódiová umístění přidali zlatý čtvrtkař Ondřej Loupal a stříbrná tyčkařka Apolena Švábíková.

Ondřej Loupal byl nejrychlejším čtvrtkařem už v rozběhu, který opanoval v čase 47.70. Ve finále pak těžil zejména ze silného závěru, když měl v cílové rovince nad všemi svými soupeři výrazně navrch a proběhl cílem jako vítěz v novém dorosteneckém národním rekordu 47.07. Vlastní zápis z letošního Gigantu srazil o dalších 29 setin. Ital Simone Giliberto ztratil na Ondřeje téměř půl vteřiny a bral stříbro za 47.55. Bronz si na krk pověsí Španěl Daniel Medina (47.86).

Tyčkařka Apolena Švábíková prošla naprosto hladce kvalifikací a naprosto bez problému zahájila i finále. Svou základní výšku 350 centimetrů zdolala napoprvé. Následných 360 vynechala. Na 370 a 380 jí následně stačil také jediný pokus. Na další postupné hodnotě si opět odpočinula a poté nastoupila na 390 centimetrů. I zde byla úspěšná hned úvodním pokusem, což už se podařilo pouze Rakušance Magdaleně Rauter. Ostatní závodnice potřebovaly více pokusů. 395 centimetrů už bylo bohužel nad síly svěřenkyně Pavla Berana mladšího. I tak se mohla radovat ze zisku stříbrné medaile, protože jedinou závodnicí, která se zvládla přenést přes tuto výšku byla Magdalena Rauter. Poté si ještě posunula osobák na rovné čtyři metry a brala tak zasloužené vítězství. Třetí byla Řekyně Evgenia Panagiotou (390).

Dalším finalistou třetího soutěžního večera byl mílař Filip Toul. Ten se v úvodu závodu držel spíše v druhé polovině startovního pole, ale postupně se prokousával vpřed. Ještě při náběhu do závěrečného okruhu byl i v kontaktu s nejlepšími, ale hlavní favorité byli nakonec nad jeho síly. Filip tak proběhl cílem na sedmém místě v čase 3:56.19. Zvítězil Nor Kristian Boerve za 3:52.37 před Francouzem Theodorem Liotem (3:52.64) a Maďarem Albertem Szirbekem (3:53.01).

Klára Vavřinová absolvovala první den sedmiboje a nevyšel jí úplně podle představ. Už na stovce překážek zaostala časem 14.46 poměrně dost za svými možnostmi. Ve výšce pak brala body za 163 centimetrů a v kouli zapsala nejlépe 10.02. Vše pak završila dvoustovkou za 26.13 a přenocuje na průběžném desátém místě s mezisoučtem 3002 bodů. Vede Finka Enni Virjonen s 3519 body.

Dopolední program přinesl čtveřici úspěšných postupů. Obhájce dálkařského titulu Petr Meindlschmid vyhrál celou kvalifikaci skokem na 728 centimetrů. Daniel Marák zajistil z pátého místa v čase 5:56.99 přímý postup z rozběhu na 2000 metrů překážek. Naprosto bez problému zvládla svůj rozběh na 200 metrů také Terezie Táborská, když ho vyhrála za 24.08. Do finále navíc postoupila s nejrychlejším časem. Milan Vích na stejné distanci sice na přímý postup nedosáhl, nicméně čas 22.30 mu na postup do semifinále stačil. Naopak cesta trojskokanky Hany Mikulášové skončila v kvalifikaci, když doskákala na 11.62. K postupu do finále bylo třeba zapsat o 17 centimetrů více.

Petr Jelínek, foto: olympijskytym.cz/Patrik Vacek

Vytisknout