přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

23. září 2022, 12:32

Sulek a Victor ovládli vícebojařskou Tour

Polka Adrianna Sulek a Grenaďan Lindon Victor se stali vítězi letošního ročníku World Athletics Combined Events Tour, dříve známou jako vícebojařskou Challenge. Čeští vícebojaři se výrazně v celkovém hodnocení seriálu neprosadili.

Adrianna Sulek vítězstvím v Tour jen podtrhla životní sezónu. Dařilo se jí už v hale, kde získala v Bělehradě v novém pětibojařském národním rekordu 4851 světové stříbro. Ve vynikajících výkonech pokračovala i v sedmiboji pod otevřeným nebem. Letní sezónu zahájila vítězstvím na domácím Memoriálu Wieslawa Czapiewského v Bydhošti, kde nenašla přemožitelku se součtem 6290 bodů. Následně si výrazně bodově polepšila v Götzisu, když skončila druhá za 6429 bodů. Na mistrovství světa v Eugene se jí pak podařilo pokořit ziskem 6672 bodů letitý národní rekord a skončila těsně pod stupni vítězů na čtvrté příčce. Pódiového umístění se pak dočkala při evropském šampionátu v Mnichově, kde si pověsila na krk bronz v druhém nejlepším kariérním výkonu 6532 bodů.

Další závodnici, která letos prožila svou dosud nejlepší sezónu, byla Švýcarka Annik Kälin a výsledkem bylo druhé místo v rámci Tour. Kälin opanovala hned úvodní mítink v italském Grossetu, kde poprvé překonala národní maximum své země, když posbírala 6398 bodů. V Götzisu pak byla čtvrtá za 6361 bodů. Národní rekord se jí v průběhu sezóny podařilo posunout ještě dvakrát, a to na mistrovství světa v Eugene, kde obsadila šesté místo za 6464 a následně na evropském šampionátu v Mnichově, kde brala bronz díky výkonu 6515 bodů.

Třetí místo v Tour patří Nizozemce Emmě Oosterwegel. Bronzová medailistka z olympijských her v Tokiu zahájila šestým místem v Götzisu za 6265 bodů. K tomu přidala sedmou příčku v Eugene se ziskem 6440 bodů a bronzovou pozici si pojistila vítězstvím v Talence, kde posbírala 6233 bodů.

Jedinou českou vícebojařkou, která zasáhla to letošní Tour, byla Dorota Skřivanová. V Bydhošti obsadila druhé místo, když s výkonem 5926 bodů nestačila pouze na domácí vítězku Sulek. Světový šampionát v Eugene vynechala a rozhodla se soustředit na mistrovství Evropy v Mnichově. Tam bohužel zapsala tři krížky v dálce a závod nedokončila. Komplikace se jí nevyhnuly ani při mítinku v Talence, kam jí bohužel nedorazilo zavazadlo, a tak musela s vybavením pro sedmiboj hodně improvizovat. To mělo za následek nevýrazné výkony a do závěrečné osmistovky už nenastoupila.

Králem letošní Tour mezi desetibojaři je grenadský reprezentant Lindon Victor. Celkový primát si zajistil díky vysokému standardu a vyrovnané výkonnosti. Na mítinku v Götzisu posbíral 8447 bodů a skončil druhý. Ještě o několik bodů více získal na mistroství světa v Eugene, kde byl pátý za 8474 bodů. Výraznější zlepšení pak přišlo v Talence, kde ozdobil svůj triumf novým národním rekordem 8550 bodů. Vlastní zápis z roku 2017 posunul o 11 bodů.

Druhé místo patří Simonu Ehammerovi. Třiadvacetiletý Švýcar vyhrál v Ratingenu za 8354 bodů. Na stupně vítězů se vešel i v Götzisu, kde byl třetí se ziskem 8377 bodů. Nejpovedenější závod pak předvedl na evropském šampionátu v Mnichově, kde si pověsil na krk stříbro díky novému národnímu rekordu 8468 bodů.

Celkovou třetí příčku obsadil nenápadný Švéd Marcus Nilsson. Ten se stal vítězem mítinku v Aroně za 8115 bodů. K tomu přidal čtvrté místo v Ratingenu za 7927 bodů a životní výkon podal na mistrovství Evropy v Mnichově, kde si posunul kariérní maximum o víc než 200 bodů na 8327 a z kontinentálního měření sil si odvezl druhé místo.

Ondřej Kopecký zahájil sezónu na výbornou, když vyhrál v Bydhošti díky novému osobáku 8041 bodů. Ten si následně ještě výrazně vylepšil na mistrovství České republiky až na 8310 bodů. Tento závod se ovšem do Tour nepočítá. Byl však příslibem pro nadcházející vrcholy v podobě MS a ME. V Eugene se ale bohužel Ondřej dva dny před mistrovským závodem zranil a následně přišel i o mistrovství Evropy, což byla smutná tečka za jinak vydařenou sezónou.

Adam Sebastian Helcelet do ní kvůli zdravotním problémům vstoupil až na evropském šampionátu v Mnichově, kde obsadil výkonem rovných 8000 bodů jedenácté místo. Minulý týden pak odcestoval do Talence. Tam se mu bohužel nedařilo dle představ a po výšce ze závodu odstoupil.

Petr Jelínek, foto: ČAS - Soňa Maléterová

Vytisknout